Na przedmieściach Houston w Teksasie powstaje pierwszy piętrowy dom w Stanach Zjednoczonych budowany technologią trójwymiarowego druku. Ogromna, ważąca 12 ton "drukarka" układa obecnie warstwy betonu tworząc ściany domu jednorodzinnego. Twórcy technologii wyliczają korzyści płynące z wykorzystania tej nowoczesnej technologii i podkreślają, że może ona stanowić przyszłość budownictwa.
Budowa dwukondygnacyjnego budynku z trzema sypialniami o łącznej powierzchni 371 metrów kwadratowych ma zająć zaledwie 330 godzin. Projekt budynku jest wynikiem dwuletniej współpracy studia projektowego HANNAH oraz dwóch firm zajmujących się inżynierią budowlaną: PERI 3D Construction i CIVE.
Drukowanie domu
Cała konstrukcja powstaje z drewnianego szkieletu i betonu. Zdaniem stojącego na czele PERI 3D Construction Roberto Montemayora, drukarka odpowiedzialna za konstrukcję "zasadniczo działa podobnie do małych, plastikowych drukarek 3D". Dwa typy drukarek różni przede wszystkim rozmiar oraz wykorzystywany materiał. - Tutaj drukujemy z betonu, który jest zupełnie innym materiałem niż plastik - dodał.
Jak podkreślił w rozmowie z Agencją Reutera architekt Leslie Lok, współzałożyciel studia projektowego HANNAH, projektowanie domu tego typu różni się od pracy przy budynkach wznoszonych tradycyjnie. - Projektujemy ścieżkę drukowania, jak drukarka będzie drukować, gdzie zacznie pracę i gdzie ją skończy - tłumaczy Lok.
Co jeszcze różni drukowanie budynku od stawiania go dotychczasowymi metodami? Zamiast nad wieloma robotnikami czuwać trzeba przede wszystkim nad jedną maszyną - drukarką. Na placu budowy potrzeba mniej pracowników, ponieważ to drukarka wykonuje ciężkie prace, takie jak m.in. przenoszenie wszelkich elementów i materiałów. Do "wydrukowania" budynku dzięki temu wystarczy zaledwie 4-5 osób na placu budowy. Budowa technologią druku 3D jest także nieporównywalnie szybsza.
ZOBACZ TEŻ: 20-latka otrzymała ucho z drukarki 3D, stworzono je z jej własnych komórek. "To historyczny moment"
Pierwsza taka budowa w USA
Drukowany dom ma być gotowy w drugiej połowie 2023 roku. Jego twórcy mają nadzieję, że innowacyjna technologia, dzięki której powstaje, w przyszłości pomoże szybciej i taniej budować domy wielorodzinne. - Logika projektowania, układ i struktura tego budynku mogą być łatwo skalowalne i stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Naprawdę uważamy, że wykorzystanie druku 3D w takim zakresie to kierunek, w którym możemy podążać - zaznaczają.
Źródło: Reuters