Aż 252 akordeonistów z harmoniami w rękach odegrało dwie kaszubskie frantówki, czyli piosenki. Tym samym pobili czwarty już rekord w jednoczesnym graniu na akordeonie.
Całodniowa impreza zaczęła się przed południem mszą w kościele pw. św. Filipa Neri. Nabożeństwo miało bogatą oprawę muzyczną – zaśpiewały na nim chóry „Harmonia” z Wejherowa i „ECHO” z Tczewa.
Po mszy Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP poprowadziła uczestników Dnia Jedności Kaszubów do Szkoły Podstawowej nr 2 Bytowie, gdzie odbyła się część artystyczna imprezy. Na scenie prezentowali się m.in. kaszubscy gadkarze oraz zespoły rockowe.
Nowy rekord!
Nowy rekord jest lepszy o 50 grających. W ubiegłym roku w Miastku (Pomorskie) dwie kaszubskie melodie wykonało 202 akordeonistów.
Bicie kaszubskiego rekordu Polski było finałowym punktem Dnia Jedności Kaszubów. W tym roku święto obchodzono pod hasłem „Młodi przińdnotą Kaszëbów” („Młodzi przyszłością Kaszubów”).
Kaszubi świętują swój dzień
Dzień Jedności Kaszubów jest świętem ustanowionym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z roku 1238 – chodzi o wystawiony przez papieża Grzegorza IX dla książąt Zachodniego Pomorza tytuł „dux Slavorum et Cassubia” (książę Słowian i Kaszub). Tytułu tego używał książę Barnim I (1210 – 1278). Późniejszy władca Zachodniego Pomorza, żyjący w latach 1300 – 1368 książę Barnim III tytułował się „dux Cassuborum” (książę Kaszubów). Święto, którego celem jest m.in. popularyzacja kultury i języka Kaszubów, obchodzone jest od 2006 r. Poprzednie kaszubskie spotkania organizował Tuchom, Kramarzyny i Miastko.
Honorowymi patronami Dnia Jedności Kaszubów w Bytowie byli ministrowie kultury i edukacji narodowej, dowódca Marynarki Wojennej RP, Kaszubski Zespół Parlamentarny i Instytut Kaszubski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa