Do sądu w Kalifornii wpłynął pozew przeciwko firmie Barilla. Pozywający twierdzą, że używany przez firmę slogan "Makaron numer 1 we Włoszech" wprowadza w błąd sugerując, że makarony te są produkowane we Włoszech. W rzeczywistości makarony tej marki sprzedawane na rynku amerykańskim są produkowane w USA. Sąd częściowo uznał pozew, a proces ma ruszyć w listopadzie.
Pozew został złożony przez Matthewa Sinatro i Jessicę Prost w 2021 roku, zaś 17 października został rozpatrzony przez sąd w Kalifornii. W pozwie wskazano, że slogan "Makaron numer 1 we Włoszech", którym posługuje się jego producent, "sprawia, że rozsądni konsumenci wierzą, że produkty Barilla są wytwarzane i/lub produkowane we Włoszech, przy użyciu składników pochodzenia włoskiego".
W rzeczywistości firma Barilla pochodzi z Włoch i jest uważana za najpopularniejszego producenta makaronu w tym kraju. Wraz z rozwojem firmy jej zakłady produkcyjne zaczęły być jednak otwierane również poza Włochami. Jak Barilla przyznaje na swojej stronie internetowej, prawie wszystkie makarony tej marki sprzedawane w Stanach Zjednoczonych są wytwarzane w amerykańskich stanach Iowa oraz Nowy Jork. Firma zapewnia jednak, że w jej amerykańskich zakładach znajdują się identyczne maszyny jak te używane w zakładach w Parmie.
ZOBACZ TEŻ: Los czekoladowych zajączków przesądzony: te niewłaściwe mają zostać zniszczone. Jest wyrok sądu
Pozew przeciw Barilla
Matthew Sinatro i Jessica Prost twierdzili również, że firma dodatkowo fałszywie buduje swój włoski wizerunek używając w komunikacji wizualnej kolorów włoskiej flagi. W treści pozwu wskazano, że poprzez swoje kampanie reklamowe firma prezentuje się jako autentyczny, włoski produkt, co jest niezgodne z prawdą. Stwierdzono też, że wskutek wprowadzających w błąd reklam ponieśli oni straty finansowe, ponieważ płacili oni więcej za droższe od konkurencyjnych produktów Barilla sądząc, iż są one włoskie.
Zanim kalifornijski sąd rozpatrzył złożony pozew, firma Barilla w sierpniu 2022 roku zwróciła się do niego z wnioskiem o oddalenie sprawy, wniosek ten został jednak odrzucony. Ostatecznie 17 października sąd częściowo uznał pozew. Stwierdzono, że pozywająca para poniosła straty ekonomiczne i przedstawiła wystarczającą liczbę dowodów potwierdzających, że nie kupiliby produktów Barilla gdyby wiedzieli, że nie są one produkowane we Włoszech. Według CBS News proces w tej sprawie może ruszyć w listopadzie.
Źródło: courthousenews.com, CNN, ABC News, CBS News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock