- Każdą technikę można użyć i każdą technikę można nadużyć - przekonywał prof. Ryszard Tadeusiewicz, biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Ekspert w ten sposób komentował "kradzież" numeru PIN do karty kredytowej bezpośrednio z mózgu.
"Kradzież" odbyła się za sprawą specjalnego urządzenia, które można podpiąć do komputera. Z pomocą przyrządu, grupie naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie, Berkley i Genewie, udało się wykraść numery PIN prosto z głowy "ofiary".
W eksperymencie brało udział 28 osób, którym po założeniu urządzenia na głowę pokazywano różne obrazki - logotypy banków, kombinacje kodów PIN i inne. Mózg, pracujący na zasadzie skojarzeń, emitował fale, które urządzenie następnie przerabiało na informacje - o dacie urodzin, miejscu zamieszkania, kodach do kart kredytowych itd. Skuteczność badania zależała od stopnia świadomości badanego, czemu miało służyć - im była mniejsza, tym lepsze były rezultaty.
Czy mamy się bać ataków na nasz mózg?
- Należy się liczyć z tym, że udrożnienie tego, co się nazywa interfejsem miedzy mózgiem i maszynami, że ten fakt będzie miał także te negatywne strony - zwracał uwagę prof. Ryszard Tadeusiewicz w TVN24.
Ekspert widzi jednak w tym postępie technologii także wiele pozytywnych aspektów, m.in. pomoc dla ludzi niepełnosprawnych. - Takie osoby mogłyby odzyskać możliwość "samoobsługi" - mówił Tadeusiewicz.
Według specjalisty, możliwości "czytania w myślach" są jednak w dużym stopniu ograniczone. - Nie potrafimy wychwycić bardzo subtelnych procesów, które towarzyszą myśleniu abstrakcyjnemu, np. wyrazom naszego zadowolenia, ale potrafimy wyłapać zjawiska masowe - tłumaczył.
Część impulsów przesyłanych z mózgu przedostaje się na powierzchnię czaszki i przy odpowiedniej interpretacji da się odczytać pewne "myśli" - przyznał naukowiec. To jednak wciąż za mało, aby dokładnie poznać to, co się dzieje w naszej gowie.
Profesor zwrócił uwagę, że tego typu eksperymenty jak "wykradanie" numeru PIN są ważne, ponieważ pokazują, jakie mogą być potencjalne niebezpieczeństwa. Wykluczył jednak, aby w najbliższym czasie maszyny były w stanie odczytywać precyzyjnie myśli, a co więcej - zmuszać ludzi do ich zmiany, czyli nimi sterować.
Autor: ab//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu