"Wódka" dumą polskiej Wikipedii. Pokonała między innymi "sanację" i "Kaszuby"

TVN24

Wódka najlepszym hasłem w polskiej WikipediiTVN24 BiS
wideo 2/2

Wódka to najlepsze hasło w polskiej Wikipedii. Przynajmniej zdaniem jury konkursu "Wolna Polska - Wolna Wiedza", który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Wódka w kulturze, definicja wódki w UE i USA (jest inna), wartość odżywcza wódki (mocniejsze mają więcej kalorii), ojczyzna wódki ("o miano ojczyzny rywalizują Polska i Rosja"), gatunki wódki. Do tego m.in. kilkadziesiąt zdjęć, informacja o procesie produkcji, wzory chemiczne i ponad 160 przypisów - opracowanie hasła "wódka" w Wikipedii rzeczywiście robi wrażenie.

Wódka najlepiej opisana

- Artykuł na Wikipedii opisujący hasło "wódka" powstał z ogromną pieczołowitością i dbałością o detale. Nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością - mówi prof. Dariusz Jemielniak, jeden z jurorów konkursu Wolna Polska - Wolna Wiedza. - "Wódka" na Wikipedii to samo zdrowie! - dodaje prof. Jemielniak.

Autorem zwycięskiego opisu jest wikipedysta o pseudonimie Macedo. W nagrodę za najlepiej opracowane hasło dostał bilety na wybrane wydarzenie kulturalne o wartości 600 zł.

Do finałowej części konkursu przeszły m.in. takie hasła, jak "polska szkoła filmowa", "bielik", "filozofia polska", "Kaszuby", "Bank Polski" (Królestwo Polskie) czy "sanacja".

Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace redaktorów haseł trwały od września 2018 roku. Jury, w skład którego wchodzili m.in. dziennikarze, kulturoznawcy, naukowcy, miało za zadanie wybrać hasło "o najwyższym poziome merytorycznym". Wódka okazała się nie do pokonania.

Autor: mro / Źródło: Wikipedia