Virgin Orbit, firma brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, złożyła wniosek o upadłość w Stanach Zjednoczonych po tym, jak nie udało jej się pozyskać nowych inwestycji.
Jak podaje Reuters, Virgin Orbit Holdings Richarda Bransona złożyła we wtorek wniosek o upadłość do sądu w Delaware na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Spółce nie udało się zapewnić długoterminowego finansowania, potrzebnego do odzyskania sił po styczniowej awarii rakiety.
Na początku tego roku Virgin Orbit nie udało się wystrzelić pierwszej satelity z terytorium Wielkiej Brytanii. Wówczas firma wydała oświadczenie, w którym stwierdzono, że "w pewnym momencie podczas odpalania silnika drugiego etapu, gdy rakieta poruszała się z prędkością ponad 11 000 mil na godzinę, w systemie wystąpiła anomalia, która przedwcześnie zakończyła misję".
Czym jest rozdział 11?
Rozdział 11 to procedura prawna, w ramach której dana firma składa wniosek do federalnego sądu o ochronę. Ma ona pozwolić na reorganizację swojej działalności lub struktury kapitałowej, zanim będzie mogła wypełnić swoje zobowiązania wobec wierzycieli. Przy zastosowaniu przepisów rozdziału 11 firma ma czas na rozwiązanie swoich problemów finansowych, takich jak nadmierne zadłużenie czy brak płynności finansowej.
We wniosku firma wymieniła aktywa o wartości około 243 mln dolarów i całkowite zadłużenie wynoszące 153,5 mln dolarów.
Virgin Orbit to spółka zależna Virgin Group, konglomeratu należącego do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Spółka weszła na giełdę w 2021 roku. Od tego czasu firmie nie udało się wygenerować zysku.
O problemach spółki informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Firma ogłosiła, że musi przeprowadzić zwolnienia z powodu porażki w zabezpieczeniu finansowania dalszej działalności. Stanowiska straci 85 procent pracowników - podano.
Na czym polega działalność Virgin Orbit
Virgin Orbit, aby wysłać satelitę na orbitę, wystrzeliwuje rakiety spod skrzydła zmodyfikowanego samolotu Boeing 747. Jak zauważa Reuters, strategia ta pozwalała na wystrzeliwanie małych rakiet z dowolnego miejsca w krótkim czasie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock