Finlandia wychodzi przed szereg. Mała rewolucja w handlu alkoholem

Ze świata

PiS wygasza handel w niedziele. Będą też ograniczenia w sprzedaży alkoholuFakty TVN
wideo 2/3

Fiński parlament przegłosował nowelizację prawa alkoholowego, która zezwala sklepom spożywczym na sprzedaż napojów zawierających do 5,5 procent alkoholu (obecny limit: 4,7 procent). "Za" głosowało 98 deputowanych w dwustuposobowym parlamencie, "przeciw" było 94. Nowe przepisy znacząco odróżnią Finlandię od innych krajów Północy w sprawie handlu alkoholem.

Zgodnie z przyjętymi zmianami w Finlandii łatwiej będzie można kupić mocniejsze piwa, niektóre drinki ("long drink") czy cydr, który obecnie jest dostępny tylko w państwowych sklepach monopolowych.

Nowe prawo alkoholowe było omawiane w fińskim parlamencie przez wiele miesięcy. Według parlamentarnego komitetu ds. zdrowia i spraw socjalnych nie było powodów, aby podnosić granicę zawartości alkoholu w napojach sprzedawanych w sklepach do 5,5 proc.

Handel alkoholem podzielił parlament

Rządowa propozycja nowelizacji podzieliła wszystkie partie w fińskim parlamencie. Przedstawiciele niektórych głosowali za pozostawieniem dotychczasowej granicy 4,7 proc., a nawet przekonywali do jej obniżenia do 3,5 proc. Inni natomiast nawoływali do jeszcze do bardziej odważnych zmian – np. do podniesienia granicy do 8,5 proc.

Przeciwnikiem dopuszczenia do sprzedaży mocniejszych piw w sklepach był m.in. przewodniczący opozycyjnej fińskiej socjaldemokracji (SDP) Antti Rinne, w którego ocenie wprowadzona przez parlament zmiana nie uwzględnia opinii ekspertów twierdzących, że w Finlandii zwiększą się negatywne skutki zdrowotne spożywania alkoholu, a policja będzie potrzebować większych zasobów kadrowych.

- Rozumiem dobrze, że dla ludzi spożywających alkohol w normalnych warunkach to fajne, że w sklepach będą dostępne mocniejsze piwa czy inne napoje, ale decydenci muszą myśleć całościowo. To dla gospodarki narodowej rozwiązanie niedorzeczne. To jest także złe rozwiązanie dla zdrowia publicznego - przekonywał Rinne w wywiadzie dla radia Yle.

To nie koniec zmian

Dopuszczenie do sprzedaży napojów o wyższej zawartości alkoholu w sklepach to tylko część zaproponowanego przez rząd nowego prawa alkoholowego. Pozostałe przepisy będą rozpatrywane w parlamencie w przyszłym tygodniu. Dotyczą one m.in. wydłużenia godzin otwarcia punktów mających państwowy monopol na sprzedaż wysokoprocentowych trunków.

Obecnie w dni powszednie tzw. sklepy Alko są czynne do godz. 20. Proponuje się, aby były one otwarte o godzinę dłużej (mają być jednak zamknięte w niedzielę). Także restauracje mogłyby dłużej serwować napoje alkoholowe klientom, nawet do 4 rano - obecnie do 1.30 w świetle proponowanych zmian. Rozluźnione mają być też zasady sprzedaży alkoholu w mniejszych punktach, np. kioskach czy na stacjach benzynowych.

Nowe prawo alkoholowe ma wejść w życie z początkiem marca, ale część przepisów, w tym tych dotyczących godzin otwarcia restauracji – już w styczniu.

Fińska polityka alkoholowa

W przeprowadzonym w listopadzie sondażu na zlecenie dziennika "Helsingin Sanomat" ponad połowa ankietowanych (53 proc.) uznała, że mocniejsze napoje powinny być dostępne w sklepach. Przeciwnego zdania było 37 proc.

W dyskusji nad zmianą prawa alkoholowego w Finlandii podkreśla się, że propozycja rządowa, liberalizująca dotychczasowe przepisy (niektóre z nich pochodzące z dawnego prawa o prohibicji z 1932 r.) znacząco odróżni fińską politykę alkoholową od tej stosowanej w innych krajach Północy. Wskazuje się, że fińskie rozwiązania są i tak już bardziej liberalne niż np. w Szwecji czy Norwegii.

Zwolennicy zmian podkreślają, że niektóre sztywne reguły są przestarzałe i blokują rozwój m.in. branży restauracyjnej. W krajach skandynawskich szczególne zasady sprzedaży alkoholu wynikają z silnych ruchów abstynenckich działających na przełomie XIX i XX w. oraz w czasach prohibicji.

W Finlandii zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywał w latach 1919-1932. Później władze zezwoliły na handel trunkami, ale tylko w państwowych punktach.

Prawo do sprzedaży krajowych alkoholi, a także importowania zagranicznych trunków uzyskała spółka "Alkoholiliike". W 1969 r. zmieniła ona nazwę na "Alko" – używaną do dziś.

Na terenie Finlandii funkcjonuje ponad 400 punktów sprzedaży "Alko".

Autor: dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu