Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę? Tych 10 zawodów jest szczególnie zagrożonych

Źródło:
Business Insider
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszością
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24
wideo 2/3
Sztuczna inteligencja stała się teraźniejszościąTVN24

Boty napędzane sztuczną inteligencją potrafią w ciągu kilku sekund stworzyć tekst czy wygenerować obraz. Umieją też analizować dane i wyciągać z nich wnioski. Już teraz mogłyby z powodzeniem wyprzeć z rynku pracy część przedstawicieli wielu branż, a przecież zjawisko to dopiero nabiera rozpędu. "Business Insider" wskazał 10 zawodów, w przypadku których zastąpienie ludzi technologią jest najbardziej prawdopodobne.

ChatbotGPT, sztuczna inteligencja generująca odpowiedzi tekstowe, został udostępniony w listopadzie ubiegłego roku i zdążył wywołać sporo zamieszania. Bot pisał już artykuły, tworzył teksty piosenek, a nawet scenariusz filmu krótkometrażowego. Konkurencję widzą w nim przede wszystkim przedstawiciele zawodów, których podstawą jest tworzenie treści, jednak eksperci podkreślają, że zjawisko polegające na zastępowaniu ludzkiej siły roboczej technologią może objąć swoim zasięgiem znacznie większą część rynku pracy. "Business Insider" przygotował zestawienie 10 branż, które niedługo mogą zostać zrewolucjonizowane przez sztuczną inteligencję.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja zdała egzaminy prawnicze i biznesowe na uczelniach. Popełniła też "zaskakujące błędy"

Specjaliści IT (koderzy, programiści, analitycy danych, inżynierowie oprogramowania)

Jak zauważa "Business Insider", kodowanie i programowanie są skomplikowanymi umiejętnościami, a popyt na posiadających je specjalistów cały czas rośnie. Ale ChatGPT i podobne narzędzia sztucznej inteligencji mogą zająć część miejsc pracy w tej branży. Mark Muro, członek badającego wpływ technologii na rynek pracy Brookings Institute, uważa, że zaawansowane technologie mogą tworzyć kody szybciej niż ludzie. A to oznacza, że firmy będą mogły pozwolić sobie na redukcję etatów. - To, co obecnie wymaga całego zespołu inżynierów oprogramowania, może być wykonywane przy udziale tylko kilku z nich - powiedział "Business Insiderowi".

Pracownicy mediów (dziennikarze, copywriterzy)

Napędzane sztuczną inteligencją generatory tekstu na razie nie są w stanie tworzyć jakościowego dziennikarstwa, jednak potrafią pisać proste teksty np. PR-owe czy newsowe. Amerykański BuzzFeed zapowiedział już, że zamierza zastąpić część swoich pracowników, piszących teksty i przygotowujących quizy, botami.

- Analizowanie i interpretowanie ogromnych ilości danych i informacji opartych na języku to umiejętność, której można się spodziewać po generatywnych technologiach sztucznej inteligencji - oceniła cytowana przez portal Anu Madgavkar, partnerka w McKinsey Global Institute. Zaznaczyła jednocześnie, że sztuczna inteligencja w tych zawodach na razie nie byłaby samowystarczalna. - W każdym z nich ważną funkcję pełni ludzki osąd - dodała.

Prawnicy (adwokaci, asystenci prawni)

Tak jak pracownicy mediów, adwokaci czy asystenci prawni przyswajają duże ilości informacji, przetwarzają je, a następnie podają w zrozumiałej formie - pisze Business Insider. - Dane są w rzeczywistości dość ustrukturyzowane, bardzo zorientowane na język, a zatem całkiem podatne na generatywną sztuczną inteligencję - wyjaśniła Madgavakar.

Portal zaznacza jednak, że, podobnie jak w przypadku mediów, całkowite przejęcie zadań prawników przez sztuczną inteligencję na razie nie jest możliwe. Technologia potrzebowałaby nadzoru człowieka.

ZOBACZ TEŻ: Wydał wyrok, używając sztucznej inteligencji. "Zadając pytania aplikacji, nie przestajemy być sędziami"

Analitycy rynku

Analitycy rynku są odpowiedzialni za analizę rynkowych danych i określanie na ich podstawie trendów, które nakreślają kierunek kampanii marketingowej. - To czynności, z którymi, jak widzimy już teraz, sztuczna inteligencja może sobie poradzić - podkreślił Muro.

Nauczyciele

Nauczyciele już teraz mają do czynienia z wpływem sztucznej inteligencji na ich aktywność zawodową. Tyle że na razie nie zabiera im ona pracy, a jedynie ją utrudnia. Coraz więcej uczniów korzysta bowiem z pomocy botów przy pisaniu wypracowań czy rozwiązywaniu testów. "Business Insider" prognozuje jednak, że niedługo technologia będzie w stanie sama prowadzić lekcje. - Sztuczna inteligencja zawiera pewne błędy i niedobory w zakresie wiedzy, ale łatwo można to poprawić. ChatbotGPT wymaga tylko przeszkolenia - uważa cytowany przez "New York Post" Pengcheng Shi z Rochester Institute of Technology.

ZOBACZ TEŻ: OpenAI idzie do polskiej szkoły. Chat GPT-3 pisze maturę i egzamin ósmoklasisty

Praca w finansach (analitycy finansowi, doradcy finansowi)

- Sztuczna inteligencja potrafi wyłapywać rynkowe trendy, wskazywać mocne i słabe strony inwestycji, informować nas o tym wszystkim, a następnie wykorzystywać wiele innych danych, dostarczanych np. przez firmy finansowe, do przygotowania prognozy najlepszego zestawu inwestycyjnego - wyjaśnił Muro. Dodał, że choć analitycy zarabiają dużo pieniędzy, część ich pracy można zautomatyzować.

Traderzy giełdowi

Branża giełdowa wymaga od pracowników sporej wiedzy, jednak, jak tłumaczy "Business Insider", często jest to wiedza, którą może "przyswoić" technologia. A to sprawia, że nawet wykwalifikowani specjaliści teoretycznie mogliby zostać zastąpieni przez boty. - Banki inwestycyjne zatrudniają ludzi od razu po studiach i przez dwa, trzy lata szkolą ich, by pracowali jak roboty przy modelowaniu w Excelu. Sztuczna inteligencja mogłaby robić to za nich - stwierdził Shi.

Graficy

W grudniu na łamach "Harvard Business Review" ukazał się artykuł, w którym trzech profesorów: Ajay Agrawal, Joshua Gans i Avi Goldfarb wskazało DALL-E, narzędzie sztucznej inteligencji generujące obrazki w ciągu kilku sekund, jako potencjalny przełom w branży graficznej. - Umożliwienie milionom ludzi tworzenia obrazów i manipulowania nimi będzie miało ogromny wpływ na gospodarkę - oceniał jeden z uczonych, zaznaczając jednocześnie, że postęp w tej dziedzinie może posłać na bezrobocie część pracowników działających w tej branży.

Księgowi

Jak podkreśla "Business Insider", księgowość uważana jest za stabilną branżę, jednak w obliczu dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji nawet tam pojawia się ryzyko utraty pracy. Prof. Brett Caraway z University of Toronto w rozmowie z Global News Radio 640 Toronto zaznaczył, że zagrożeni są ludzie zajmujący stanowiska wymagające "pracy intelektualnej". - To coś nowego, obserwowanie niszczycielskiego wpływu (sztucznej inteligencji - red.) na rynek pracy będzie ciekawe - powiedział Caraway.

Specjaliści ds. obsługi klienta

Już teraz wiele firm rezygnuje z zatrudniania pracowników obsługujących infolinię, zastępując ich botami. "Business Insider" prognozuje, że rozwój sztucznej inteligencji przyspieszy ten trend. Portal przywołuje badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez firmę Gartner, z którego wynika, że do 2027 roku boty będą głównym sposobem komunikacji z klientem w przypadku ok. 25 proc. przedsiębiorstw.

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Spodziewamy się, że tego lata dojdzie do wielkiej rosyjskiej ofensywy - ostrzega w rozmowie z BBC były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych generał Richard Barrons. BBC przedstawia trzy możliwe kierunki głównych rosyjskich działań, a jednocześnie zauważa, że "strategiczny cel Rosji w tym roku może nie dotyczyć terytorium".

Rosja szykuje "wielką ofensywę" w Ukrainie. "Strategiczny cel w tym roku może nie dotyczyć terytorium"

Rosja szykuje "wielką ofensywę" w Ukrainie. "Strategiczny cel w tym roku może nie dotyczyć terytorium"

Źródło:
BBC, PAP

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek MSC Aries należący, jak twierdzą, do firmy izraelskiego biznesmena. - Iran poniesie konsekwencje za podjęcie wyboru o dalszym eskalowaniu sytuacji - oznajmił rzecznik izraelskiej armii.

Irańczycy przejęli statek "związany z Izraelem". Izraelska armia: będą konsekwencje

Irańczycy przejęli statek "związany z Izraelem". Izraelska armia: będą konsekwencje

Źródło:
PAP

W centrum handlowym w Sydney doszło do ataku nożownika. W wyniku incydentu sześć osób zginęło, a kilka, w tym małe dziecko, zostało rannych. W tym czasie w galerii zakupy z córką robiła pani Joanna. "Nagle ludzie zaczęli krzyczeć, a obsługa nawoływać do ucieczki".

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

Źródło:
Kontakt 24

85-letnia Christine Jenneiahn zastrzeliła włamywacza, który wtargnął do jej domu w stanie Idaho i groził śmiercią. Kobieta zdołała się obronić, mimo że 39-letni mężczyzna zaatakował ją, gdy spała, i przykuł kajdankami do krzesła. "To, że Christine przeżyła to spotkanie, jest naprawdę niesamowite. Jej hart ducha, determinacja i wola życia wydają się być tym, co uratowało ją tej nocy" - stwierdził prokurator hrabstwa Bingham.

Włamywacz przykuł 85-latkę do krzesła, ta zdołała go zastrzelić. "Heroiczny akt samoobrony"

Włamywacz przykuł 85-latkę do krzesła, ta zdołała go zastrzelić. "Heroiczny akt samoobrony"

Źródło:
ABC News

Ponad 200 km/h na godzinę jechał kierowca, którego na S7 w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie), zatrzymali policjanci z Elbląga. W rozmowie z funkcjonariuszami 36-latek wyjaśnił, że się spieszył. Mężczyzna został ukarany mandatem i punktami karnymi.

205 km/h na liczniku. Zabawne tłumaczenie kierowcy. Nagranie

205 km/h na liczniku. Zabawne tłumaczenie kierowcy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W centrum handlowym w Sydney doszło w sobotę do ataku nożownika. Mężczyzna śmiertelnie ranił sześć osób, kilka innych, w tym dziecko, zostało rannych. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariuszy - podała miejscowa policja, cytowana przez agencję Reutera. Z obiektu ewakuowano setki osób.

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, ABC News

W Antalyi na południu Turcji doszło do tragicznego wypadku kolejki linowej. Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych - podaje agencja Anatolia. Tureckie media donoszą, że wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Trwa akcja ratunkowa z udziałem m.in. śmigłowców.

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Źródło:
PAP, Reuters

Pracownica jednego ze sklepów w Chodzieży (woj. wielkopolskie) zadzwoniła na numer alarmowy i poinformowała o niepokojącym zachowaniu matki, która zamknęła swojego syna w bagażniku auta. Funkcjonariusze potwierdzili te informacje. Podejrzewając, że w domu może dochodzić do przemocy, policjanci wdrożyli procedurę niebieskiej karty.

Zamknęła czterolatka w bagażniku. "Za karę"

Zamknęła czterolatka w bagażniku. "Za karę"

Źródło:
tvn24.pl, Policja Wielkopolska

W czasie piątkowych obrad Sejmu kamery zarejestrowały, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński czyta książkę - "Polskę naszych marzeń", której sam jest autorem. "Czytał z narastającym zdumieniem" - skomentował w sobotę premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W miejscowości Goryń (woj. warmińsko-mazurskie) psy ścigały łosia. Zwierzę złamało nogę i utknęło w grzęzawisku. Weterynarz musiał je uśmiercić, ponieważ nie byłoby w stanie dalej funkcjonować w swoim naturalnym środowisku. Właściciel psów poniesie konsekwencje.

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

Samochód dostawczy potrącił 78-latkę w Kluczewie (woj. wielkopolskie). Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora. Wstępne badania wykazały, że kierowca był trzeźwy. Okoliczności potrącenia są wyjaśniane.

Śmiertelne potrącenie 78-latki

Śmiertelne potrącenie 78-latki

Źródło:
PAP

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP
"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najbardziej zależy mi na tym, żeby powalczyć o przekonanie do projektu dekryminalizacji aborcji - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Dorota Olko. W piątek została powołana komisja nadzwyczajna, która zajmie się czterema projektami w sprawie aborcji. - Mam nadzieję, że jest szansa na to, żeby pracować nad jakimiś propozycjami rozwiązań. Nie wiem, czy to będzie jeden projekt, może to będą dwa projekty - mówiła.

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Źródło:
TVN24

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Kwestią jest to, żeby w domu rozmawiać, żeby alarmować, że jest problem - mówił w TVN24 profesor Zoran Stojcev, ordynator Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie. Rak jelita grubego jest w pierwszej trójce najczęściej zabijających nas nowotworów, ale jak podkreśla Joanna Rubin z portalu tvn24.pl, "cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów, a jeśli się wstydzimy, to potem o tym nie opowiadamy lekarzowi".

"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów"

"Cały czas wstydzimy się opowiadać o kupie, wstydzimy się swoich problemów"

Źródło:
TVN24
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl