Patrz co jesz, bo na widelec możesz nawinąć... węża - żartują naukowcy, którzy właśnie odkryli najmniejszego węża na świecie. Jego gabaryty porównują właśnie do nitki słynnego włoskiego makaronu.
Gada, który ma zaledwie 10 cm długości, a cieniutki jest jak kluska, znalazł Blair Hedges z Uniwersytetu Stanu Pensylwanii. Ten sam, który może pochwalić się także odkryciem najmniejszej żaby i jaszczurki.
- Znaleźliśmy go w 2006 roku we wschodniej części Barbadosu pod kamieniem. Były dwa i oba cienkie jak nitki spaghetti, choć krótsze o 5 milimetrów od innego gatunku występującego na Martynice - mówi Hedges w wywiadzie dla magazynu naukowego "Zootaxa". Od swojego odkrywcy dostał wdzięczne imię Leptotyphlops carlae, bo jest mniejszy od pozostałych 3100 gatunków węży.
Wyjątkowy pod każdym względem
Gad jest brązowo-szary, ma dwa żółte paski. Składa pojedyncze wąskie jajo, które zajmuje większą część ciała matki. To właśnie to niespotykane połączenie kolorów i różnice genetyczne zaliczają go jako nowy gatunek.
Dobra wiadomość dla ludzi jest taka, że nie jest jadowity. Odżywia się głównie termitami oraz ich larwami. Niestety wciąż mało wiadomo o zachowaniu nowo odkrytego osobnika, także o tym, jaki prowadzi styl życia.
Dlaczego Barbados?
Największe i najmniejsze typy zwierząt są często odkrywane na wyspach, gdzie gatunki mogą żyć w ekologicznych niszach, w środowisku bez konkurencji z innymi stworzeniami, jednocześnie nie żyjąc w izolacji.
Najdłuższy wąż świata to Pyton siatkowaty, który może osiągać nawet 10 metrów i zamieszkuje tereny Południowej Azji. Węże żyją już od czasów dinozaurów. Najstarsza skamielina węża datowana jest na 100 milionów lat. Pochodzenie pierwszych węży uznawane jest od jaszczurki, które wtedy miały bardzo małe kończyny.
Źródło: Reuters