Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji prowadzi listę firm i korporacji, które swoimi działaniami w mniej lub bardziej bezpośredni sposób, wspierają działania Rosji. Do tej pory znalazło się na niej 15 podmiotów, a każdy przypadek uargumentowano. To firmy m.in. z Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Chin i Grecji, a wiele marek znanych jest Polakom.
Mija rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie. Dosyć szybko wiele firm wycofało się z tamtego rynku w ramach międzynarodowego bojkotu. Jednak nie wszystkie, jedną z najsłynniejszych marek jest francuska sieć Auchan. Kilka dni temu opublikowano wyniki śledztwa dziennika "Le Monde" portalu śledczego Bellingcat i rosyjskiego niezależnego Insidera, z którego wynika, że Auchan Rosja zaopatruje rosyjskich żołnierzy na froncie pod pozorem pomocy humanitarnej. Właśnie dlatego sieć uznano za "bezpośredniego sponsora wojny z Ukrainą".
Więcej na ten temat przeczytasz w "Dziennikarskie śledztwo: ze sklepów Auchan trafia zaopatrzenie dla rosyjskich żołnierzy. Firma "kategorycznie zaprzecza"
Nie tylko Auchan wspiera Rosję
Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji przedstawiła listę na której jest kilkanaście firm z ośmiu państw. W tym dobrze znane w Polsce jak Leroy Merlin, producent mrożonek i warzyw konserwowych - Bonduelle oraz amerykańska korporacja Procter & Gamble.
"W marcu 2022 roku P&G ogłosiło zmniejszenie asortymentu na rynku rosyjskim i obiecało pozostawienie na nim wyłącznie produktów zdrowotnych i higienicznych. A w sierpniu pojawiła się informacja, że firma nie inwestuje już w rozwój biznesu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Mimo to biznes P&G nadal działa i rozwija się w Rosji. W szczególności na terytorium Federacji Rosyjskiej nadal działają zakłady chemii gospodarczej, będące największym na świecie producentem detergentów dla P&G oraz fabryka ostrzy i maszynek do golenia dla Gillette" - stwierdza NACP w komunikacie.
Dodano, że "w ten sposób firma nadal zarabia na rynku rosyjskim i zasila budżet państwa agresora. Tylko w 2021 roku firma zapłaciła około 5,2 miliona dolarów wpływów z podatków i innych płatności. Firma zapewnia również miejsca pracy dla ok. 2,5 tys. Rosjan".
Dalej stwierdzono, że w marcu, po tym jak ogłoszono ograniczenie obecności na rosyjskim rynku, Procter & Gamble podniósł ceny w Rosji o 40 proc., co praktycznie "zrekompensowało utratę przychodów z redukcji portfela marek. Według raportu firmy za 2022 r. sprzedaż organiczna firmy w Rosji wzrosła z powodu tego wzrostu cen produktów".
Chiny dostarczają mikroelektronikę
Na liście sponsorów wojny Ukraińcy umieścili także chińską firmę ComNav Technology produkującą mikroelektornikę. Cały czas dostarcza do Rosji sprzęt nawigacyjny i radarowy, przede wszystkim moduły nawigacyjne z obsługą rosyjskiego systemu GLONASS (odpowiednik amerykańskiego GPS). Mogą one być stosowane w rosyjskich i irańskich dronach, a także w systemach rakietowych, które są wykorzystywane do ostrzeliwania Ukrainy.
- Od 24 lutego do 30 grudnia 2022 roku firma ComNav Technology zrealizowała 73 dostawy na terytorium Federacji Rosyjskiej na łączną kwotę 2,1 miliona dolarów. Najczęściej firma dostarczała Rosji sprzęt nawigacyjny i radarowy. NACP dodał ComNav Technology do listy międzynarodowych sponsorów wojny, aby uniemożliwić dalsze wykorzystywanie tych technologii do zabijania Ukraińców – powiedział szef NACP Ołeksandr Nowikow.
Pełna lista "międzynarodowych sponsorów wojny"
Do tej pory NACP na liście firm, które wspierają wysiłek wojenny Rosji umieścił następujące podmioty: - Procter&Gamble, - OpenWay Group, - Danieli, - TMS Tankers Ltd., - Minerva Marine Inc., - Thenamaris Ships Management, - Delta Tankers Ltd., - Dynacom Tankers Management Ltd., - Leroy Merlin, - Mondi Group/Mondi PLC, - eKassir, - Liberian International Ship & Corporate Registry - Bonduelle.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock