Amerykańskie resorty dyplomacji i finansów ogłosiły sankcje przeciwko rosyjskiemu magnatowi Władimirowi Potaninowi i części jego firm. Restrykcje objęły także szereg instytucji finansowych, przedstawicieli władz regionalnych w Rosji i kolaboracyjnych na Ukrainie, w tym 29 gubernatorów rosyjskich obwodów. Potanin był jednym z nielicznych oligarchów, którzy dotąd uniknęli restrykcji.
Potanin to były wicepremier i właściciel Norniklu, największego na świecie producenta niklu. W ramach ogłoszonych w czwartek działań, sankcjami objęto oligarchę i jego rodzinę, przejęty przez niego bank Rosbank oraz należący do niego holding Interros, zablokowano też jego superjacht Nirvana.
Sankcje dla Potanina
Potanin, jeden z najbogatszych Rosjan, był jedną z niewielu osób z kręgu Putina, która dotychczas uniknęła sankcji. Według "Financial Times" głównym powodem było znaczenie Norniklu dla globalnych łańcuchów dostaw. Sam koncern nie został jednak bezpośrednio objęty restrykcjami. Dodatkowe restrykcje spotkały też 17 spółek zależnych jednego z największych rosyjskich banków, WTB, który już wcześniej był na liście sankcyjnej. - Poprzez objęcie sankcjami kolejnych ważnych rosyjskich banków, kontynuujemy pogłębianie izolacji Rosji od globalnych rynków - powiedział podsekretarz skarbu Brian Nelson.
Departament Stanu nałożył też sankcje na członków zarządu Kolei Rosyjskich, 29 gubernatorów rosyjskich obwodów, którzy nadzorują pobór wojskowy w swoich regionach oraz przedstawicieli władz okupacyjnych na Ukrainie. - Nasze dzisiejsze działania wysyłają jasny sygnał, że Stany Zjednoczone nie zawahają się, by nadal używać narzędzi, które pozostają w naszej dyspozycji, by promować zakończenie wojny i rozliczenie za nią prezydenta Putina - powiedział w oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Anatolii Trofimov/Shutterstock