Ze świata

Ten zakaz może uderzyć w Polaków. Jest reakcja Unii

Ze świata

[object Object]
Opuścisz samolot, możesz liczyć na 10 tys. Zmieniają politykę po skandalu
wideo 2/3

Administracja Donalda Trumpa rozważa rozszerzenie zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych. Zakaz miałby objąć także część krajów europejskich. Bruksela zażądała pilnych rozmów z Waszyngtonem na temat ewentualnego rozszerzenia na niektóre państwa europejskie amerykańskiego zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do USA - informuje w czwartek Reuters.

Amerykanie sprawdzają jeszcze, jak litowe baterie w laptopach będą zachowywał się w powietrzu. Istnieje obawa, że przewożone w luku bagażowym będą wybuchać. Lotniska i linie lotnicze w Europie rozpoczęły już opracowywanie planów na wypadek, gdyby wkrótce wprowadzono zakaz. Członkowie administracji Trumpa przyznają, że wiąże się to z olbrzymimi kosztami. Jest to także duże wyzwanie logistyczne, by poinformować pasażerów i nie wprowadzać chaosu na lotniskach.

Nowe amerykańskie restrykcje mogłyby dotknąć największe europejskie linie lotnicze, takie jak Lufthansa, British Airways, Air France-KLM. W marcu Amerykanie wprowadzili restrykcje w przewozie laptopów dla kilku krajów arabskich w tym Kataru i Arabii Saudyjskiej, a także Turcji. Uzasadnieniem tej decyzje były obawy przed możliwością zainstalowania bomb w urządzeniach elektronicznych i wniesienia ich na pokład samolotu. Zakaz wnoszenia laptopów na pokład uderzył w kilka arabskich linii lotniczych oferujących bezpośrednie loty do USA, w tym Royal Jordanian Airlines, Egypt Air, Saudi Arabian Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates and Etihad Airways oraz Turkish Airlines.

Reakcja Brukseli

Agencja powołuje się na pismo, wystosowane przez unijnych komisarzy Violetę Bulc (transport) i Dimitrisa Awramopulosa (migracja, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo) do amerykańskich ministrów bezpieczeństwa narodowego i transportu - Johna Kelly'ego i Elaine Chao. Unijni komisarze podkreślają w piśmie do amerykańskich ministrów, że jest ważne, by podzielić się informacjami dotyczącymi ewentualnych zagrożeń w przypadku lotów z portów lotniczych w UE.

"Dlatego też podtrzymujemy gotowość prowadzenia konstruktywnego dialogu i proponujemy pilne spotkania, zarówno na szczeblu politycznym, jak i technicznym, by wspólnie ocenić ryzyko i dokonać przeglądu ewentualnych wspólnych środków" - cytuje Reuters z pisma unijnych komisarzy.

"W naszym wspólnym interesie leży ścisła współpraca, mająca na celu zajęcie się (...) zagrożeniami w lotnictwie, przed ewentualnym wprowadzeniem nowych środków bezpieczeństwa wobec przewoźników obsługujących trasy z UE do USA" - wskazali komisarze.

Autor: kn/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości