Porozumienie zbożowe, które umożliwia eksport ukraińskich produktów rolnych z głównych portów Morza Czarnego, zostało przedłużone o kolejne cztery miesiące. Agencja Reutera zaznaczyła, że 120 dni, na które przystały strony umowy, to dwukrotnie dłuższy okres, niż ten, który forsowały władze Rosji.
O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni. - Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj (sobota - red.). W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy - powiedział Erdogan.
Reuters przypomina, że Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.
Porozumienie zbożowe
W warunkach blokady ukraińskich portów przez rosyjską armię w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.
Umowa została wynegocjowana w lipcu 2022 roku i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy.
Mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok - informował pod koniec ubiegłego roku premier Denys Szmyhal.
Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju.
Źródło: PAP