Dieta śródziemnomorska i dieta MIND zostały powiązane przez naukowców ze zmniejszeniem ilości zmian w mózgu charakterystycznych dla choroby Alzheimera. Według badaczy obie diety przyczyniły się do odmłodzenia mózgu o kilkanaście lat.
Nowe badanie opublikowano 8 marca w czasopiśmie "Neurology". Badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago przeanalizowali w nim mózgi 581 nieżyjących już osób, które przed śmiercią w ramach projektu "Memory and Aging Project" dostarczały im informacji o swojej diecie i zgodziły się na przekazanie narządu do badań.
ZOBACZ TEŻ: Keto, paleo, wege. Która dieta jest najbardziej przyjazna środowisku? Naukowcy znają odpowiedź
Dieta może zmniejszyć ryzyko alzheimera
Z badania wynika, że u osób, które były na diecie śródziemnomorskiej lub diecie MIND (będącej połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH) szanse na pojawienie się wystarczających do zdiagnozowania choroby Alzheimera ilości zmian w mózgu w postaci blaszek amyloidowych (nazywanych też blaszkami starczymi) i splątek neurofibrylarnych, były aż o 40 proc. mniejsze.
"Osoby, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej (...) miały ilości blaszek i splątek podobne do osób, które są od nich o 18 lat młodsze" - wskazali autorzy badania. Dodali, że osoby, które w najwyższym stopniu przestrzegały diety MIND miały mózg młodszy o 12 lat w porównaniu do osób, które stosowały się do tej diety w najmniejszym stopniu. Z kolei osoby, które jadły większe ilości słodyczy, fast foodów i potraw smażonych miały dużo wyższe poziomy blaszek i splątek w tkance mózgowej.
Badacze obliczyli też, że dodanie zaledwie jednej kategorii produktów z którejkolwiek z tych dwóch diet - na przykład jedzenie rekomendowanej ilości warzyw lub owoców - zmniejszało poziom amyloidu (szkodliwego białka) w mózgu, powiązanego m.in. z chorobą Alzheimera, do poziomu odpowiadającego wiekowi niższemu o około 4 lata. - Dotychczasowe badania związane z ryzykiem rozwoju demencji koncentrowały się raczej na zmianach osiąganych wyników zdolności poznawczych, ale nasze badanie pokazuje, jakie konkretnie znaki choroby pojawiły się w mózgu - wskazała główna autorka badania Puja Agarwal, profesor chorób wewnętrznych z Rush University Medical Center.
- Dokonanie prostych modyfikacji w diecie, takich jak dodanie większych ilości zieleni, jagód, ziaren, oliwy z oliwek i ryb, może opóźnić początki choroby Alzheimera lub zmniejszyć ryzyko demencji w procesie starzenia - podkreśliła prof. Agarwal, cytowana przez CNN. Dodała, że największe korzyści przynosi zielenina, czyli np. sałata czy szpinak.
- Choć badanie to nie dowodzi definitywnie, że starzenie mózgu można spowolnić poprzez wybory dietetyczne, według mnie dane są wystarczająco przekonujące, aby dodać zielone warzywa do większości posiłków i zasugerować moim pacjentom zmianę stylu życia na dietę śródziemnomorską - skomentował wyniki badania dla CNN neurolog dr Richard Isaacson, zajmujący się chorobą Alzheimera w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych na Florydzie.
Dieta śródziemnomorska i dieta MIND - na czym polegają?
Dieta śródziemnomorska oparta jest głównie na daniach pochodzenia roślinnego - większość posiłków koncentruje się wokół owoców i warzyw, ale także produktów pełnoziarnistych, nasion, orzechów i na oliwie z oliwek. Rzadko je się zwykłe masło, cukier, jaja, nabiał, drób czy czerwone mięso. Zalecane są natomiast ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.
W rankingu magazynu "US News & World Report" ten sposób żywienia został już sześć razy z rzędu uznany najlepszą dietą roku. Autorzy zestawienia zauważyli, że wiele badań dowiodło, iż dieta śródziemnomorska pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, obniża ryzyko wysokiego cholesterolu, demencji, utraty pamięci, depresji i raka piersi. Oprócz tego pomaga utrzymać zdrowe kości, serce w dobrej kondycji i może wydłużać życie.
Dieta MIND została opracowana pod kątem wspomagania pracy mózgu. Zalecane są w niej w szczególności zielone warzywa, które powinno się jeść codziennie, w tym rukolę, jarmuż, sałatę czy szpinak. Spośród owoców najlepsze są jeżyny, borówki, maliny i truskawki.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock