Otyłość może skrócić życie psa o dwa i pół roku. Jak sprawdzić, czy zwierzę waży za dużo?

Autor:
pb//az
Źródło:
standard.co.uk, rspca.org.uk, weterynarianews.pl
Co trzeci pies w Polsce ma nadwagę
Co trzeci pies w Polsce ma nadwagęTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plCo trzeci pies w Polsce ma nadwagę

Właściciele psów często nie zauważają, że ich pupile powinny stracić na wadze. Tymczasem niedostrzeganie problemu otyłości u zwierząt może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i życia.

Problem otyłości dotyka między 22 a 44 proc. zwierząt domowych na świecie i stale rośnie. Według danych stowarzyszenia Association for Pet Obesity Prevention tylko 39 proc. właścicieli psów w USA uważa, że ich zwierzę ma nadwagę, podczas gdy szacuje się, że w rzeczywistości ponad 50 proc. psów zmaga się z nadmierną masą ciała. W Polsce problem ten notuje się u 39 proc. psów, przy czym co trzeci ma nadwagę (gdy masa ciała jest o 15-30 proc. wyższa od optymalnej), a co dziesiąty jest otyły (masa ciała wyższa o co najmniej 30 proc. od optymalnej). Właściciele zwierząt często nie zdają sobie sprawy ze szkodliwych konsekwencji nadmiernego dokarmiania psów czy kotów i niezapewniania im dostatecznie dużych ilości aktywności fizycznej. 

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje najstarszy pies na świecie. Suczka Pebbles była wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa

Jak sprawdzić, czy pies ma nadwagę?

- Tak jak u ludzi, wiele czynników może wpłynąć na wagę psa. Dlatego ważne jest, aby specjalista ocenił twojego zwierzaka i wprowadził dla niego odpowiedni plan (utraty wagi - red.). Właściciele mogą zacząć jednak od samodzielnego oceniania kondycji ciała zwierzęcia - podkreśla weterynarz dr Louisa Lane. Według niej w kilku prostych krokach można ocenić, czy istnieją powody do niepokoju, jeśli chodzi o wagę psa.

- Umieść swoje dłonie po obu stronach klatki piersiowej swojego psa. Powinieneś być w stanie wyczuć jego żebra bez większego nacisku. Jeśli się nie uda, oznacza to, że prawdopodobnie zwierzę ma nadwagę - wskazuje dr Lane. - Spójrz na psa z góry. Jeśli linia jego tułowia jest prosta, prawdopodobnie pies waży za dużo. Zwierzę powinno mieć figurę klepsydry, gdy patrzy się na nie w ten sposób - mówi.

Ekspertka zauważa, że właściciele zwierząt najczęściej zauważają ich nadwagę po wyglądzie brzucha, który staje się coraz bardziej miękki. - Może to utrudniać chód, szczególnie u małych psów, i sprawiać, że chodzenie będzie niewygodne, a nawet bolesne - podkreśla. - Uklęknij i spójrz na swojego psa z boku. Jego brzuch powinien schować się między klatką piersiową a tylnymi łapami - podpowiada dr Lane. Według niej jeśli tak nie jest i brzuch na przykład zwisa, to pies może mieć problemy ze swoim ciężarem ciała.

ZOBACZ TEŻ: Przyroda, która zapiera dech w piersiach. Oto zwycięzcy konkursu "Wildlife Photographer of the Year 2022"

Konsekwencje otyłości u psa

Nadmierna waga psa może prowadzić do szeregu chorób, a także skrócenia czasu życia i obniżenia jego jakości. Otyłość może powodować cukrzycę, nadciśnienie, choroby wątroby i trzustki, obniżenie odporności czy nadmierne obciążenie stawów i zmęczenie. Ryzyko otyłości rośnie wraz z wiekiem, a także jest większe w przypadku samic, psów wykastrowanych i niektórych ras. Czynnikiem zwiększającym ryzyko otyłości u psa jest też otyłość jego właściciela, bo może się wiązać z rzadziej podejmowaną aktywnością fizyczną.

Z badań Uniwersytetu w Liverpoolu wynika, że psy z nadwagą żyją do 2,5 roku krócej niż te o prawidłowej masie ciała. Zaobserwowano, że istnieje związek między nadwagą a skróceniem długości życia, przy czym okres, o który skraca się życie zwierzęcia, wahał się od pięciu miesięcy w przypadku osobników męskich rasy owczarek niemiecki, do dwóch i pół roku w przypadku osobników męskich rasy yorkshire terrier.

Autor:pb//az

Źródło: standard.co.uk, rspca.org.uk, weterynarianews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości