Richard Rogers zmarł w sobotę wieczorem w wieku 88 lat. Brytyjski architekt zasłynął na całym świecie dzięki takim projektom jak Centrum Pompidou w Paryżu, czy kopuła Millennium Dome w Londynie. Jego prace budziły spore kontrowersje.
Rogers urodził się w 1933 r. we Florencji w rodzinie angielsko-włoskiej. Sławę zdobył na początku lat 70. dzięki zaprojektowanemu wspólnie z włoskim architektem Renzo Piano, budzącemu wówczas ogromne kontrowersje Centrum Pompidou w Paryżu z wyprowadzonymi na zewnątrz budynku schodami, windami, instalacjami i rurami. Podobną formę ma inny jego znany projekt, zrealizowany już samodzielnie budynek towarzystwa ubezpieczeniowego Lloyd's w Londynie.
Richard Rogers - budynki zaprojektowane przez architekta
Rogers zaprojektował także m.in. siedzibę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, parlamentu Walii w Cardiff, kopułę Millennium Dome oraz wieżowiec Leadenhall Building w Londynie, wieżowiec 3 World Trade Center w miejscu dawnych wież WTC w Nowym Jorku, terminal 5 na londyńskim lotnisku Heathrow i terminal 4 na lotnisku Barajas w Madrycie.
Był uważany za jednego z najbardziej wpływowych i odnoszących największe sukcesy architektów na świecie i zdobył większość głównych wyróżnień w swojej branży, w tym nagrodę Pritzkera w 2007 r.
Przewodniczący jury powiedział wówczas, że projekty Rogersa są "definiującymi momentami w historii współczesnej architektury". W 1991 r. otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II.
Projekty Rogersa budziły jednak spore kontrowersje. Wśród jego krytyków był m.in. brytyjski następca tronu książę Karol, który wielokrotnie wypowiadał się o nich z niechęcią.
Źródło: PAP