Znajdujący się w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres pod Paryżem cylinder, będący wzorem dla systemu SI w tajemniczy sposób traci na wadze.
Mający 118 lat, wykonany ze stopu platyny z irydem walec zmienił swoją wagę. Fizyk Richard Davies z Międzynarodowego Biura Miar i Wag mówi, że odważnik stracił 50 mikrogramów w zestawieniu z 12 kopiami, z którymi go porównywano.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż nawet trzymane w laboratoryjnych warunkach miary mogą podlegać minimalnym wahaniom. Co jest ciekawe to fakt, że część z nich została wykonana z tych samych materiałów, w tym samym czasie i trzymane były w podobnych warunkach, a jednak różnica w masie między nimi powoli zaczyna się zwiększać. "Nie mamy dobrej hipotezy, dlaczego tak się dzieje" - powiedział Davies.
- Nie jest jasne, czy to oryginał stracił na wadze, czy też narodowe prototypy stały się cięższe - powiedział Michael Borys z narodowego instytutu miar w Brunszwiku. - Jednak z definicji jedynie oryginał reprezentuje prawdziwy kilogram.
Dawniej obowiązywały inne określenia kilograma. Na przykład przyjmowano, że jest to jeden litr wody o temperaturze czterech stopni Celsjusza przy ciśnieniu normalnym. W 1901 r. z kolei 3. Generalna Konferencja Miar i Wag (CGPM) zmieniła ów litr na objętość, jaką zajmuje 1 kg wody destylowanej w temperaturze 3,98°C przy ciśnieniu 1 atmosfery = 760 mm Hg (1013,25 hPa). Zależności między litrem i kilogramem usunięto w 1964 r., na 12. konferencji CGPM.
Źródło: AP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl