Czarny proch. Wynalazek sprzed tysiąca lat, który wciąż jest w użyciu. Czym jest czarny proch i jakie ma zastosowania?

Źródło:
tvn24.pl, PWN
Potężna eksplozja w fabryce prochu w Mąkolnie. Zginęły dwie osoby
Potężna eksplozja w fabryce prochu w Mąkolnie. Zginęły dwie osoby
Fakty TVN
Potężna eksplozja w fabryce prochu w Mąkolnie. Zginęły dwie osobyFakty TVN

Odkryty tysiąc lat temu czarny proch przez setki lat był ściśle strzeżoną tajemnicą. Stosowany jest jednak do dzisiaj i wciąż ma wiele zastosowań. Czym jest czarny proch i do czego jest wykorzystywany współcześnie? Jakie materiał zastąpiły go w użyciu bojowym?

● Czarny proch wynaleziony został w Chinach około tysiąca lat temu, a do Europy dotarł w XIII wieku. ● Dopiero w XIX wieku czarny proch został zastąpiony przez silniejsze materiały wybuchowe, m.in. proch bezdymny. ● Współcześnie czarny proch używany jest m.in. w górnictwie i produkcji fajerwerków. ● Broń czarnoprochowa posiadana jest również prywatnie w celach hobbystycznych lub sportowych.

Proch czarny, nazywany również prochem dymnym, jest najstarszym znanym materiałem wybuchowym. Jest to mieszanina drobno zmielonych: siarki, węgla drzewnego i azotanu potasu (saletry), przy czym ostatni z tych składników stanowi ok. 75 procent mieszanki.

Materiał ten podczas gwałtownego spalania wytwarza gazy i generuje potężną energię, pojawia się także charakterystyczny białoszary dym. To właśnie gwałtowność spalania zadecydowała o sukcesie czarnego prochu. Zjawisko to jest tak niebezpieczne, że najstarsze pisemne wzmianki o tej mieszance były ostrzeżeniami, by jej nie robić.

Proch - wynalezienie

Pierwsze znane zapiski o substancji, która miała właściwości prochu, powstały w Chinach już w II wieku naszej ery, jednak najstarsze bezsporne dowody na jego istnienie pochodzą z IX wieku. Do odkrycia miało dojść przypadkiem, prawdopodobnie kiedy taoistyczni alchemicy szukali eliksiru nieśmiertelności. Nieśmiertelności osiągnąć się nie udało, ale udało się wynaleźć coś, co miało ogromny wpływ na historię - czarny proch.

Początkowo sposób produkcji czarnego prochu pozostawał sekretem, a materiał ten był używany do tworzenia petard czy sztucznych ogni. Z czasem zaczęto używać go także w celach militarnych. W chińskich dziełach można znaleźć wzmianki o ognistych strzałach, czyli strzałach łuczniczych z przymocowanym niewielkim ładunkiem prochu, a później także o ognistych lancach, czyli przywiązanych do włóczni bambusowych tubach wypełnionych prochem. Pierwsze ogniste lance przypominały w działaniu miotacze płomieni, często rażące również odłamkami.

Około XIII wieku, za sprawą wymiany handlowej lub najazdów mongolskich, czarny proch dotarł do Europy. Jego skład opisywał wówczas między innymi angielski franciszkanin Roger Bacon. Jednak jego przepis na proch zawierał o wiele mniej saletry, która była wówczas bardzo droga. 

Na europejskie pola walki czarny proch trafił w XIV wiek, wtedy też pojawiły się ilustracje, na których widać armaty napełnione prochem. Zapalano go za pomocą rozgrzanego do czerwoności metalowego pręta, a proch służył wytworzeniu energii miotającej z armaty ciężkie kamienne kule. Bardzo szybko produkowana w Europie broń wykorzystująca proch stała się większa i bardziej skuteczna od tej produkowanej w Chinach. Z czasem pojawiła się również ręczna broń palna oraz wybuchowe pociski, jednak stałym problemem pozostał gęsty i duszący dym, który wydzielał się podczas spalania czarnego prochu.

Nitrogliceryna

Przełom w rozwoju broni palnej nastąpił w połowie XIX wieku gdy wynalezione zostały nowe, silniejsze materiały wybuchowe. W 1847 roku we Włoszech powstała nitrogliceryna, a w 1863 roku w Niemczech powstał trotyl. Nowe, niebezpieczne substancje nie były łatwe w użyciu - zwłaszcza nitrogliceryna, która była bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce i nawet lekki wstrząs potrafił wywołać detonację. Pomogły w tym kolejne wynalazki, zwłaszcza opatentowany w 1867 roku przez Alfreda Nobla dynamit. Dynamit, czyli rulon z ziemi okrzemkowej nasączony nitrogliceryną, pozwolił na ujarzmienie energii jej wybuchu i otworzył nowy rozdział w historii materiałów wybuchowych.

Nowe materiały wybuchowe umożliwiły także opracowanie prochu bezdymnego, którego pierwszy rodzaj, tzw. biały proch, pojawił się w 1884 roku. Proch bezdymny zrewolucjonizował broń palną dzięki znacznie większej sile wybuchu, łatwiejszym wykorzystaniu oraz braku dymu, który nie tylko zdradzał pozycję strzelca, ale też zasłaniał mu pole bitwy.

Proch czarny - zastosowania

Wynalezienie prochu bezdymnego w niedługim czasie w większości wyparło czarny proch z użycia wojskowego. Nie oznacza to jednak, że czarny proch współcześnie przestał być używany.

Prochu czarnego nadal używa się między innymi w górnictwie, zwłaszcza odkrywkowym. Wykorzystuje się go także do produkcji sztucznych ogni, silników rakiet modelarskich, a także jako proch hukowy do tworzenia efektów dźwiękowych.

Najstarszy czynny zakład produkujący czarny proch znajduje się na terenie Polski. Fabryka w Mąkolnie w województwie dolnośląskim produkuje go od 1692 roku.

Broń czarnoprochowa

Czarny proch pozostaje w użyciu również na potrzeby korzystania z broni czarnoprochowej, czyli broni przystosowanej do korzystania z takiego prochu. Historyczne modele takiej broni oraz ich repliki wykorzystywane są m.in. przy okazji rekonstrukcji historycznych.

Wiele sztuk ręcznej broni czarnoprochowej znajduje się również w rękach prywatnych w celach hobbystycznych lub sportowych. Potwierdzone dokumentami posiadanie broni palnej wytworzonej przed 1885 rokiem lub jej repliki umożliwia w Polsce legalny zakup czarnego prochu.

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: tvn24.pl, PWN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - domena publiczna

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl