Microsoft w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i nałożonymi sankcjami wstrzymuje sprzedaż swoich produktów do Rosji - przekazał prezes firmy. Dodał, że wstrzymane zostaje również prowadzenie usług serwisowych dla tego kraju.
"Tak jak reszta świata, jesteśmy wstrząśnięci i zasmuceni wiadomościami płynącymi z wojny w Ukrainie, potępiamy tę nieusprawiedliwioną, niesprowokowaną i bezprawną rosyjską inwazją" - napisał na firmowym blogu prezes Microsoftu Brad Smith.
Microsoft wstrzymuje sprzedaż w Rosji
Jednocześnie szef Microsoftu zapewnił o bliskiej współpracy z władzami USA, UE i Wielkiej Brytanii. Jak napisał, najlepszą pomocą dla Ukrainy są konkretne działania, koordynowane z działaniami rządów. Firma zastrzega, że obserwuje rozwój sytuacji i może podjąć dodatkowe kroki.
Microsoft zaznaczył też, że jest zaangażowany w zachowanie cyberbezpieczeństwa Ukrainy i aktywnie współpracuje z władzami w Kijowie, by przeciwstawiać się rosyjskim cyberatakom.
Od wybuchu wojny interweniowaliśmy w przypadkach ataków przeciwko ponad 20 ukraińskim podmiotom, zarówno rządowym, jak i z sektora IT czy finansowego, jak też w przypadkach ataków na domeny niezwiązane z obronnością - napisał Smith.
Czytaj także: Lista firm, które zareagowały na rosyjski atak >>>
Kolejne sankcje są nakładane na Rosję
Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji, m.in. doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano też o odcięciu siedmiu banków rosyjskich od systemu Swift.
W czwartek władze USA ogłosiły nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom oraz 47 członkom ich rodzin oraz związanym z nimi podmiotom. Wśród objętych restrykcjami są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.
Wcześniej agencje Reutera, AFP i brytyjski dziennik "Financial Times" poinformowały, że Łukoil, drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, wezwał do jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock