Ukryte nieruchomości rosyjskich oligarchów. Dziennikarskie śledztwo w Wielkiej Brytanii

Źródło:
BBC
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z Ukrainą
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z UkrainąTVN 24
wideo 2/3
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z UkrainąTVN 24

Nieruchomości warte w sumie 800 milionów funtów, takie jak dworki na południu Anglii czy luksusowe mieszkania w najdroższych dzielnicach Londynu są powiązane z najbogatszymi Rosjanami z bliskiego kręgu Władimira Putina - piszą dziennikarze stacji BBC, którzy przeprowadzili własne śledztwo. Oligarchowie nie przyznają się do nieruchomości, co może oznaczać, że znajdują się one poza zasięgiem zachodnich sankcji.

Jak wyjaśnia BBC, aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem luksusowych nieruchomości, przeprowadzono szczegółowy przegląd dokumentów - ksiąg wieczystych i dokumentów sądowych, a także wcześniejsze sprawozdania finansowe. Według brytyjskich dziennikarzy wnioski z analizy wskazują na status Wielkiej Brytanii jako miejsca, w którym nieruchomości kupione poprzez firmy w rajach podatkowych, tak naprawdę należą do najbogatszych Rosjan.

Grupa antykorupcyjna Transparency International podkreśliła, że trudno jest wyśledzić, kto jest właścicielem aktywów w Wielkiej Brytanii. - System sprzyja ukrywaniu danych i naprawdę łatwo jest ukryć swoje aktywa i fundusze. Nawet policja niekoniecznie ma wgląd w to, gdzie te aktywa się znajdują - wyjaśniła Rachel Davies z Transparency International.

Trudność, z jaką mają do czynienia sędziowie i prawnicy w ustaleniu, kto jest właścicielem rezydencji w Wielkiej Brytanii pokazuje, jak trudno jest prześledzić majątek oligarchów objętych sankcjami - zauważa BBC.

Wielka Brytania, USA i Unia Europejska nałożyły razem sankcje na ponad 1000 rosyjskich podmiotów, w tym bliskich Kremlowi oligarchów. Większość z wymienionych poniżej osób została objęta sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Oto ukryte majątki Rosjan w Wielkiej Brytanii, które wyśledził portal BBC.

Roman Abramowicz

Na początku marca rząd brytyjski nałożył sankcje na 55-letniego miliardera. Abramowicz posiada bogaty portfel nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w którym znajduje się ponad 50 luksusowych rezydencji. Większość z nich położona jest się przy Fulham Road w zachodnim Londynie. Za pośrednictwem swojej brytyjskiej firmy Fordstam Limited jest właścicielem dziesiątek mieszkań w Chelsea Village oraz kompleksu hotelowo-mieszkalnego wokół stadionu Stamford Bridge - podaje BBC, powołując się na Land Registry.

Jego najdroższą posiadłością w Londynie jest dom z 15 sypialniami przy Bishops Avenue, znanej jako Billionaires Row (ulica miliarderów). Jak wskazuje brytyjski portal, ukrywane przed sankcjami nieruchomości Abramowicza mają wartość 230 mln funtów.

Abramowicz nie odpowiedział na prośby BBC o komentarz.

Aliszer Usmanow

Na początku marca rząd Wielkiej Brytanii zamroził aktywa Aliszera Usmanowa i zakazał podróżowania, powołując się na "bliskie powiązania rosyjskiego miliardera z Kremlem". Nastąpiło to po podobnym ruchu ze strony UE.

Jego majątek oszacowano na 18,4 miliarda dolarów (14 miliardów funtów).

Usmanow - urodzony w Uzbekistanie biznesmen i były udziałowiec Arsenalu - jest bliskim współpracownikiem większościowego udziałowca Evertonu Farhada Moshiriego. Z koeli Moshiri jest prezesem należącej do Usmanowa firmy USM Holdings. Everton zawiesił wszelkie kontakty z firmami Usmanowa.

Rzecznik Usmanowa poinformował, że większość majątku miliardera w Wielkiej Brytanii (w tym jacht o wartości 600 milionów dolarów) został już "przeniesiony do nieodwołalnych funduszy powierniczych" (takie fundusze nie mogą być modyfikowane po ich utworzeniu). To sprawia, że fortuna oligarchy znalazła się poza zasięgiem sankcji.

Usmanow posiada wiele posiadłości w Londynie, których wartość przekracza 140 mln funtów. Również jego dwaj siostrzeńcy posiadają wielomilionowe nieruchomości w północnym Londynie.

Oleg Deripaska

Kiedy rząd Wielkiej Brytanii nałożył sankcje na Olega Deripaskę, określono go jako wartego 2 miliardy funtów "partnera biznesowego" Romana Abramowicza.

Na początku marca sąd dowiedział się, że wartość jego portfela nieruchomości w Wielkiej Brytanii wynosi ponad 70 mln funtów. Chodzi m.in. o okazałą rezydencję w stylu art deco w Weybridge. Dom został kupiony w 2001 roku za 7,1 miliona funtów przez cypryjską firmę Edenfield Investments Limited.

Deripaska ma być również właścicielem dużego domu przy Belgrave Square w centrum Londynu, który w marcu był okupowany przez uczestników protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak pisze BBC istnieją dowody sugerujące, że Deripaska jest właścicielem budynku oddalonego o pięć minut spacerem od Pałacu Buckingham. Siedemnastowieczny dom szeregowy został kupiony w 2004 roku za 4,7 mln funtów przez Astibe Limited - spółkę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Spółka ta pojawia się w rocznych sprawozdaniach finansowych EN+ (grupy energetyczno-metalowej, w której udziałowcem jest Deripaska).

Rzecznik Deripaski przekazał, że sankcje były "głęboko błędne" i oparte na "bezpodstawnych i pustych oskarżeniach". "Pan Deripaska nigdy nie był zaangażowany w politykę. Błędem jest sugerowanie, że Deripaska jest blisko rządu Rosji i/lub Władimira Putina" - napisano w oświadczeniu.

Michaił Fridman

Michaił Fridman to mieszkający w Wielkiej Brytanii miliarder oligarcha. UE nałożyła na niego sankcje po inwazji Rosji na Ukrainę. 15 marca został również ukarany przez brytyjski rząd, który stwierdził, że jest "ściśle związany z prezydentem Władimirem Putinem".

Fridman przekazał BBC, że nałożenie sankcji przez brytyjski rząd wprawiło go w "szok", a oświadczenie, że był blisko związany z Władimirem Putinem jest "całkowicie błędne".

Fridman posiada majątek wart około 12 miliardów dolarów i jest właścicielem ogromnej nieruchomości Athlone House w północnym Londynie, za którą zapłacił 65 milionów funtów w 2016 roku.

Piotr Awen

Awen został wymieniony w sankcjach UE jako "jeden z najbliższych oligarchów Władimira Putina", który "nie działa niezależnie od żądań prezydenta".

Rejestry gruntów wskazują, że cypryjska firma zapłaciła w 2009 roku 8 milionów funtów za jego dom w Surrey. Nieruchomość ma być warta teraz około 15 mln funtów. Awen ma też posiadać kolekcję sztuki, która obejmuje prace Kandinsky'ego, Louise Bourgeois i Henry'ego Moore'a.

Rosjanin przekazał BBC, że jego rodzina posiadała również dwupokojowe mieszkanie i studio w centrum Londynu. Dodał, że "zdecydowanie nie zgadza się" z opisywaniem go przez rząd Wielkiej Brytanii jako "prokremlowskiego oligarchy".

German Chan

Chan urodził się w Kijowie, gdy Ukraina była częścią Związku Radzieckiego. Jest "bliskim współpracownikiem Władimira Putina, który był zamieszany w destabilizację Ukrainy" - podały brytyjskie władze, które ukarały go w marcu.

On i jego żona są właścicielami kilku nieruchomości w Anglii.

Śledztwo Panama Papers ujawniło, że para ma udziały w firmie Apilosa Corporation na Seszelach. Z ksiąg wieczystych wynika, że ​​w 2008 roku kupiono za 62 mln funtów dwa mieszkania w pobliżu Pałacu Buckingham. Chan kupił jeszcze dwa mieszkania w tej okolicy w 2005 roku. W 2018 roku zostały one przeniesione na nazwisko jego żony. W 2014 roku para kupiła również dworek w Virginia Water w hrabstwie Surrey za 26 milionów funtów. Dokumenty wskazują, że został on sprzedany 24 grudnia 2021 roku firmie Ravenmorrow Limited za 31 milionów funtów.

Nie jest jasne, kto jest teraz właścicielem nieruchomości. Ravenmorrow Limited została założona w grudniu zeszłego roku i żadna osoba fizyczna nie jest zidentyfikowana w dokumentach brytyjskiej firmy jako właściciel rzeczywisty.

Chan nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Igor Szuwałow

Kiedy w marcu nałożył na niego sankcje, brytyjski rząd stwierdził, że Igor Szuwałow "jest centralną postacią wewnętrznego kręgu Putina".

Urzędnicy potwierdzili, że jego aktywa w Wielkiej Brytanii obejmują dwa luksusowe apartamenty w Whitehall o wartości szacowanej na 11 milionów funtów. Po raz pierwszy poinformowała o tym Fundacja Antykorupcyjna, założona przez uwięzionego przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

W odpowiedzi na pytania BBC rzecznik Szuwałowa potwierdził, że w 2014 roku własność mieszkań została przeniesiona na rosyjską firmę "kontrolowaną przez rodzinę Szuwałowa".

Michaił Gucerijew

W sierpniu 2021 roku Gucerijew został ukarany przez Wielką Brytanię za bliskie stosunki z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Jest założycielem Safmar Group - rosyjskiego konglomeratu.

Śledztwo Pandora Papers ujawniło, że syn Gucerijewa - Said - jest właścicielem wartego wiele milionów funtów biurowca w centrum Londynu, kupionego za ponad 40 milionów funtów.

Przedstawiciele Saida Gucerijewa podali BBC, że nie ma on "żadnych powiązań biznesowych ze swoim ojcem". Jego wystawny ślub, który trafił na pierwsze strony gazet w 2016 roku, obejmował występy Jennifer Lopez i Enrique Iglesiasa.

Jurij Sołowjow

Jurij Sołowjow jest wysokiej rangi dyrektorem w objętym sankcjami rosyjskim banku WTB (VTB) i został ukarany przez rząd Wielkiej Brytanii 15 marca tego roku. 51-latek ma obywatelstwo rosyjskie i brytyjskie.

Sołowjow jest właścicielem dwóch nieruchomości w Londynie. Jeden to penthouse w Hampstead, drugi w Westminster. Trzecie mieszkanie w pobliżu Pałacu Kensington zostało kupione na nazwisko krewnego za 2,2 miliona funtów w 2006 roku.

Andriej Akimow

Prezes zarządu państwowego Gazprombanku Andriej Akimow został objęty sankcjami przez USA w 2018 roku, a w tym miesiącu przez Wielką Brytanię.

Według Catherine Belton autorki książki "Ludzie Putina" jest on byłym agentem wywiadu i "jednym z najważniejszych finansistów reżimu Władimira Putina.

Z dokumentów ksiąg wieczystych wynika, że Marianna Czajkina, partnerka Akimowa, ma mieszkanie w Knightsbridge. Zostało one kupione za 10 milionów funtów przez firmę Inma Investments z Brytyjskich Wysp Dziewiczych w 2012 roku. Czajkina jest wymieniona jako współwłaścicielka kilku firm Akimowa.

BBC nie otrzymała od Akimowa odpowiedzi na swoje pytania.

Polina Kowaliewa

Według rządu Wielkiej Brytanii Polina Kowaliewa jest pasierbicą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Ławrow został objęty sankcjami przez rząd brytyjski w tym samym czasie, co Władimir Putin. Kilka tygodni później, 24 marca, rząd Wielkiej Brytanii ukarał również Kowaliewą, która ma posiadać nieruchomość w Londynie o wartości 4 milionów funtów. Z dokumentów rejestru gruntów wynika, że kupiła mieszkanie w Kensington w 2016 roku, kiedy miała 21 lat.

Kowaliewa nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

Arkady Rotenberg

Arkady Rotenberg jest jednym z najbliższych przyjaciół Władimira Putina - obaj ćwiczyli judo na tej samej siłowni w Petersburgu. USA i UE nałożyły na niego sankcje w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Jest również objęty sankcjami w Wielkiej Brytanii, a rząd powołuje się na jego "bliskie osobiste więzi z prezydentem Putinem". Jego brat Borys i syn Igor zostali dodani do listy sankcji w zeszłym miesiącu.

W lipcu 2020 roku w wyniku śledztwa Senat USA oskarżył braci Rotenbergów o potajemne zakupy drogich dzieł sztuki w celu uniknięcia sankcji.

Nieruchomość w Windlesham została kupiona w 2012 roku za 27,5 miliona funtów przez Ravendark Holdings Limited, firmę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Firma otrzymała pożyczkę w wysokości ponad 30 milionów funtów od innej firmy z tego brytyjskiego terytorium zamorskiego, o której mówi się, że jest własnością Rotenberga. W listopadzie 2021 roku Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że dom został przekazany na rzecz Rotenberga przez Ravendark. Rotenberg nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to może jednak budzić wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN

W przypadku zadziałania nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, czyli siły wyższej, turyści mają prawo do zwrotu za niewykorzystane świadczenia - stwierdził na antenie TVN24 Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki (PIT).

Pożary w Grecji i ewakuacja. Jakie prawa przysługują turystom?

Pożary w Grecji i ewakuacja. Jakie prawa przysługują turystom?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 2 lipca zakup domu lub mieszkania na podstawie umowy deweloperskiej w każdym przypadku będzie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to zakończenie dwuletniego okresu przejściowego, który umożliwiał sprzedaż nieruchomości na starych zasadach, bez ochrony DFG.

Kupowanie mieszkań będzie bezpieczniejsze. Od lipca specjalna ochrona

Kupowanie mieszkań będzie bezpieczniejsze. Od lipca specjalna ochrona

Źródło:
PAP

Od poniedziałku w Szwecji obowiązują nowe przepisy, umożliwiające dziadkom pobieranie wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem - donosi "New York Times". Jak dodaje dziennik, chodzi o możliwość przeniesienia części płatnego urlopu rodzicielskiego na innych opiekunów.

Wynagrodzenie za opiekę nad wnukiem. "Babciowe" po szwedzku

Wynagrodzenie za opiekę nad wnukiem. "Babciowe" po szwedzku

Źródło:
"New York Times"

Dostęp do e-papierosów jest praktycznie nieograniczony. Wkrótce ma się to zmienić. Niepełnoletni nie będą mogli ich kupić - zakłada projekt zmiany ustawy. Będzie dotyczył nie tylko sprzedaży przez internet i w automatach, ale i ograniczenia miejsc ich używania - takich jak przystanki. Materiał Natalii Treder z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Niepełnoletni nie będą mogli kupić e-papierosów

Niepełnoletni nie będą mogli kupić e-papierosów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi prawie 2,7 miliona złotych. Jak podano w komunikacie, wygrana padła w miejscowości Jabłonka (woj. małopolskie). Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W Polsce w 2022 roku mieliśmy potężną grupę osób pełnoletnich, które nadal mieszkały z rodzicami. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że była to co trzeci osoba w wieku od 24-34 lat. Wśród gniazdowników, bo tak są nazywani, aż 63 procent stanowili mężczyźni.

Nie ma jak u mamy. Gniazdownicy to w większości mężczyźni

Nie ma jak u mamy. Gniazdownicy to w większości mężczyźni

Źródło:
PAP

Członkowie byłego zarządu Taurona bez absolutorium za 2023 rok - taką decyzję podjęło Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki. Akcjonariusze udzielili absolutorium za 2023 roku ówczesnym członkom rady nadzorczej - podano w komunikacie.

Były zarząd Taurona bez absolutorium

Były zarząd Taurona bez absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, które umożliwią konfiskatę auta kierowcom pod wpływem alkoholu, bez względu na to, ile wypili. O tym, jaką karę wymierzyć zadecyduje sąd po indywidualnej ocenie każdego zdarzenia. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Aleksandrę Kąkol.

"Nie kalkulują, nie przewidują i mają w nosie, jaka kara ich spotka". Nowy bat na pijanych kierowców

"Nie kalkulują, nie przewidują i mają w nosie, jaka kara ich spotka". Nowy bat na pijanych kierowców

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

Praskie lotnisko imienia Vaclava Havla ma problemy z odprawą bagażu. Część pasażerów odlatuje bez swoich walizek, które są dosyłane następnymi lotami, inni po przylocie czekają na bagaż nawet kilka godzin. Władze lotniska zaapelowały do podróżnych, by ważne leki zabierali ze sobą na pokład samolotu.

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z raportu Knight Frank. Jest to trzeci wynik wśród 56 rynków mieszkaniowych na świecie analizowanych przez wspomnianą firmę.

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Źródło:
PAP

Stwierdzono wysoki poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. Ostrzeżenie o wycofanym produkcie wydał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego taka ilość stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wysoką wygraną o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 2 lipca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl