"Rosyjski Facebook" musi walczyć z piractwem. "Ważna decyzja dla rynku"

Ze świata

vk.comTak wygląda serwis społecznościowy VKontakte

Rosyjski serwis społecznościowy VKontakte ma walczyć z piractwem w sieci. Sąd nakazał właśnie portalowi wdrożenie technologii, która w przyszłości zapobiegnie naruszaniu praw autorskich.

Wyrok dotyczy pozwu złożonego w 2014 roku przez wytwórnie Warner i Universal. Domagały się one usunięcia pirackiej muzyki z serwisu i odszkodowania w wysokości 50 mln rubli (1,4 mln dolarów). Wyrok sądu idzie jednak jeszcze dalej.

Nakazuje bowiem zastosować prewencyjną technologię, która zapobiegnie udostępnianiu w serwisie nielegalnych plików. W lipcu VKontakte porozumiało się w podobnej sprawie z Sony Music.

Bez przeszkód

BBC podkreśla, że rosyjska społecznościówka jest jedną z nielicznych obecnie na rynku, które pozwalają na udostępnianie pirackiej muzyki przez użytkowników.

Na razie nie wiadomo, jak technologia ma zostać zastosowana. - Jest to bardzo ważna i pozytywna decyzja dla rosyjskiego rynku muzycznego i dla twórców - podkreślił szef IFNI (instytucja reprezentująca twórców) Frances Moore. - Naruszenia serwisu VK powodowały ogromne przeszkody w rozwoju licencjonowanej działalności w Rosji - dodał.

Autor: mn / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: vk.com