Prawdziwy mamut w zoo?

 
Od zamrożonej myszy jest już tylko krok do odtworzenia wymarłych gatunków
Źródło: sxc.hu,daily mail

16 lat - tyle czasu w zamrażarce leżało ciało myszy, którą niedawno sklonowali naukowcy z Japonii. Jest to nie byle jakie osiągnięcie. Zbliża bowiem nas do powrotu na Ziemię mamutów, a może i innych istot wymarłych tysiące lat temu.

Mysz dawca i jej klony (Daily Mail)
Mysz dawca i jej klony (Daily Mail)
Źródło: Daily Mail

Do niedawna klonowanie możliwe było jedynie z komórek pobranych od żyjących zwierząt. Jednak od czasów pierwszej sklonowanej istoty - owieczki Dolly, wiele się zmieniło.

Dlaczego klonowanie z zamrożonych komórek jest tak trudne? Cały problem polega na tym, że podczas zamrażania uszkodzeniu ulega DNA - jest rozrywane wraz z komórkami przez kryształki zamarzającej wody.

Przełomowe dokonanie

Kryształki zamarźniętej wody (sxc.hu)
Kryształki zamarźniętej wody (sxc.hu)
Źródło: sxc.hu

Trudnego dzieła odtworzenia DNA z zamarzniętych komórek (bez zastosowania przeciwdziałających uszkodzeniu komórek związków chemicznych) dokonali jednak japońscy naukowcy. Sklonowali oni mysz z jej komórek mózgowych, uszkodzonych w najmniejszym stopniu - jak uważają naukowcy, dzięki wyższej niż w innych częściach ciała zawartości tłuszczu w mózgu i ochronie czaszki.

Pobrane z rozmrożonego dawcy jądra komórkowe zostały osadzone w pustych komórkach jajowych pozbawionych DNA), co doprowadziło do rozwoju sklonowanych embrionów.

W drugiej "rundzie" zabiegu, komórki macierzyste pobrane z embrionów stały się podstawą do stworzenia embrionów, z których urodziła się czwórka sklonowanych myszy.

Może odtworzą mamuta?

- Pokazaliśmy, że możliwe jest sklonowanie myszy z ciała znajdującego się w stanie zamrożenia przez 16 lat - napisano w raporcie z badań, kierowanych przez doktora Teruhiko Wakayama, z Centre for Developmental Biology w Kobe (Japonia). - Zastosowanie techniki naszej techniki pomoże w przyszłości zrekonstruować genom zwierząt z próbek zamrożonych w nielaboratoryjnych warunkach.

Czy oznacza to, że niebawem w zoo odwiedzimy mamuta? Zapewne tak.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Czytaj także: