O nawet 80 proc. wzrasta ryzyko chorób serca u osób, które pracują więcej niż 8 godzin dziennie - twierdzą naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia Zawodowego.
Zbyt długie godziny spędzane w pracy mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu - wskazują naukowcy. Doszli do tego po przeanalizowaniu wyniku 12 badań prowadzonych od 1958 r. na 22 tys. osób z całego świata.
Badania wykazały, że u osób, u które pracowały dłużej niż 8 godzin w ciągu doby, ryzyko chorób serca wzrosło nawet o 80 proc.
Stres, złe żywienie, brak ruchu
Według kierującej badaniami dr Marianny Virtanen choroby wynikają z długotrwałego narażania organizmu na stres. Inne przyczyny to złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej, co wiąże się z brakiem czasu wolnego u tych, którzy całe dnie spędzają w pracy.
Pracownicy w średnim wieku, którzy spędzali w miejscu zatrudnienia 55 godzin w tygodniu lub więcej, wykazywali gorszą pracę mózgu niż ci, którzy nie przekraczali 8 godzin pracy dziennie. Objawiało się to słabszymi wynikami w testach inteligencji, mieli też problemy z pamięcią krótkotrwałą i przypominaniem sobie słów.
Autor: awiec / Źródło: indianexpress.com
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu