Ostre cięcia w amerykańskim budżecie. Ucierpią inne kraje

Ze świata

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matt H. WadeMiędzy Departamentem Stanu a Białym Domem trwa dyskusja w sprawie cięć budżetowych

Budżet Departamentu Stanu USA i odpowiadającej za pomoc rozwojową Agencji Stanów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Międzynarodowego zostanie radykalnie zmniejszony - powiedział w sobotę dyrektor do spraw budżetu Białego Domu Mick Mulvaney. Dzięki cięciom w wydatkach zagranicznych sfinansowany ma być między innymi wzrost wydatków wojskowych.

Według agencji AP rozłożona na 3 lata redukcja wyniesie 37 procent.

Dzięki cięciom w wydatkach zagranicznych sfinansowany ma być między innymi zapowiedziany przez prezydenta USA Donalda Trumpa wzrost wydatków wojskowych o 54 miliardów dolarów - powiedział Mulvaney w telewizji Fox News. - Przekaz jest prosty: mniej pieniędzy wydanych za granicą oznacza więcej pieniędzy do wydania tutaj - wyjaśnił dyrektor.

Jaka propozycja

Roczny budżet Departamentu Stanu i pomocy rozwojowej przekazywanej innym krajom świata wynosi nieco ponad 50 miliardów dolarów - trochę więcej niż 1 procent całego budżetu federalnego USA. Dla porównania - roczny budżet Pentagonu to ponad 600 miliardów dolarów. AP pisze, że co do zasady na cięcia zgodził się sekretarz stanu Rex Tillerson i że mają one wynieść 37 procent. Tillerson chce, by zostały one rozłożone na trzy lata. Według jego propozycji redukcja w przyszłorocznym budżecie miałaby wynieść 20 procent - podała AP, powołując się na anonimowe źródła. Agencja zastrzega, że na razie trwa dyskusja między Departamentem Stanu a Białym Domem i nie wiadomo, jaka będzie ostateczna propozycja budżetu przesłana do Kongresu. Tam poprawki będą mogli wprowadzać członkowie Izby Reprezentantów i Senatu. AP zaznacza, że tak znacząca redukcja budżetu oznacza likwidację części programów pomocowych realizowanych przez USA za granicą, a także zwolnienia części personelu na placówkach zagranicznych.

Zaniepokojenie cięciami

Zaniepokojenie cięciami w wydatkach zagranicznych wyraził republikański kongresman Ed Royce, który przewodniczy komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. - Bardzo martwią mnie doniesienia o głębokich cięciach, które mogą zaszkodzić naszym wysiłkom w walce z terroryzmem - powiedział. AP podała, że wielu innych prominentnych Republikanów, a także obecnych i byłych dowódców wojskowych jest przeciwnych redukcji budżetu zagranicznego USA.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Matt H. Wade