Wakacje w Grecji. Jakie zasady i obostrzenia obowiązują turystów?

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24

Grecja jest jednym z najchętniej wybieranych przez polskich turystów wakacyjnych kierunków. Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu Covid). Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa. Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy - dowiadujemy się ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zasady wjazdu do Grecji a paszport covidowy

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach unijnych Grecja jest jednym z państw, które akceptują paszport covidowy. Jeśli takiego dokumentu nie przedstawimy, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu: - PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem), - testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu.

Jak przypomina polski MSZ, każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Osoby, które zachorowały mimo zaszczepienia będą przebywały w warunkach kwarantanny 7 dni. Warunkiem zwolnienia z kawarantanny będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Obowiązkowy formularz

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji. "Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Możliwe jest wypełnienie jednego formularza PLF dla rodziny podróżującej wspólnie" - pisze polski MSZ.

Dodaje też, że "podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu".

Ponadto "za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro".

ParosShutterstock

Obostrzenia w Grecji

Nie jest konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu w Grecji, chyba że bierze się udział w dużym zgromadzeniu. W dalszym ciągu nakaz obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych, jednak restauracje, które są otwarte tylko dla zaszczepionych mogą niekiedy przyjmować też osoby bez maseczek. Kara za brak takiej ochrony wynosi 300 euro (1350 złotych).

Od 17 lipca we wnętrzu restauracji, barów i kawiarni mogą być obsługiwane jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu - wynika z informacji podawanych przez agencję Reutera.

Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. W barach i kawiarniach dwoje klientów może siedzieć przy ladzie ale należy zachować odległość 1,5 m od następnych dwóch klientów. Klienci oczekujący na stolik muszą nosić maskę na twarzy. Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób - zwraca uwagę polski MSZ.

Dodaje, że od 16 lipca lokale rozrywkowe oferujące swoje usługi w pomieszczeniach zamkniętych mogą przyjąć 85 proc. maksymalnej liczby gości z grupy osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. "Lokale operujące na zewnątrz będą mogły wybrać sposób działania jako covid free (akceptujące jedynie gości zaszczepionych i ozdrowieńców, korzystające z większej liczby miejsc) lub mieszane (przyjmujące także osoby niezaszczepione, które nie przeszły zakażenia COVID-19, z ograniczoną liczbą miejsc)" - wyjaśnia polski resort spraw zagranicznych.

Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich środkach transportu.

Od 6 sierpnia na wyspie Zakhyntos oraz w Chania na Krecie obowiązuje zakaz przemieszczania się w godz. 01:00-06:00. Opuszczanie miejsc zakwaterowania możliwe jest tylko w wyjątkowych przypadkach (np. problemy zdrowotne lub konieczność stawienia się w miejscu pracy). Zakaz obowiązuje do 13 sierpnia.

Podróżowanie po Grecji

"Podróże po kontynentalnej Grecji są możliwe bez dodatkowych obostrzeń" - czytamy na stronie polskiego MSZ.

Natomiast jeśli chodzi o osoby, które chcą przemieszczać się z kontynentalnej Grecji na wyspy (z wyjątkiem Lefkady, Evii i Salaminy), to przed wejściem na pokład samolotu lub statku muszą przedstawić zaświadczenia o testach, zaszczepieniu lub przebyciu COVID-19.

"Przed podróżą promem należy wypełnić deklarację zamieszczoną na stronie: https://sea.travel.gov.gr/#/ oraz posiadać wydrukowaną lub elektroniczną wersję dokumentu" - czytamy na stronie MSZ.

Powrót z Grecji do Polski

Osoby przyjeżdżające do Polski z państw Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen obowiązują inne zasady zwalniania oraz skracania kwarantanny wjazdowej niż podróżnych przyjeżdzających z pozostałych państw świata.

W przypadku państw państw UE/strefy Schengen, czyli między innymi Grecji, przy wjeździe do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, która jednak może ulec skróceniu po wykonaniu testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) nie później niż 48 godzin od przekroczenia granicy.

Z kwarantanny mogą zostać zwolnione także osoby posiadające negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik testu musi być przedstawiony w języku polskim albo w języku angielskim. Musi to być test PCR lub antygenowy. Testy nie są finansowane ze środków publicznych. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Na obowiązkową kwarantannę nie muszą się udawać ponadto osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z czterech szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) i Janssen (Johnson&Johnson). Od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (jednej w przypadku preparatu Johnson & Johnson) musi upłynąć co najmniej 14 dni.

"Widać, słychać, głosy rozmaitych nacji turystów"

O tym, jak wygląda odradzająca się turystyka w Grecji mówiła na antenie TVN24 BiS publicystka Katarzyna Jakielaszek, która mieszka w tym kraju. - Widać, słychać, głosy rozmaitych nacji turystów - przyznała.

Pytana o wypoczywających w Grecji Polaków powiedziała, że "korzystają oni z otwartych obszarów archeologicznych, a także muzeów, które w stolicy Grecji są otwarte".

- Tereny historyczne są otwarte od godziny 8 do 20, oczywiście z restrykcjami, na przykład przy zwiedzaniu zamkniętych kolekcji muzealnych trzeba zachować dystans, czy też podporządkować się odpowiedniej liczbie osób w sali muzealnej. Samej mi też się zdarzyło, że zwiedzałam muzeum pod koniec maja i musiałam czekać w kolejce, żeby wejść - mówiła.

- Grecy z pewnością cieszą się, że turyści wracają, bo to bardzo ważna część tutejszej ekonomii - podsumowała.

Autorka/Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To przecież może doprowadzić do tragedii. Zbulwersował mnie styl podejścia spółki Skarbu Państwa do sprawy - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl pan Krzysztof, który otrzymał w sumie 40 dodatkowych faktur do zapłaty za prąd za ubiegłe lata. Podobne historie opowiedzieli nam między innymi przedstawiciel jednej z OSP oraz kurator osób ubezwłasnowolnionych. - Zabrakło otwartej i przejrzystej komunikacji - przyznaje biuro prasowe Energi.

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Źródło:
tvn24.pl

W projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok nie uwzględniono skutków zmian w podatku od zysków kapitałowych, tak zwanego podatku Belki - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Finansów. Wcześniej minister finansów Andrzej Domański zapowiadał, że podatek ten będzie obniżony od 1 stycznia 2025 roku.

Co z rewolucją w podatku. Ministerstwo odpowiada

Co z rewolucją w podatku. Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu rządu zaplanowanym na 10 września Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o tak zwaną drugą waloryzację rent i emerytur.

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski oddział PwC, globalnej firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze, zaostrza swoje podejście do pracy zdalnej. Pracownikom przekazano, że firma będzie sprawdzała faktyczne miejsce ich pracy, by zweryfikować, czy przynajmniej trzy dni w tygodniu pracują w biurze lub są u klientów.

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Źródło:
The Guardian

Osiem lat pracy zajęło stworzenie na zamówienie Sony gry Concord, w której firma pokładała duże nadzieje. Ta gra miała swoją premierę 23 sierpnia, ale po niespełna dwóch tygodniach firma postanowiła wycofać ją ze sprzedaży. Każdy, kto ją kupił, otrzyma zwrot pieniędzy.

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Źródło:
BBC

Lewica złoży projekt ustawy mający na celu wykorzystanie dwóch milionów pustostanów - mówił w sobotę lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jego ugrupowanie postara się także, by zrealizowano wszystkie wnioski o budowę mieszkań na tani wynajem złożone przez samorządy w latach 2023- 2024.

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny jaj zaczynają piąć się w górę. Na razie to proces powolny, ale wkrótce presja na wzrosty będzie coraz większa, bo pogłowie kur jest najniższe od kilku lat – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Źródło:
PAP

Od 2018 roku z możliwości zgłoszenia urodzenia dziecka online skorzystało blisko 700 tysięcy rodziców, ich liczba rośnie – poinformował na swojej stronie resort cyfryzacji. Można też w ten sposób nadać imię dziecku, ale jeśli będzie niezgodne z przepisami, wybierze je Urząd Stanu Cywilnego.

W takiej sytuacji urząd wybierze imię dziecka

W takiej sytuacji urząd wybierze imię dziecka

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł w drugim kwartale o 1,5 procent w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku i był to najlepszy wynik w Unii Europejskiej - wynika z szacunków urzędu statystycznego Eurostat. Z kolei PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,2 procent zarówno w strefie euro, jak i w UE.

Polska liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej

Polska liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma żadnych planów, aby podejmować w przyszłości prace nad podniesieniem wieku emerytalnego albo nad zmianą zasad przejścia na emeryturę - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską. Jak podkreśla resort, nie ma społecznego poparcia dla takiego pomysłu.

Jasna deklaracja w sprawie wieku emerytalnego

Jasna deklaracja w sprawie wieku emerytalnego

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu wchodzi w życie rozporządzenie resortu klimatu dotyczące nowego wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu (SCT). Po zmianach naklejki mają prostszy wzór.

Nowa naklejka na auto. Zmiany i kary dla kierowców

Nowa naklejka na auto. Zmiany i kary dla kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej odmiany ptasiej grypy H5N1 w Polsce chińska Generalna Administracja Celna i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazu importu produktów drobiowych. Poprzednie embargo zostało zniesione w czerwcu bieżącego roku.

Chiny wstrzymują import polskiego drobiu

Chiny wstrzymują import polskiego drobiu

Źródło:
PAP

W drugim tygodniu września ceny paliw będą spadać średnio o 5-10 groszy na litrze - przewidują analitycy Refleksu. Podobnego zdania są analitycy portalu e-petrol.pl, według których w przeważającej części kraju kierowcy w nadchodzącym tygodniu powinni oczekiwać "wyraźnych przecen".

Ceny paliw na stacjach benzynowych. Takiej sytuacji nie było od października

Ceny paliw na stacjach benzynowych. Takiej sytuacji nie było od października

Źródło:
PAP

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła w sierpniu o 142 tysięcy - podał amerykański Departament Pracy. Oczekiwano zwyżki o 165 tysięcy. W lipcu wzrost wyniósł 89 tysięcy.

Nowe miejsca pracy w USA. Oczekiwania były inne

Nowe miejsca pracy w USA. Oczekiwania były inne

Źródło:
PAP

W sprzedaży liczba publikowanych ofert pracy w drugim kwartale bieżącego roku wzrosła o 16 procent rok do roku, głównie na stanowisku sprzedawcy. W tym samym okresie wynagrodzenia w handlu wzrosły o 5,3 procent - wynika z piątkowego raportu Grafton Recruitment.

Więcej ofert, wyższe pensje. W tej branży jest rynek pracownika

Więcej ofert, wyższe pensje. W tej branży jest rynek pracownika

Źródło:
PAP

Japoński producent samochodów Toyota zmniejszył plany produkcji pojazdów elektrycznych w 2026 roku o jedną trzecią - podał Reuters, powołując się na dziennik biznesowy "Nikkei".

Toyota ostro tnie plan produkcji aut elektrycznych

Toyota ostro tnie plan produkcji aut elektrycznych

Źródło:
Reuters

Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apelują o przeniesienie uruchomienia systemu kaucyjnego na rok 2026. Przedstawiciele biznesu domagają się także minimalizacji kar dla przedsiębiorców i firm działających na rynku handlu w pierwszym roku działania systemu.

"Wiele sklepów będzie miało ogromny problem". Biznes apeluje do polityków

"Wiele sklepów będzie miało ogromny problem". Biznes apeluje do polityków

Źródło:
tvn24.pl

- Druga połowa 2025 roku to może być moment na obniżkę stóp procentowych - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk w rozmowie z TOK FM.

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, mBank - między innymi klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów największych banków. Mogą być problemy z aplikacją lub płatnością

Utrudnienia dla klientów największych banków. Mogą być problemy z aplikacją lub płatnością

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zarządziła inspekcje silników odrzutowca Airbusa A350, po tym jak podczas lotu Cathay Pacific wybuchł pożar - podał portal stacji CNN.

Kontrole airbusów w Europie. To efekt pożaru silnika podczas lotu Cathay Pacific

Kontrole airbusów w Europie. To efekt pożaru silnika podczas lotu Cathay Pacific

Źródło:
CNN

W położonej w centrum Budapesztu VI dzielnicy, Terézváros, trwa referendum w sprawie wprowadzenia zakazu najmu krótkoterminowego dla turystów. Wielu lokalnych mieszkańców jest niezadowolonych z powodu zbyt dużej liczby gości z zagranicy i tego, że apartamenty na wynajem dla przyjezdnych podnoszą ceny mieszkań.

Słynna dzielnica może zakazać wynajmu mieszkań turystom. Trwa referendum

Słynna dzielnica może zakazać wynajmu mieszkań turystom. Trwa referendum

Źródło:
Reuters, hungarytoday.hu