Nowe obostrzenia w Grecji. "Osoby zaszczepione powinny mieć pewne przywileje"

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowym
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowymTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSKunz o podróżowaniu z paszportem covidowym

Grecja, jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich turystów, zmaga się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W związku z tym rząd wprowadził nowe obostrzenia. Od piątku we wnętrzu restauracji, barów i kawiarni mogą być obsługiwane jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu.

Jest to najnowsze z serii ograniczeń mających na celu ratowanie letniego sezonu turystycznego i obejmuje także turystów zagranicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wakacje 2021. Grecja - zmiany w obostrzeniach w związku z koronawirusem

Osoby zaszczepione twierdzą, że nowe obostrzenie jest ceną, jaką będą musieli zapłacić ci, którzy odmawiają zaszczepienia.

- Zgadzam się, że osoby zaszczepione powinny mieć pewne przywileje. Jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, to jego wybór, lecz wtedy obowiązują go pewne ograniczenia - powiedział Yiannis Kamalakis, klient kawiarni w Atenach.

W środę ponad 5 tys. protestujących antyszczepionkowców, machając greckimi flagami i drewnianymi krzyżami, demonstrowało przed parlamentem w Atenach w sprzeciwie wobec rządowemu programowi szczepień.

Do tej pory około 41 proc. Greków powyżej 15 lat zostało całkowicie zaszczepionych. Wcześniej w tym tygodniu rząd nakazał obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i pracowników domów opieki.

Rządowa aplikacja

Rząd uruchomił COVID FREE GR, aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, aby pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Władze chcą uniknąć nowego lockdownu, a właściciele firm twierdzą, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc w osiągnięciu sukcesu. Gospodarka Grecji z powodu pandemii skurczyła się w ubiegłym roku o 8,2 proc.

- Jesteśmy za działaniami rządu. Naszą jedyną obawą jest to, że zwiększają one koszty naszej działalności - powiedział Yiannis Chatzitheodosiou, szef ateńskiej Izby Handlowej.

W piątek Grecja zgłosiła 2 691 przypadków Covid-19, co daje łącznie 453 200 zakażeń. Zarejestrowano 12 833 zgony, w tym 14 w piątek.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości