Cła Trumpa weszły w życie. Musk "dał prezydentowi radę"

Źródło:
Reuters

W sobotę amerykańscy celnicy zaczęli pobierać jednostronne cło nałożone przez Donalda Trumpa w wysokości 10 procent. W przyszłym tygodniu mają zacząć obowiązywać dodatkowe, wyższe cła na towary z 57 państw. Miliarder, bliski doradca Trumpa Elon Musk wyraził nadzieję, że "w przyszłości przejdziemy do sytuacji zerowych ceł, w stronę wolnej wymiany". - To moja nadzieja, to jest rada, jaką dałem prezydentowi Trumpowi - zaznaczył Musk

Jak podaje Reuters, "podstawowa" stawka celna w wysokości 10 procent zaczęła obowiązywać o godzinie 00.01 w nocy w sobotę (6.01 w Polsce). Płacą ją amerykańscy importerzy i naliczają ją wszędzie - w portach, na lotniskach, w magazynach celnych. Agencja zauważa, że stanowi to "całkowite odrzucenie przez Trumpa systemu wzajemnie uzgadnianych stawek celnych obowiązujących po II wojnie światowej".

Okres karencji dla towarów w tranzycie

Nowe cła nie będą dotyczyć jednak Kanady i Meksyku, na które już wcześniej prezydent Trump nałożył 25-procentowy podatek (dotyczy on około połowy importu). Wyłączone z tych taryf są też stal, aluminium, samochody i części samochodowe, będące również przedmiotem osobnych 25-procentowych ceł, a także miedź, leki, półprzewodniki i drewno (te mają zostać dodatkowo oclone w przyszłości), a także nośniki energii i minerały niedostępne w USA.

Biuletyn amerykańskiej służby celnej przewiduje 51-dniowy okres karencji dla ładunków załadowanych lub w tranzycie do USA przed 0:01 czasu wschodniego w sobotę. Ładunki te muszą dotrzeć do 27 maja, aby uniknąć cła w wysokości 10 procent.

Wśród krajów, które jako pierwsze zostały dotknięte dodatkową taryfą, znalazły się Australia, Wielka Brytania, Brazylia, Kolumbia, Argentyna i Arabia Saudyjska, pomimo że w zeszłym roku miały deficyt w handlu towarami z USA.

Co mówi doradczyni Trumpa sprzed lat? 

- To największa akcja handlowa w naszym życiu - powiedziała Kelly Ann Shaw, prawniczka ds. handlu w Hogan Lovells i była doradczyni ds. handlu w Białym Domu podczas pierwszej kadencji Trumpa.

Shaw powiedziała na wydarzeniu Brookings Institution w czwartek, że spodziewa się, że cła będą ewoluować z czasem, ponieważ kraje będą dążyć do wynegocjowania niższych stawek. - To dość sejsmiczna i znacząca zmiana w sposobie, w jaki handlujemy z każdym krajem na Ziemi - dodała.

Jest to pierwsza część ogłoszonych przez Donalda Trumpa ceł mających w teorii wprowadzić wzajemność w stosunkach handlowych. W środę 9 kwietnia wdrożone mają zostać dodatkowe podatki na towary z 57 państw posiadających nadwyżkę w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi.

Wynoszą one od 11 do 50 procent. Towary importowane z Unii Europejskiej będą obciążone cłem w wysokości 20 procent, podczas gdy towary chińskie zostaną obciążone 34-procentowym cłem, co zwiększy łączną kwotę nowych opłat Trumpa na Chiny do 54-procent.

Reakcja rynków i Chin

Ogłoszenie Trumpa o taryfach w środę wstrząsnęło światowymi rynkami akcji, wymazując 5 bilionów dolarów wartości spółek indeksowych S&P 500 do piątkowego zamknięcia, co stanowi rekordowy dwudniowy spadek. Pod wpływem obaw o recesję ceny ropy naftowej i towarów gwałtownie spadły, podczas gdy inwestorzy uciekli w kierunku bezpieczniejszych obligacji rządowych.

Władze w Pekinie w sobotę stwierdziły, że "rynek przemówił", a reakcja inwestorów to odrzucenie ceł Trumpa. Chiny zastosowały szereg środków zaradczych, w tym dodatkowe cła w wysokości 34 proc. na wszystkie towary amerykańskie i ograniczenia eksportu niektórych minerałów ziem rzadkich.

"Chiny zostały dotknięte znacznie mocniej niż USA, nie jest nawet blisko" – napisał Trump w sobotę w mediach społecznościowych. "TO JEST REWOLUCJA GOSPODARCZA I WYGRAMY. TRZYMAJCIE SIĘ, nie będzie łatwo, ale końcowy wynik będzie historyczny" - stwierdził.

Czytaj także: Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Reakcje światowych liderów, apele i próby rozmów z USA

"Wojna handlowa nie jest w niczyim interesie. Musimy pozostać zjednoczeni i zdecydowani, by chronić naszych obywateli i przedsiębiorstwa" - napisał francuski prezydent Emmanuel Macron w poście na portalu X.

Jak zauważa Reuters, niektórzy przywódcy światowi liczyli na zawarcie porozumienia z Trumpem i uniknięcie reperkusji gospodarczych, podczas gdy inni rozważali środki zaradcze.

Brytyjski premier Keir Starmer napisał w gazecie "Telegraph", że jest gotowy "wykorzystać politykę przemysłową, aby pomóc chronić brytyjskie przedsiębiorstwa przed burzą", zaznaczając, że priorytetem jego rządu jest próba zabezpieczenia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, która mogłaby obejmować zwolnienia z taryf.

Z kolei biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało, że w niedzielę premier uda się do Waszyngtonu na spotkanie z Trumpem, aby omówić nowe cła na Izrael w wysokości 17 procent.

Reuters podaje, że Wietnam, który skorzystał na przeniesieniu amerykańskich łańcuchów dostaw z Chin po pierwszej wojnie handlowej Trumpa z Pekinem, zgodził się w piątek na omówienie umowy z USA. Kraj ten został obłożony cłem w wysokości 46 procent.

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te spotkał się w sobotę z przedstawicielami biznesu, aby omówić, jak zareagować na 32-procentowe cło nałożone na jego produkty. Jak podaje źródło Reutersa Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tajwanu przebywał w Waszyngtonie na rozmowach, które miały obejmować cła.

Włoski minister gospodarki Giancarlo Giorgetti ostrzegł w sobotę przed nakładaniem ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Na forum biznesowym pod Mediolanem stwierdził, że może to spowodować szkody.

Musk chce w przyszłości handlu bez ceł

Amerykański miliarder Elon Musk, bliski doradca Trumpa, podczas połączenia wideo z kongresem włoskiej prawicowej Ligi wicepremiera Matteo Salviniego wyraził nadzieję na bliskie partnerstwo między USA i Europą.

- Mam nadzieję, że USA i Europa zdołają zawrzeć bardzo bliskie partnerstwo. Już jest sojusz, ale mam nadzieję, że będzie jeszcze bardziej zacieśniony i silny - powiedział.

Odnosząc się do kwestii ceł, wprowadzonych przez prezydenta Trumpa, stwierdził, że "przejdziemy do sytuacji zerowych ceł w przyszłości, w stronę wolnej wymiany".

- To moja nadzieja na przyszłość (...), to jest rada, jaką dałem prezydentowi Trumpowi - zaznaczył Musk.

Autorka/Autor:jw/ads

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Źródło:
tvn24.pl

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP