Gdy rodzi pierwsze dziecko, ma prawie 28 lat, ale może pochwalić się już wyższym wykształceniem. Tak wygląda dziś statystyczna polska kobieta, która rodzi dziecko. Choć przeciętny wiek wejścia w macierzyństwo rośnie z roku na rok, Polki wciąż zaliczają się do najmłodszych matek w Europie.
Jeszcze kilkanaście lat temu matkami zostawały dziewczyny w wieku studenckim. W 2000 roku przeciętna polska matka w momencie narodzin jej pierwszego dziecka miała niespełna 24 lata. Dziś to wynik zdecydowanie poniżej średniej. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, szybko postępuje trend późnego rodzicielstwa. Obecnie Polki zostają matkami po raz pierwszy w wieku średnio 27 lat 7 miesięcy i 6 dni.
Polka rodzi pierwsze dziecko wcześniej niż przeciętna Europejka
A to i tak całkiem wcześnie. W większości krajów Unii Europejskiej kobiety zachodzą w pierwszą ciążę bliżej trzydziestki. Jak wynika z danych Eurostatu, palmę pierwszeństwa w kategorii późnego macierzyństwa dzierżą Włochy. Tam przeciętny wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko wynosi 31,4 roku. Na drugim biegunie znajduje się Bułgaria. Statystyczna obywatelka tego kraju w momencie narodzin jej pierwszego dziecka ma 26,4 roku. Europejska średnia to 29,5 roku - zdecydowanie powyżej naszej średniej.
Przeciętny wiek Polki na porodówce
Przeciętny wiek polskiej matki w momencie narodzin dziecka - według statystyk obejmujących wszystkie porody, nie tylko ten pierwszy - wynosi 29,5 roku. To również wynik plasujący nasz kraj wyraźnie poniżej europejskiej średniej. Najstarszymi matkami są mieszkanki Irlandii i Hiszpanii - tam średni wiek kobiety w momencie porodu przekracza 32 lata. W zaawansowanym wieku porodówki poznają również Włoszki. Na Półwyspie Apenińskim średni wiek kobiety przy pierwszym porodzie to 31,9 roku.
Polki są w tej klasyfikacji czwarte, tyle że od końca. Wcześniej dzieci rodzą statystyczne przedstawicielki jedynie trzech krajów: Rumunii (27,6), Bułgarii (27,9) oraz Słowacji (28,8).
Wysoki odsetek samotnych matek w Polsce
Polska zalicza się też do grona krajów z najwyższym odsetkiem samotnych matek. W 2018 roku Główny Urząd Statystyczny podał, że kobiety samotnie wychowujące dzieci stanowią 19,4 proc. wszystkich rodzin. Więcej było ich tylko na Litwie, Łotwie, Słowacji i w Estonii. Łączna liczba samotnych rodziców w Polsce wynosiła ok. 2,5 mln.
Najwięcej dzieci rodzi się w województwie pomorskim
Według danych GUS z roku 2018 najwyższy współczynnik dzietności odnotowano w województwie pomorskim. Przeciętna liczba dziecka na kobietę wyniosła tam prawie 1,6. W woj. mazowieckim współczynnik ten był minimalnie niższy i ukształtował się na poziomie dokładnie 1,564. Najniższy pod tym względem wynik - 1,255 - odnotowano w woj. opolskim.
Polska matka coraz lepiej wykształcona
Ogólnopolskie dane na ten temat GUS po raz ostatni przedstawił w 2017 roku. Pięć lat temu w skali kraju odsetek matek z wyższym wykształceniem sięgał 51,7 proc. W 1990 roku kobiety z dyplomem uczelni wyższej stanowiły zaledwie 6,1 proc. wszystkich polskich matek. Czyli dokładnie tyle, ile pięć lat temu w momencie urodzenia dziecka posiadało jedynie wykształcenie licealne. Ta zmiana ma związek zarówno z ogólnym wzrostem liczby wykształconych kobiet, jak i wzrostem średniej wieku, w którym Polki zostają matkami.
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci
W ubiegłym roku w Polsce na świat przyszło ok. 331 tys. dzieci - wynika z danych GUS. To najniższy wynik od czasów drugiej wojny światowej. Przy jednoczesnej rekordowo wysokiej liczbie zgonów, populacja naszego kraju zmniejszyła się w tym okresie o ponad 110 tys. osób.
CZYTAJ TAKŻE: "Przytulała syna, dopóki biło jej serce". Ilja przeżył rosyjski ostrzał, jego mama nie
Źródło: GUS/Eurostat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock