Pizzę dostarczono nawet na Kilimandżaro. Pięć nieznanych faktów o włoskim przysmaku

Autor:
pb//az
Źródło:
CNN

Największa pizza świata mierzy ponad tysiąc metrów kwadratowych, a najdłuższa trasa, na jakiej dostarczono to danie, to odległość między Madrytem a Wellington w Nowej Zelandii. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Oto kilka nieznanych faktów na temat tego uwielbianego przez miliony osób na świecie przysmaku.

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest co roku 9 lutego. Choć inflacja powoduje, że pizza jest droższa niż jeszcze rok temu, jej fani zapewne nie odpuszczą dziś tego dania. Portal CNN przygotował zestawienie kilku nieznanych, zaskakujących faktów na temat pizzy.

Ciekawostki na temat pizzy

1. Jest najbardziej uzależniającą potrawą W 2015 roku w jednym z badań pizza została uznana za danie, które w największym stopniu powoduje zachowania typowe dla uzależnienia. Naukowcy swoją tezę sformułowali korzystając ze skali Yale Food Addiction Scale. Co sprawia, że pizza jest uzależniająca? "Pyszne połącznie tłuszczy i węglowodanów wraz z teksturą, kolorem i smakiem to niektóre z cech, które czynią ją tak kuszącą" - stwierdza CNN.

shutterstock_643604302Shutterstock

2. Sztuczna inteligencja wie już, jak zrobić pizzę W 2019 roku naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Qatar Computing Research Institute opracowali sposób, w jaki sztuczna inteligencja może sama dowiedzieć się, jak zrobić pizzę, patrząc jedynie na jej zdjęcie. W swoim projekcie zbudowali system, dzięki któremu komputer jest w stanie wywnioskować, w jakiej kolejności prawidłowo układać składniki na pizzy. Według Dimitriosa Papadopoulosa, głównego autora tego eksperymentu, sztuczna inteligencja może w przyszłości być w stanie zrozumieć, jak tworzyć też inne dania.

3. Wywiad wykorzystał pizzę do szpiegowania Pod koniec lat 60. zeszłego wieku jedna z jednostek amerykańskiego wywiadu wojskowego wykorzystywała pizzę do swoich działań. A konkretniej, za pomocą dostaw pizzy szpiegowano dziennikarzy i polityków. Szczegółów nie podano, są pewnie objęte pilnie strzeżoną tajemnicą.

PizzaVladimir Staykov / Shutterstock

4. Gangster jako pizzaiolo Zaledwie kilka tygodni po głośnym zatrzymaniu szefa sycylijskiej mafii Matteo Messina Denaro, włoska policja aresztowała innego gangstera, Edgardo Greco, skazanego zaocznie za podwójne zabójstwo. Mężczyzna pracował jako pizzaiolo, czyli kucharz przyrządzający pizzę, we włoskiej restauracji we francuskiej miejscowości Saint-Etienne. Posługiwał się nazwiskiem Paolo Dimitrio.

5. Pizza wielokrotnie trafiała do Księgi Rekordów Guinessa Światowe rekordy związane z pizzą są wyjątkowo lubiane. Księga Rekordów Guinessa pełna jest różnego rodzaju wyczynów, na przykład figuruje w niej największa pizza świata. Powstała w Los Angeles niedawno, bo w styczniu tego roku, i mierzyła 1296,72 metrów kwadratowych. Innym rekordem jest najdalsza dostawa pizzy. W 2006 roku Paul Fenech przemierzył 19 780 km z Madrytu do stolicy Nowej Zelandii, Wellington, i wręczył włoski placek Niko Apostolakisowi. Najwyższa wysokość, na jaką dostarczono pizzę, to 5897 metrów - w 2016 roku Pizza Hut dostarczyła ją na Kilimandżaro.

Autor:pb//az

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości