Bez nich nie byłoby życia. 300 tysięcy owadów ma dom na dachu siedziby TVN i TVN24. Dziś Światowy Dzień Pszczół

Źródło:
TVN24
Gdyńskie hotele dla zapylaczy
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24
wideo 2/3
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24

Miejskie pszczelarstwo jest coraz popularniejsze. Pszczoły żyjące na dachach biurowców produkują dużo miodu i zapylają okoliczne rośliny, ale naukowcy przekonują, że mogą stanowić zagrożenie dla dzikich gatunków. – Jeśli środowisko jest bogate w zieleń, nie ma przeszkód, by oba typy pszczół żyły obok siebie – uspokaja Bartłomiej Grabowski, zajmujący się ulami na dachu siedziby TVN.

Kiedy wiosną 2012 roku dyrektor warszawskiego hotelu Hyatt Regency (obecnie Regent Warsaw Hotel) wpadł na pomysł, by na dachu budynku zamieszkały pszczoły, sceptyczny był nawet pszczelarz, któremu powierzono opiekę nad ulami. Bo przecież miasto nie jest najlepszym środowiskiem do życia dla pszczół, a w dodatku owady mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi. Tak przynajmniej argumentowali przeciwnicy hotelowej pasieki.

Pomysł jednak zrealizowano. Na rogu Belwederskiej i Spacerowej stanęło sześć uli. Już po kilku miesiącach było oczywiste, że to dobry pomysł. Pszczoły były zdrowe, dawały dużo miodu i zapylały kwiaty w pobliskich Łazienkach. Hotelowymi gośćmi się nie interesowały.

20 maja Światowy Dzień Pszczół

Dziesięć lat później w Warszawie funkcjonuje kilkaset takich pasiek. Ule stoją na dachach wielu biurowców, galerii handlowych Wileńska, Mokotów i Arkadia, Teatru Studio w Pałacu Kultury, a nawet na terenie stacji postojowych na Kabatach i Szczęśliwicach. Stawiane są też w innych polskich miastach, zwłaszcza tych największych. Miejskie pasieki śmiało można nazwać trendem, a może i modą, która na dobre rozgościła się w Polsce. Przyszła do nas z Zachodu – w Londynie, Berlinie, Kopenhadze czy Paryżu pszczelarstwo zaczęło rozwijać się jeszcze wcześniej. Na dachu opery w stolicy Francji pszczoły zamieszkały w 1985 roku.

Aby podkreślić ważną rolę tych owadów w ekosystemie, w 2017 roku ONZ ustanowiło 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Z taką inicjatywą wyszli Słoweńcy. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność zadbania o czołowych zapylaczy naszej planety. Pomysł się przyjął i w tym roku po raz kolejny na całym świecie obchodzimy święto pszczół.

Miasto przyjazne pszczołom

Instalacja uli na dachu wspomnianego Hyatta była teoretycznie niezgodna z przepisami. Funkcjonujące od lat 50. zasady zabraniały hodowania pszczół w mieście. W 2014 roku warszawscy radni znieśli ten przestarzały zapis. Wprowadzili nowe zasady – pasieka ma znajdować się co najmniej 10 metrów od granicy nieruchomości lub drogi, a zamieszkujące ją pszczoły muszą być "łagodne".

– Za takie uchodzą te miodne i to przede wszystkim one są hodowane w miejskich ulach – wyjaśnia Bartłomiej Grabowski z firmy BeeCity, który opiekuje się ulami na dachu budynku TVN przy ul. Wiertniczej 166. W kwietniu w ramach obchodów Tygodnia Ziemi zainstalowano tu cztery ule. Jak szacuje pszczelarz, w szczycie sezonu – czyli na przełomie maja i czerwca – łączna liczba zamieszkujących je pszczół wzrośnie do około 300 tysięcy.

Ule na dachu budynku TVNMarcin Merkel

Grabowski zapewnia, że pszczoły radzą sobie w metropoliach bardzo dobrze. – Temperatura w centrum miasta jest średnio o dwa, trzy stopnie wyższa niż na wsi, a pszczoły są ciepłolubne. W mieście panuje też większa bioróżnorodność – kwitnie tu więcej rodzajów drzew, krzewów i kwiatów niż na terenach wiejskich. W dodatku rośliny rosnące w środowisku miejskim są mniej zanieczyszczone, ponieważ nie mają kontaktu z pestycydami – wylicza przedstawiciel BeeCity. 

Pasieki przynoszą też korzyści drugiej stronie, czyli środowisku miejskiemu. – Przede wszystkim pszczoły wzbogacają ekosystem. Latają w promieniu dwóch kilometrów od uli i zapylają znajdujące się na tym obszarze kwiaty. No i dają miód, który, jak wskazują badania, jest taka samo zdrowy, jak ten z tradycyjnych wiejskich pasiek – podkreśla Grabowski. 

ZOBACZ >> Pszczoły odróżniają liczby parzyste i nieparzyste. Zaskakujące wyniki badań

Miejskie ule – konkurencja dla dzikich pszczół?

Część naukowców apeluje jednak o zatrzymanie rozwoju miejskich pasiek. Ich zdaniem wzrost populacji hodowlanych pszczół miodnych stanowi duże zagrożenie dla gatunków dzikich. Powód? W miastach brakuje zielonych terenów i kwiatów, niezbędnych do funkcjonowania pszczół. Te dzikie, nawet bez obecności hodowlanej konkurencji, miały problemy z zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości pyłku kwiatowego, z którego powstaje pierzga, ich podstawowy pokarm. Teraz jest im o to jeszcze trudniej.

"Dzikie pszczoły, z których większość to gatunki samotne, przegrywają w konkurencji o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej i mogą ustępować z miejsc, gdzie jest ona hodowana w dużych zagęszczeniach. W miastach różnorodność dzikich pszczół może być bardzo duża, porównywalna z tą na obszarach chronionych, co pokazują badania zarówno z Polski, jak i zagranicy” – wyjaśniono w ubiegłorocznym liście do władz Gdańska, pod którym podpisało się 37 naukowców z różnych uczelni. Jego sygnatariusze zaapelowali o zakaz zakładania w mieście nowych pasiek.

Pszczoły z pasieki na dachu budynku TVNMarcin Merkel

Podobne głosy napływają z innych krajów. W ubiegłym roku grupa szwajcarskich naukowców opublikowała wyniki przeprowadzonego w 14 miastach badania. Wykazało ono, że liczba uli w tym kraju już teraz przewyższa tę, która byłaby odpowiednia w stosunku do ilości dostępnych w nim zasobów.

– To, czy pszczoły miodne zagrażają tym dzikim, zależy od bazy pożytkowej danego miejsca, czyli bujności lokalnej zieleni. Jeśli jest jej w okolicy mało, to faktycznie nie powinno się dokładać zamieszkującym ją dzikim pszczołom konkurencji w postaci hodowlanych pszczół miodnych. Ale jeśli środowisko jest bogate w zieleń, nie ma przeszkód, by oba gatunki żyły obok siebie – wyjaśnia Grabowski.  

Pszczoły zagrożone wyginięciem

Choć zdania ekspertów na temat miejskich pasiek różnią się od siebie dość wyraźnie, w jednej kwestii wszyscy są zgodni – pszczoły mają ogromne znaczenie dla środowiska i człowieka. W Światowym Dniu Pszczół proekologiczne instytucje ze zdwojoną siłą przypominają o niemałym wkładzie pszczół we właściwe funkcjonowanie naszego ekosystemu.

Pszczoły z uli przy WiertniczejMarcin Merkel

Pszczoły odpowiadają za zapylanie ponad 70 proc. roślin uprawianych na całym świecie. Podnoszą tym samym bioróżnorodność w miastach i lasach, a także wspierają produkcję żywności. Niszczą też szkodniki stanowiące zagrożenie dla drzew, krzewów i kwiatów.

Ale zagrożone są także same pszczoły. Skalę problemu dobrze obrazują liczby. Na świecie istnieje ponad 20 tys. gatunków pszczół. W Polsce jest ich około 470, z czego 222 – a więc niemal połowa – to gatunki zagrożone wyginięciem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najpoważniejsza to nadmierne użycie pestycydów na terenach wiejskich. Przeniesienie części populacji do miast jest więc jakimś wyjściem. Ale, jak podkreśla Grabowski, trzeba robić to rozsądnie i z umiarem.

ZOBACZ >> Czarna pszczoła odwiedziła Reporterkę 24. "Przez wiele lat uważano, że jej w Polsce nie ma"

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Merkel

Pozostałe wiadomości

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Nad ranem zatrzymano 51-latka podejrzewanego o zabójstwo, który ukrywał się na posesji w gminie Rozogi (Warmińsko-Mazurskie). Wcześniej policja otoczyła teren i od piątkowego popołudnia próbowała prowadzić negocjacje z uzbrojonym mężczyzną. Jak przekazała prokuratura, na miejscu znaleziono zwłoki 47-latka, zatrzymany i ofiara byli mieszkańcami tej samej miejscowości.

W mieszkaniu zwłoki mężczyzny i uzbrojony 51-latek. Nowe informacje od prokuratury

W mieszkaniu zwłoki mężczyzny i uzbrojony 51-latek. Nowe informacje od prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Reuters przekazał w sobotę po południu, że niemiecka policja zatrzymała jedną osobę - to 15-latek. Nie jest podejrzany o atak nożem, lecz o niezgłoszenie zamiarów innej osoby, o których miał wiedzę.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował o ataku na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim Rosji. Na obiekcie składowano między innymi pociski artyleryjskie i rakiety ziemia-powietrze.

Atak na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim

Atak na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim

Źródło:
Meduza, NV, tvn24.pl

Na dworcu kolejowym w Lesznie w przedziale silnika jednej z lokomotyw stojącej przy peronie pojawił się ogień. Z podpiętych wagonów ewakuowano około 800 pasażerów, nikt nie został ranny. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej. Prawdopodobnie doszło do samozapłonu.

Pożar lokomotywy. Ewakuowano 800 pasażerów

Pożar lokomotywy. Ewakuowano 800 pasażerów

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

Sucha i gorąca pogoda sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Jak przestrzega IMGW w mediach społecznościowych, planując wycieczki na łono natury warto zachować ostrożność. Z map opublikowanych przez synoptyków wynika, że w niedzielę w wielu miejscach Polski sytuacja ma być ekstremalna.

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl IMGW

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka Chechła pod Olkuszem trafiła do szpitala z ciężkimi poparzeniami ciała. Życiu kobiety, jak podaje policja, zagraża niebezpieczeństwo. W tej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn, jednak zostaną oni przesłuchani dopiero w przyszłym tygodniu.

38-latka ciężko poparzona podczas imprezy. Zatrzymano trzech pijanych mężczyzn

38-latka ciężko poparzona podczas imprezy. Zatrzymano trzech pijanych mężczyzn

Źródło:
tvn24.pl / PAP

Dzikan rzeczny uciekł ze stajni w poznańskim Starym Zoo. Na czas odłowienia zwierzęcia ewakuowano zwiedzających. Ogród przez godzinę był nieczynny.

Ucieczka w zoo. Ewakuowano zwiedzających

Ucieczka w zoo. Ewakuowano zwiedzających

Źródło:
tvn24.pl

Do poważnego wypadku doszło w piątek na stacji kolejowej w mieście Kerpen niedaleko Kolonii w Niemczech. Ciężarówka na polskich tablicach spadła z wiaduktu na tory. Kierowca odniósł obrażenia. Wszczęto śledztwo - poinformowała policja. 

Poważny wypadek w Niemczech. Polska ciężarówka spadła z wiaduktu na tory kolejowe

Poważny wypadek w Niemczech. Polska ciężarówka spadła z wiaduktu na tory kolejowe

Źródło:
RTL News
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl