Shell poinformował, że po inwazji na Ukrainę zakończy wszystkie swoje rosyjskie inwestycje, w tym joint venture w dużej elektrowni skroplonego gazu ziemnego - podał Reuters. Koncern ogłosił zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem w Rosji oraz z Nord Stream 2. Udziały Shella w projektach Sachalin II, Salym i Gydan pod koniec 2021 roku wyceniano na około 3 miliardy dolarów.
Decyzja zapadła dzień po tym, jak BP - rywal Shella - zdecydował się zbyć swoje udziały w rosyjskim gigancie naftowym Rosneft, co może kosztować BP ponad 25 miliardów dolarów.
Shell wycofuje się z rosyjskich inwestycji
Shell porzuci projekt rozbudowy terminala LNG Sachalin 2, w której ma 27,5 proc. udziałów, a która w 50 proc. jest własnością i jest zarządzana przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom.
Firma planuje też zakończyć swoje zaangażowanie w gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który pomogła sfinansować w ramach konsorcjum firm.
Shell ma pozbyć się też 50 proc. udziałów w projekcie wydobywczym Salym w zachodniej części Syberii. Drugim udziałowcem jest Gazprom Neft .
Według wyników finansowych koncernu, dochody Shella z tych dwóch projektów sięgnęły w 2021 r. 700 mln euro.
Shell zamierza także wyjść z projektu Gydan w północno-zachodniej części Syberii. To joint-venture z Gazprom Neft, w której udziałowcy mają po 50 proc. Gydan jest w fazie rozpoznania, wydobycie ropy jeszcze się nie rozpoczęło.
Shell powiedział, że decyzja o rezygnacji z inwestycji joint ventures w Rosji doprowadzi do strat. Pod koniec 2021 r. Shell miał około 3 miliardy dolarów w aktywach w Rosji.
- Jesteśmy zszokowani ofiarami na Ukrainie, nad którymi ubolewamy, a które są wynikiem bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu europejskiemu - powiedział w oświadczeniu szef Shella Ben van Beurden.
Shell to jedna z największych na świecie firm paliwowo-energetycznych. W ponad 70 państwach zatrudnia prawie 90 tys. pracowników. W 2020 r. przychody Shella przekroczyły 180 mld dol., firma miała udziały w 13 rafineriach, a dziennie wydobywała 3,4 mld baryłek ekwiwalentu ropy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock