Są wierni swojej tradycji od tysięcy lat. Także i w tym roku Indianie zgromadzili się nad jerziorem Titicaca, by tak jak ich przodkowie, czcić Matkę Ziemię, zwaną w ich języku Pachamama.
Wielowiekowa tradycja, praktykowana już w starożytności, nakazuje Ajmarom złożyć na początku sierpnia rytualną ofiarę Matce Ziemi. Dlatego co roku ten indiański lud ten gromadzi się u podnóży gór okalających jezioro Titicaca.
Ofiara z białej lamy
Ceremonia zaczyna się o wschodzie słońca i składa się z kilku części. Indianie zapalają ogień, który, jak wierzą, chroni ich przed złą energią. Następnie zabijają białą lamę, a jej krwią kropią swoją ziemię.
Legenda głosi, że życie ludzi na Ziemi jest ściśle związane z Pachamama. Matka Ziemia potrzebuje krwi, a kiedy jej nie otrzymuje wysysa ją z ludzi.
- To tradycja przekazana nam przez naszych rodziców i dziadków. Praktykujemy ją, dlatego krąg życia ciągle trwa. - powiedział Marcelino Mayta Quispe, ajmarski szaman
Po zabiciu zwierzęcia i skropieniu ziemi krwią, głowa i serce lamy są palone - to końcowa część ceremonii.
- To święte miejsce i mamy nadzieję, że nasze wszystkie życzenia się spełnią - powiedziała Shirley Frias, jedna z uczestniczek starożytnej ceremonii.
Prezydent Boliwii liczy na pomoc bóstwa
Od lat wielu polityków bierze udział w ceremonii prosząc bóstwo o pomoc w wygraniu wyborów. W tym roku uczestnikiem święta był prezydent Boliwii Evo Morales, który już 10 sierpnia może stracić swój urząd, jeśli tak zdecydują głosujący.
Podbici przez Inków i konkwiskadorów
Ajmarowie to lud południowoamerykański, który na początku naszej ery zamieszkiwał tereny Boliwii, z głównym ośrodkiem w Tiahuanaco i w Peru.
W pierwszych wiekach naszej ery stworzyli na tym obszarze wysoko rozwiniętą cywilizację. Jednak w XIV w. Ajmarowie zostali podbici przez Inków, a w okresie konkwisty hiszpańskiej zostali wyniszczeni.
Dziś ich największe skupisko znajduje się w rejonie jeziora Titicaca. Skupieni we wspólnotach, trudnią się głównie rolnictwem, hodowlą, rybołówstwem i rzemiosłem.
Źródło: Reuters, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Reuters