Kilkanaście tysięcy postów z hashtagiem #jestempiekna pojawiło się na Twitterze w ostatnich dniach. Hashtag miał pomóc młodym Polkom przezwyciężać kompleksy. - Akceptacja siebie i innych jest ważna. Każdej nastolatce potrzebne jest wsparcie - powiedziała tvn24.pl inicjatorka akcji.
W ostatnią niedzielę użytkowniczka Twittera, skrywająca w serwisie swoją tożsamość, wyszła z propozycją wspólnej akcji pod hasłem #jestempiekna. Nastolatki miały publikować swoje zdjęcia i pisać, dlaczego uważają się za piękne, by pomóc sobie i innym przezwyciężyć kompleksy związane z wyglądem.
Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Hashtag przez ostatnie dni nie spadał z czołówki polskich trendów na Twitterze. Już w dwa dni po starcie oznaczonych hashtagiem #JestemPiękna wpisów było kilkanaście tysięcy.
#JestemPiękna
Redakcji tvn24.pl udało się porozmawiać z organizatorką akcji, która poprosiła o zachowanie anonimowości. Jest nią 18-latka z Grudziądza.
- Często widzę tweety, w których ktoś pisze, że się sobie nie podoba albo że brzydzi się swojego ciała. Są też dziewczyny, które się głodzą, bo chcą wyglądać jak modelki z Instagrama, których zdjęcia są przecież bardzo wyretuszowane. Niszczą sobie organizm - wyjaśniła inicjatorka akcji.
- Akceptacja siebie jak i innych jest ważna. Potrzebne jest teraz wsparcie dla każdej nastolatki - dodała.
Pomysłodawczyni przyznała, że sukces akcji ją zaskoczył. Jak powiedziała, po napisaniu wiadomości z propozycją wylogowała się z Twittera. Po jakimś czasie napisała do niej koleżanka, aby weszła na portal i zobaczyła, co się dzieje.
- Oprócz zdjęć użytkowniczki dodawały też piękne słowa. Niestety, znalazły się też takie, które były wredne. Ludzie potrafią być wredni i przyczepić się do wszystkiego. Jednak my, dziewczyny, mamy siłę do walki, aby siebie pokochać - dodała.
"Nie jestem idealna"
Aga napisała: "Nie jestem idealna. Mam parę dodatkowych kilogramów, ale dzięki temu jestem wyjątkowa i niepowtarzalna. Po prostu kocham siebie!".
#JesteśmyPiękni
Zasięg akcji #JestemPiękna był tak duży, że do nastolatek dołączyły też dorosłe kobiety. Zdjęcia zamieścili również chłopcy i mężczyźni, bo problem kompleksów nie dotyczy tylko jednej płci.
- Trochę mi teraz głupio, że bardziej tego nie przemyślałam. Każdy może się dołączyć. Nieważny jest wiek czy płeć. Gdybym mogła cofnąć czas, to akcję nazwałabym #jesteśmypiękni - przyznała inicjatorka akcji.
Najniższa samoocena
Międzynarodowe badanie Health Behaviour in School-aged Children, prowadzone pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia na grupie 220 tys. osób z 42 krajów, wskazało, że polskie nastolatki należą do najbardziej niezadowolonych ze swojego wyglądu. Oceniają się bardziej krytycznie niż ich rówieśniczki w innych krajach oraz mają zaburzony obraz postrzegania własnej osoby. 61 proc. polskich 15-latek uważa, że waży zbyt dużo, mimo że większość z nich nie ma nadwagi.
Autor: Adrian Rybak / Źródło: tvn24.pl; Twitter; WHO
Źródło zdjęcia głównego: Twitter