Rosjanie coraz biedniejsi. Tną wydatki na jedzenie

Ze świata

shutterstock.comprzeciętny Rosjanin zarobił w kwietniu 32 tys. 805 rubli (650 dolarów)

Ponad połowa Rosjan zmniejszyła wydatki na żywność i inne podstawowe artykuły konsumpcyjne, a prawie 20 proc. obywatelom nie zostaje w portfelach nic po po opłaceniu rachunków i zakupie żywności. Wysokość płacy realnej spadła w kwietniu w najszybszym tempie od 16 lat - poinformowała Federalna Służba Statystyczna Rosstat. A Bank Światowy ostrzega, że w tym roku dodatkowe 5 mln Rosjan może przekroczyć granicę ubóstwa.

Płaca realna spadła w kwietniu o 13,2 proc. rok do roku. Był to największy miesięczny spadek od 1999 roku, kiedy kraj dopiero podnosił się po traumatycznym dla gospodarki kryzysie.

Słabe dane

W I kwartale b.r. płaca realna spadła o 8,3 proc. Przeciętne realne dochody były o 4 proc. niższe niż w kwietniu rok temu.

Sprzedaż detaliczna - jedna z głównych sił napędowych gospodarki - spadła w kwietniu o 9,8 proc. rok do roku, po spadku o 6,7 proc. w I kwartale. Według oficjalnych danych, rosyjska gospodarka skurczyła się 1,9 proc. w pierwszym kwartale. To wynik niższych cen ropy naftowej oraz zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę, które spowodowały spadek wartości rubla oraz zmniejszenie liczby inwestycji.

Mniej zarabiają, mniej wydają

Ostatnie badania pokazały, że ponad połowa Rosjan zmniejszyła wydatki na żywność i inne podstawowe artykuły konsumpcyjne, a prawie 20 proc. obywatelom nie zostaje w portfelach nic po po opłaceniu rachunków i zakupie żywności.

Bank Światowy ostrzegł w kwietniu, że w tym roku dodatkowe 5 mln Rosjan może przekroczyć granicę ubóstwa.

Jak podał Rosstat, przeciętny Rosjanin zarobił w kwietniu 32 tys. 805 rubli (ok. 650 dolarów).

Rosjanie tną wydatki na jedzenieTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com