Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że "wadliwe" medale z ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu zostaną wymienione w najbliższych tygodniach. Wcześniej wielu sportowców zaczęła publikować w mediach społecznościowych zdjęcia swoich medali, które miały wskazywać na ich niską jakość wykonania. Według francuskich mediów, ponad sto krążków zostało już z tego powodu zwróconych.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował agencję AFP, że organizatorzy igrzysk są w kontakcie z krajowymi komitetami olimpijskimi sportowców, którzy złożyli zażalenia. Potwierdzono, że proces wymiany rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Mennica Francuska (Monnaie de Paris) stara się znaleźć przyczyny wszelkich uszkodzeń.
"Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii uszkodzonych medali od czasu pierwszych wniosków o wymianę w sierpniu i zmobilizowaliśmy swoje wewnętrzne zespoły. Od tego czasu firma zmodyfikowała i zoptymalizowała swój proces lakierowania. Monnaie de Paris wymieni wszystkie uszkodzone medale na prośbę sportowców w pierwszym kwartale 2025 roku" - przekazano w oświadczeniu.
Medale olimpijskie do wymiany
Mennica Francuska odmówiła podania liczby zwróconych medali, ale francuska strona internetowa "La Lettre" oszacowała, że było ich ponad 100. Francuski Komitet Olimpijski i MKOl również nie ujawnili żadnych danych w tej sprawie. "Uszkodzone medale będą systematycznie zastępowane przez Monnaie de Paris i grawerowane w identyczny sposób jak oryginały" - poinformował MKOl.
Agencja AFP informuje o "wadliwych" medalach olimpijskich, jednak rzecznik Mennicy Francuskiej odrzucił to określenie twierdząc, że medale zgłoszone jako "uszkodzone" są sukcesywnie wymieniane od sierpnia. - Od sierpnia wymieniliśmy wszystkie uszkodzone medale i nadal będziemy to robić w taki sam profesjonalny sposób, jak wcześniej - przekazał, dodając, że wymiany są dokonywane "w miarę napływania wniosków".
Wadliwe medale olimpijskie
Na igrzyska olimpijskie i paralimpijskie w Paryżu wyprodukowano łącznie 5084 medale. Zaprojektował je paryski dom jubilerski Chaumet. W każdym z medali znalazł się sześciokątny, wypolerowany kawałek żelaza pochodzący z wieży Eiffla. Kawałki żelaza osadzone w środku medali olimpijskich ważą po 18 gramów, zostały wycięte z dźwigarów i innych elementów, które zostały usunięte z wieży Eiffla podczas remontu.
Obawy o jakość medali pojawiły się jeszcze przed zakończeniem igrzysk latem ubiegłego roku, kiedy amerykański skateboarder Nyjah Huston opublikował film pokazujący, jak szybko zaczął niszczeć jego brązowy medal. "Wygląda, jakby wrócił z wojny", ocenił. Również wielu innych sportowców narzekało na medale. Francuscy pływacy Yohann Ndoye-Brouard i Clement Secchi niedawno opublikowali zdjęcia swoich medali w mediach społecznościowych. Jak złośliwie komentowali, wyglądają już "jakby pochodziły z 1924 roku", a ich łuszczącą powłokę nazywali "skórą krokodyla".
Źródło: PAP, France24
Źródło zdjęcia głównego: Mast Irham/EPA/PAP