Ukryte nieruchomości rosyjskich oligarchów. Dziennikarskie śledztwo w Wielkiej Brytanii

Źródło:
BBC
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z Ukrainą
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z UkrainąTVN 24
wideo 2/3
Roman Abramowicz próbuje doprowadzić do porozumienia z UkrainąTVN 24

Nieruchomości warte w sumie 800 milionów funtów, takie jak dworki na południu Anglii czy luksusowe mieszkania w najdroższych dzielnicach Londynu są powiązane z najbogatszymi Rosjanami z bliskiego kręgu Władimira Putina - piszą dziennikarze stacji BBC, którzy przeprowadzili własne śledztwo. Oligarchowie nie przyznają się do nieruchomości, co może oznaczać, że znajdują się one poza zasięgiem zachodnich sankcji.

Jak wyjaśnia BBC, aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem luksusowych nieruchomości, przeprowadzono szczegółowy przegląd dokumentów - ksiąg wieczystych i dokumentów sądowych, a także wcześniejsze sprawozdania finansowe. Według brytyjskich dziennikarzy wnioski z analizy wskazują na status Wielkiej Brytanii jako miejsca, w którym nieruchomości kupione poprzez firmy w rajach podatkowych, tak naprawdę należą do najbogatszych Rosjan.

Grupa antykorupcyjna Transparency International podkreśliła, że trudno jest wyśledzić, kto jest właścicielem aktywów w Wielkiej Brytanii. - System sprzyja ukrywaniu danych i naprawdę łatwo jest ukryć swoje aktywa i fundusze. Nawet policja niekoniecznie ma wgląd w to, gdzie te aktywa się znajdują - wyjaśniła Rachel Davies z Transparency International.

Trudność, z jaką mają do czynienia sędziowie i prawnicy w ustaleniu, kto jest właścicielem rezydencji w Wielkiej Brytanii pokazuje, jak trudno jest prześledzić majątek oligarchów objętych sankcjami - zauważa BBC.

Wielka Brytania, USA i Unia Europejska nałożyły razem sankcje na ponad 1000 rosyjskich podmiotów, w tym bliskich Kremlowi oligarchów. Większość z wymienionych poniżej osób została objęta sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Oto ukryte majątki Rosjan w Wielkiej Brytanii, które wyśledził portal BBC.

Roman Abramowicz

Na początku marca rząd brytyjski nałożył sankcje na 55-letniego miliardera. Abramowicz posiada bogaty portfel nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w którym znajduje się ponad 50 luksusowych rezydencji. Większość z nich położona jest się przy Fulham Road w zachodnim Londynie. Za pośrednictwem swojej brytyjskiej firmy Fordstam Limited jest właścicielem dziesiątek mieszkań w Chelsea Village oraz kompleksu hotelowo-mieszkalnego wokół stadionu Stamford Bridge - podaje BBC, powołując się na Land Registry.

Jego najdroższą posiadłością w Londynie jest dom z 15 sypialniami przy Bishops Avenue, znanej jako Billionaires Row (ulica miliarderów). Jak wskazuje brytyjski portal, ukrywane przed sankcjami nieruchomości Abramowicza mają wartość 230 mln funtów.

Abramowicz nie odpowiedział na prośby BBC o komentarz.

Aliszer Usmanow

Na początku marca rząd Wielkiej Brytanii zamroził aktywa Aliszera Usmanowa i zakazał podróżowania, powołując się na "bliskie powiązania rosyjskiego miliardera z Kremlem". Nastąpiło to po podobnym ruchu ze strony UE.

Jego majątek oszacowano na 18,4 miliarda dolarów (14 miliardów funtów).

Usmanow - urodzony w Uzbekistanie biznesmen i były udziałowiec Arsenalu - jest bliskim współpracownikiem większościowego udziałowca Evertonu Farhada Moshiriego. Z koeli Moshiri jest prezesem należącej do Usmanowa firmy USM Holdings. Everton zawiesił wszelkie kontakty z firmami Usmanowa.

Rzecznik Usmanowa poinformował, że większość majątku miliardera w Wielkiej Brytanii (w tym jacht o wartości 600 milionów dolarów) został już "przeniesiony do nieodwołalnych funduszy powierniczych" (takie fundusze nie mogą być modyfikowane po ich utworzeniu). To sprawia, że fortuna oligarchy znalazła się poza zasięgiem sankcji.

Usmanow posiada wiele posiadłości w Londynie, których wartość przekracza 140 mln funtów. Również jego dwaj siostrzeńcy posiadają wielomilionowe nieruchomości w północnym Londynie.

Oleg Deripaska

Kiedy rząd Wielkiej Brytanii nałożył sankcje na Olega Deripaskę, określono go jako wartego 2 miliardy funtów "partnera biznesowego" Romana Abramowicza.

Na początku marca sąd dowiedział się, że wartość jego portfela nieruchomości w Wielkiej Brytanii wynosi ponad 70 mln funtów. Chodzi m.in. o okazałą rezydencję w stylu art deco w Weybridge. Dom został kupiony w 2001 roku za 7,1 miliona funtów przez cypryjską firmę Edenfield Investments Limited.

Deripaska ma być również właścicielem dużego domu przy Belgrave Square w centrum Londynu, który w marcu był okupowany przez uczestników protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak pisze BBC istnieją dowody sugerujące, że Deripaska jest właścicielem budynku oddalonego o pięć minut spacerem od Pałacu Buckingham. Siedemnastowieczny dom szeregowy został kupiony w 2004 roku za 4,7 mln funtów przez Astibe Limited - spółkę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Spółka ta pojawia się w rocznych sprawozdaniach finansowych EN+ (grupy energetyczno-metalowej, w której udziałowcem jest Deripaska).

Rzecznik Deripaski przekazał, że sankcje były "głęboko błędne" i oparte na "bezpodstawnych i pustych oskarżeniach". "Pan Deripaska nigdy nie był zaangażowany w politykę. Błędem jest sugerowanie, że Deripaska jest blisko rządu Rosji i/lub Władimira Putina" - napisano w oświadczeniu.

Michaił Fridman

Michaił Fridman to mieszkający w Wielkiej Brytanii miliarder oligarcha. UE nałożyła na niego sankcje po inwazji Rosji na Ukrainę. 15 marca został również ukarany przez brytyjski rząd, który stwierdził, że jest "ściśle związany z prezydentem Władimirem Putinem".

Fridman przekazał BBC, że nałożenie sankcji przez brytyjski rząd wprawiło go w "szok", a oświadczenie, że był blisko związany z Władimirem Putinem jest "całkowicie błędne".

Fridman posiada majątek wart około 12 miliardów dolarów i jest właścicielem ogromnej nieruchomości Athlone House w północnym Londynie, za którą zapłacił 65 milionów funtów w 2016 roku.

Piotr Awen

Awen został wymieniony w sankcjach UE jako "jeden z najbliższych oligarchów Władimira Putina", który "nie działa niezależnie od żądań prezydenta".

Rejestry gruntów wskazują, że cypryjska firma zapłaciła w 2009 roku 8 milionów funtów za jego dom w Surrey. Nieruchomość ma być warta teraz około 15 mln funtów. Awen ma też posiadać kolekcję sztuki, która obejmuje prace Kandinsky'ego, Louise Bourgeois i Henry'ego Moore'a.

Rosjanin przekazał BBC, że jego rodzina posiadała również dwupokojowe mieszkanie i studio w centrum Londynu. Dodał, że "zdecydowanie nie zgadza się" z opisywaniem go przez rząd Wielkiej Brytanii jako "prokremlowskiego oligarchy".

German Chan

Chan urodził się w Kijowie, gdy Ukraina była częścią Związku Radzieckiego. Jest "bliskim współpracownikiem Władimira Putina, który był zamieszany w destabilizację Ukrainy" - podały brytyjskie władze, które ukarały go w marcu.

On i jego żona są właścicielami kilku nieruchomości w Anglii.

Śledztwo Panama Papers ujawniło, że para ma udziały w firmie Apilosa Corporation na Seszelach. Z ksiąg wieczystych wynika, że ​​w 2008 roku kupiono za 62 mln funtów dwa mieszkania w pobliżu Pałacu Buckingham. Chan kupił jeszcze dwa mieszkania w tej okolicy w 2005 roku. W 2018 roku zostały one przeniesione na nazwisko jego żony. W 2014 roku para kupiła również dworek w Virginia Water w hrabstwie Surrey za 26 milionów funtów. Dokumenty wskazują, że został on sprzedany 24 grudnia 2021 roku firmie Ravenmorrow Limited za 31 milionów funtów.

Nie jest jasne, kto jest teraz właścicielem nieruchomości. Ravenmorrow Limited została założona w grudniu zeszłego roku i żadna osoba fizyczna nie jest zidentyfikowana w dokumentach brytyjskiej firmy jako właściciel rzeczywisty.

Chan nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Igor Szuwałow

Kiedy w marcu nałożył na niego sankcje, brytyjski rząd stwierdził, że Igor Szuwałow "jest centralną postacią wewnętrznego kręgu Putina".

Urzędnicy potwierdzili, że jego aktywa w Wielkiej Brytanii obejmują dwa luksusowe apartamenty w Whitehall o wartości szacowanej na 11 milionów funtów. Po raz pierwszy poinformowała o tym Fundacja Antykorupcyjna, założona przez uwięzionego przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

W odpowiedzi na pytania BBC rzecznik Szuwałowa potwierdził, że w 2014 roku własność mieszkań została przeniesiona na rosyjską firmę "kontrolowaną przez rodzinę Szuwałowa".

Michaił Gucerijew

W sierpniu 2021 roku Gucerijew został ukarany przez Wielką Brytanię za bliskie stosunki z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Jest założycielem Safmar Group - rosyjskiego konglomeratu.

Śledztwo Pandora Papers ujawniło, że syn Gucerijewa - Said - jest właścicielem wartego wiele milionów funtów biurowca w centrum Londynu, kupionego za ponad 40 milionów funtów.

Przedstawiciele Saida Gucerijewa podali BBC, że nie ma on "żadnych powiązań biznesowych ze swoim ojcem". Jego wystawny ślub, który trafił na pierwsze strony gazet w 2016 roku, obejmował występy Jennifer Lopez i Enrique Iglesiasa.

Jurij Sołowjow

Jurij Sołowjow jest wysokiej rangi dyrektorem w objętym sankcjami rosyjskim banku WTB (VTB) i został ukarany przez rząd Wielkiej Brytanii 15 marca tego roku. 51-latek ma obywatelstwo rosyjskie i brytyjskie.

Sołowjow jest właścicielem dwóch nieruchomości w Londynie. Jeden to penthouse w Hampstead, drugi w Westminster. Trzecie mieszkanie w pobliżu Pałacu Kensington zostało kupione na nazwisko krewnego za 2,2 miliona funtów w 2006 roku.

Andriej Akimow

Prezes zarządu państwowego Gazprombanku Andriej Akimow został objęty sankcjami przez USA w 2018 roku, a w tym miesiącu przez Wielką Brytanię.

Według Catherine Belton autorki książki "Ludzie Putina" jest on byłym agentem wywiadu i "jednym z najważniejszych finansistów reżimu Władimira Putina.

Z dokumentów ksiąg wieczystych wynika, że Marianna Czajkina, partnerka Akimowa, ma mieszkanie w Knightsbridge. Zostało one kupione za 10 milionów funtów przez firmę Inma Investments z Brytyjskich Wysp Dziewiczych w 2012 roku. Czajkina jest wymieniona jako współwłaścicielka kilku firm Akimowa.

BBC nie otrzymała od Akimowa odpowiedzi na swoje pytania.

Polina Kowaliewa

Według rządu Wielkiej Brytanii Polina Kowaliewa jest pasierbicą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Ławrow został objęty sankcjami przez rząd brytyjski w tym samym czasie, co Władimir Putin. Kilka tygodni później, 24 marca, rząd Wielkiej Brytanii ukarał również Kowaliewą, która ma posiadać nieruchomość w Londynie o wartości 4 milionów funtów. Z dokumentów rejestru gruntów wynika, że kupiła mieszkanie w Kensington w 2016 roku, kiedy miała 21 lat.

Kowaliewa nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

Arkady Rotenberg

Arkady Rotenberg jest jednym z najbliższych przyjaciół Władimira Putina - obaj ćwiczyli judo na tej samej siłowni w Petersburgu. USA i UE nałożyły na niego sankcje w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Jest również objęty sankcjami w Wielkiej Brytanii, a rząd powołuje się na jego "bliskie osobiste więzi z prezydentem Putinem". Jego brat Borys i syn Igor zostali dodani do listy sankcji w zeszłym miesiącu.

W lipcu 2020 roku w wyniku śledztwa Senat USA oskarżył braci Rotenbergów o potajemne zakupy drogich dzieł sztuki w celu uniknięcia sankcji.

Nieruchomość w Windlesham została kupiona w 2012 roku za 27,5 miliona funtów przez Ravendark Holdings Limited, firmę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Firma otrzymała pożyczkę w wysokości ponad 30 milionów funtów od innej firmy z tego brytyjskiego terytorium zamorskiego, o której mówi się, że jest własnością Rotenberga. W listopadzie 2021 roku Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł, że dom został przekazany na rzecz Rotenberga przez Ravendark. Rotenberg nie odpowiedział na prośbę BBC o komentarz.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC