Pytania warte milion. Hubert Urbański zadawał je już 24 razy, tylko pięć osób odpowiedziało dobrze

Aktualizacja:
[object Object]
"Modlitwa dziewicy - kto ją skomponował" - pytanie za milion w "Milionerach"
wideo 2/7

Oto wszystkie pytania za milion, które padły do tej pory w "Milionerach". Było ich 24, a ostatnie pytanie za milion zostało zadane 19 września 2022 roku. Nagrodę główną udało się zdobyć tylko pięciu osobom. Zobacz pytania i sprawdź swoją wiedzę.

"Milionerzy" to popularny teleturniej TVN prowadzony przez Huberta Urbańskiego. Pierwszy odcinek został wyemitowany 2 września 1999 roku. Między styczniem 2003 roku a styczniem 2008 oraz między grudniem 2010 roku a lutym 2017 roku nie nagrywano nowych odcinków. Do tej pory główną nagrodę zdobyło pięciu graczy.

"Milionerzy": pytania za milion, na które padły dobre odpowiedzi

19 września 2022 roku Tomasz Orzechowski dołączył do grona osób, którym udało się zdobyć nagrodę główną w "Milionerach". Jego pytanie za milion było następujące:

Kto w połowie XIX wieku skomponował słynną "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii? A. Franciszek Liszt z Raiding, B. Edward Grieg z Bergen, C. Robert Schumann z Zwickau, D. Tekla Bądarzewska z Mławy Odpowiedź prawidłowa: D.

Tomasz Orzechowski - piąta osoba, której udało się wygrać milion w teleturnieju "Milionerzy" - to księgowy pochodzący z Łodzi. Jego marzeniem jest podróż do Nowego Jorku. Choć do finału przeszedł bez kół ratunkowych, z ostatnim pytaniem poradził sobie bezproblemowo.

23 września 2021 roku milion padł po raz czwarty w historii polskiej wersji "Milionerów". Stało się to po pytaniu, które brzmiało:

Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie? A: 1 stycznia 1000 roku, B: 1 stycznia 1001 roku, C: 1 stycznia 2000 roku, D: 1 stycznia 2001 roku. Odpowiedź prawidłowa: B.

Zobacz także pytanie i odpowiedź za pół miliona >>>

Czwartą osobą, która zdobyła milion w "Milionerach" był Jacek Iwaszko z Warszawy, z wykształcenia muzykolog. Pan Jacek pracuje w bibliotece w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Gra na gitarze i akordeonie, śpiewa w chórze. Iwaszko został jednocześnie drugim milionerem w historii programu.

Wcześniej, po raz trzeci, poprawna odpowiedź na pytanie za milion wybrzmiała w "Milionerach" 14 marca 2019 roku. Pytanie brzmiało:

Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest? A: wniebowzięcie Matki Bożej, B: zmartwychwstanie Jezusa, C: śmierć Jezusa na krzyżu, D: zesłanie Ducha Świętego. Odpowiedź prawidłowa: C.

Zdobywczynią miliona została wtedy Katarzyna Kant-Wysocka, która jest absolwentką filologii klasycznej, na co dzień zaś pracuje w marketingu. Interesuje się kulturą antyczną.

Taki sam sukces odniosła wcześniej Maria Romanek. Emerytowana nauczycielka polskiego została zapytana w marcu 2018 roku:

Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121? A: 12 321, B: 1 234 321, C: 111 111 111, D: 123 454 321. Poprawna odpowiedź: B.

Pani Maria wyznała że za wygrane w "Milionerach" pieniądze wyremontuje kuchnię i wybierze się na wycieczkę do Gruzji. Zadeklarowała też, że pozostałą kwotę przeznaczy na cele charytatywne.

Pierwszym milionerem w historii polskiej wersji programu został natomiast w 2010 roku Krzysztof Wójcik. "Pytania za milion się nie zapomina" - stwierdził pan Wójcik w rozmowie z reporterką TVN24.

Pierwszy raz uczestnik wygrał "Milionerów", odpowiadając poprawnie na pytanie:

Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil? A: na kornecie, B: na akordeonie, C: na djembe, D: na ksylofonie. Odpowiedź prawidłowa: B.

Wszystkie pytania za milion złotych

Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest... (http://www.tvn24.pl)

Maria przyznała, że za wygrane pieniądze wyremontuje kuchnię i wybierze się na wycieczkę do Gruzji. Całą resztę wygranej chce przeznaczyć na cele charytatywne. (http://www.tvn24.pl)

Maria przyznała, że za wygrane pieniądze wyremontuje kuchnię i wybierze się na wycieczkę do Gruzji. Całą resztę wygranej chce przeznaczyć na cele charytatywne. (http://www.tvn24.pl)Wszystkie pytania za milion z Milionerów

O milion w odcinkach specjalnych grały takie gwiazdy, jak: Renata Dancewicz i Piotr Adamczyk, Karolina Korwin-Piotrowska i Michał Piróg, Kinga Rusin i Piotr Kraśko, a także Zbigniew Zamachowski i Borys Szyc.

Pytania o milion dotyczyły m.in. mitologii greckiej, twórczości Juliusza Słowackiego, historii dynastii Habsburgów, ssaków, czy... likierów. Oto one:

1. Skąd pochodzi Conan Barbarzyńca? A: z Rivii B: z Oz C: z Mordoru D: z Cimmerii 2. Odrażający drab z Kabaretu Starszych Panów dubeltówkę weźmie, wyjdzie i...: A: rach-ciach! B: buch, buch! C: z rur dwóch D: bum w brzuch 3. Komiksowym "dzieckiem" rysownika Boba Kane’a jest: A: Superman B: Batman C: Spider-Man D: Captain America 4. Rybą nie jest: A: świnka B: rozpiór C: krasnopiórka D: kraska 5. Kto jest mistrzem tego samego oręża, w jakim specjalizowała się mitologiczna Artemida? A: Zorro B: Legolas C: Don Kichot D: Longinus Podbipięta 6. Który aktor urodził się w roku opatentowania kinematografu braci Lumière? A: Rudolph Valentino B: Humphrey Bogart C: Charlie Chaplin D: Fred Astaire 7. Mowa w obronie poety Archiasza przeszła do historii jako jeden z najświetniejszych popisów retorycznych: A: Izokratesa B: Cycerona C: Demostenesa D: Kwintyliana 8. Kto był nadwornym malarzem króla Filipa IV Habsburga? A: Marcello Bacciarelli B: Jan van Eyck C: Diego Velázquez D: Jacques-Louis David 9. Likier maraskino produkuje się z maraski, czyli odmiany: A: wiśni B: jabłoni C: figi D: gruszy 10. Z gry na jakim instrumencie słynie Czesław Mozil? A: na kornecie B: na akordeonie C: na djembe D: na ksylofonie 11. Który utwór Juliusza Słowackiego napisany jest prozą? A: "Godzina myśli" B: "W Szwajcarii" C: "Anhelli" D: "Arab" 12. Płetwą grzbietową nie pruje wody: A: długoszpar B: kosogon C: orka D: wal grenlandzki 13. "Wątróbka z cebulką (...) jest zakąską doskonałą. Aby ją przyrządzić, należy kupić samochód i pędzić nim póty, aż się kogoś przejedzie". To Lem i... A: "Solaris" B: "Opowieści o pilocie Pirxie" C: "Dyktanda czyli…" D: "Szpital Przemienienia" 14. Ryś polski, łabędź rostowski, saksoński bocian i wywrotek smoleński to: A: rasy gołębi B: rasy kur C: chrząszcze D: akrobacje na deskorolce 15. Co według Leszka Kołakowskiego jest sklepieniem domu, w którym duch ludzki mieszka? A: Rozum B: Bóg C: Miłość D: Czas 16. Ikoną czerwcowych wyborów z 1989 r. było zdjęcie z Wałęsą podpisane "Głosuj na…". Kto z tzw. drużyny Lecha go nie miał? A: Jacek Kuroń B: Hanna Suchocka C: Jarosław Kaczyński D: Lech Kaczyński 17. Ile to jest 1111 razy 1111, jeśli 1 razy 1 to 1, a 11 razy 11 to 121? A: 12 321 B: 1 234 321 C: 111 111 111 D: 123 454 321 18. Który instrument stroi muzyk? A: Tamburyn B: Kocioł C: Okarynę D: Czynele

19. Który ssak się nie poci? A: owca B: koń C: człowiek D: królik

20. Różańcową tajemnicą chwalebną nie jest? A: wniebowzięcie Matki Bożej B: zmartwychwstanie Jezusa C: śmierć Jezusa na krzyżu D: zesłanie Ducha Świętego

21. Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie? A: 1 stycznia 1000 roku B: 1 stycznia 1001 roku C: 1 stycznia 2000 roku D: 1 stycznia 2001 roku

22. Skąd najdalej jest do Końca Świata, znanego też jako Głuszyna-Podlas, w Wielkopolskiem? A. Nieba w Świętokrzyskiem B - z Czyśćca z Wielkopolskiem C - z Piekła w Pomorskiem D - z Raju w Łódzkiem

23. Miś Paddington, którego państwo Brown znaleźli na dworcu kolejowym w Londynie, pochodzi z mrocznych zakątków: A. Peru B. Meksyku C. Rosji D. Indii

24. Kto w połowie XIX wieku skomponował słynną "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii? A. Franciszek Liszt z Raiding B. Edward Grieg z Bergen C. Robert Schumann z Zwickau D. Tekla Bądarzewska z Mławy

Autor: dp/mbl//mro / Źródło: milionerzy.tvn.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24