Święty Mikołaj ruszył w świat. Fakty TVN sprawdziły jak i czy ma szansę dotrzeć do wszystkich dzieci świata. Co się okazało?
Na świecie jest około dwóch miliardów dzieci. Średnio daje to dwa i pół dziecka na rodzinę. Odliczając rodziny muzułmańskie, hinduskie, żydowskie czy buddyjskie, okazuje się, że św. Mikołaj ma do "obskoczenia" jakieś 860 mln mieszkań. A do każdego musi dostarczyć paczkę.
Jak statki zmieścić na sanie...
Przyjmijmy, że paczka waży dwa kilogramy. Wtedy łączny ciężar prezentów wyniósłby półtora miliona ton. Czyli trzy wielkie supertankowce. Jak ogromne statki zmieścić na saniach ciągniętych przez renifera? - Można zagęścić materię - proponuje Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium w Toruniu.
Przywołuje przykład "gwiazdy neutronowej". - To jest materia ściśnięta, sprasowana bardzo silnie. Do takiego poziomu, że na przykład jeden centymetr ważyłby 60 ton. Można sprasować tak materię i fizyka i astronomia na to pozwalają - tłumaczy Rafalski.
... i jak je rozpędzić?
Skąd się wziął brodaty Święty Mikołaj? Amerykański rysownik Thomas Nast stworzył go dla gazety "Harper's Weekly" w 1863 roku. Spopularyzowała go Coca Cola, wykorzystując w kampanii reklamowej w 1930 roku. A skąd się wziął Rudolf, renifer ciągnący sanie? Został wymyślony do kolorowanki sprzedawanej przez sieć sklepów Montgomery Ward w 1939 roku.
Nie wiadomo jednak do końca, czy Rudolf... nie jest Rudolfiną.
- Rudolf może być kobietą, ponieważ u reniferów i samce i samice posiadają poroża. W związku z tym najłatwiej jest u nich płeć określić zaglądając - że tak powiem - pod ogon - mówi Ryszard Topola, z wrocławskiego ZOO.
Jerzy Rafalski dodaje, że Rudolf z Mikołajem mają szansę na wręczenie prezentów wszystkim dzieciom świata, jeśli osiągną prędkość światła. Prof. Łukasz Turski z Instytutu Fizyki PAN ma złą wiadomość. Zasilanie, jakie ma np. zderzacz hadronów, na sanie na pewno się nie zmieści.
Źródło: Fakty TVN