Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 249 dni. Unia Europejska zamroziła dotychczas aktywa 90 Rosjan w łącznej kwocie przekraczającej 17 miliardów euro - poinformował unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Kraje Wspólnoty przyjęły do tej pory osiem pakietów sankcji wobec Moskwy.
- Do tej pory zamrożono majątek 90 osób. To ponad 17 mld euro w siedmiu krajach członkowskich UE, z czego 2,2 mld euro w Niemczech - poinformował Didier Reynders w komentarzu dla dzienników grupy medialnej Funke.
Unijne sankcje na Rosję
Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, trwającej już od ośmiu miesięcy, UE przyjęła osiem pakietów sankcji.
- Badamy, co jeszcze można zrobić. W szczególności politycy ukraińscy wielokrotnie domagali się wykorzystania zamrożonych aktywów do odbudowy kraju po wojnie - powiedział Reynders. Jak zaznaczył, jeżeli UE skonfiskuje pieniądze pochodzące z przestępstwa, możliwe jest przekazanie ich do funduszu kompensacyjnego dla Ukrainy. - Jednak obecna kwota nie wystarczy na sfinansowanie odbudowy - podkreślił unijny komisarz.
W ramach zachodnich sankcji zamrożono ponadto 300 mld euro z rezerw walutowych rosyjskiego banku centralnego. - Moim zdaniem możliwe jest zatrzymanie tych 300 miliardów euro jako gwarancji do czasu, gdy Rosja dobrowolnie weźmie udział w odbudowie Ukrainy - stwierdził Didier Reynders.
Plan Marshalla dla Ukrainy
We wtorek w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa mówiła w stolicy Niemiec, że Ukraina będzie potrzebować około 3 mld dolarów miesięcznie zewnętrznego wsparcia do 2023 roku w najlepszym scenariuszu, ale potrzeby te mogą wzrosnąć nawet do 5 mld dolarów, jeśli rosyjskie ataki staną się "jeszcze bardziej dramatyczne".
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił o potrzebie "stworzenia planu Marshalla na miarę XXI wieku".
Obecny w Berlinie premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że aktywa państwa rosyjskiego i oligarchów, które są na razie zamrożone, powinny zostać skonfiskowane i przekazane na odbudowę Ukrainy i pomoc humanitarną. - Cała wspólnota europejska powinna też pracować nad integracją Ukrainy z Unią - mówił szef polskiego rządu.
W ramach Planu Marshalla w latach 1948-1952 Stany Zjednoczone sfinansowały odbudowę Niemiec i innych krajów europejskich miliardami dolarów.
Źródło: PAP