Daleka podróż czeka wrocławską hipopotamicę o wdzięcznym imieniu Psotka. W ogrodzie zoologicznym w Singapurze czeka na nią samiec. Ich spotkanie ma tym większą rangę, że gatunkowi hipopotamów karłowatych - który oboje reprezentują - grozi wyginięcie.
Urodzona we wrocławskim Zoo przeniesie się do - uznawanego za najlepszy na świecie - Ogrodu Zoologicznego w Singapurze. Aby tam dotrzeć, hipopotamica najpierw wyruszy w podróż samochodem wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do transportu zwierząt. Następnie, we Frankfurcie, "przesiądzie się" na rejsowy samolot lecący bezpośrednio do Singapuru. Jej lot potrwa 14 godzin.
Trudy podróży samolotem Psotce uprzyjemnić ma specjalnie przygotowana dla niej skrzynia transportowa. Podczas lotu nie zabraknie np. "luksusów" - na hipopotamicę czeka indywidualnie dla niej skomponowane menu.
Nadzieja na hipopotamiątka
Pracownicy wrocławskiego zoo liczą, że Psotka polubi swojego partnera z Singapuru i będzie się rozmnażać.
Hipopotamy karłowate są bowiem gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ich występująca w naturalnych warunkach populacja się zmniejsza z powodu zagarniania przez ludzi coraz większych terenów lasów deszczowych pod miejsca do życia i upraw. Szczególnym zagrożeniem dla tego gatunku jest także kłusownictwo. Zwierzęta te są zabijane dla mięsa.
Na ochronę tego gatunku negatywnie wpływa również niespokojna sytuacja polityczna krajów takich jak: Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Sierra Leone czy Liberia, gdzie żyją jeszcze hipopotamy karłowate. - W niedługim czasie gatunek może podzielić los populacji, która została wytępiona na terenie Nigerii - ostrzega rzecznik wrocławskiego ZOO Ryszard Topola.
Wrócą do środowiska naturalnego?
Na szczęście populacja hodowlana daje bardziej pozytywne widoki na przyszłość. Od lat 70-tych dwudziestego wieku liczba hipopotamów karłowatych w placówkach hodowlanych zwiększyła się ponad trzykrotnie.
Na koniec 2004 r. w ogrodach zoologicznych żyły 303 hipopotamy karłowate. 290 z nich urodziło się poza środowiskiem naturalnym. Taka liczba osobników pozwala specjalistom planować programy powrotu tych zwierząt do środowiska naturalnego, gdyby gatunek miał poważne problemy i istniałoby niebezpieczeństwo wymarcia.
Źródło: PAP