Rozwój amerykańskiej gospodarki mocno zwolnił

Ze świata

ShutterstockSłabszy wzrost gospodarczy USA wynika z niskich cen paliw, umocnienia się dolara, spadku inwestycji i eksportu

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2016 r. wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu rocznym kwartał do kwartału (kdk) - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. To mniej, niż spodziewali się ekonomiści. Ale inne dane sugerują, że spowolnienie może mieć charakter przejściowy.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,2 proc. w ujęciu rocznym kdk. W trzecim kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu rocznym kdk.

W efekcie w całym ubiegłym roku amerykańska gospodarka urosła o 1,6 proc. co stanowi najsłabszy wynik od 2011 roku - podał Reuters.

Wzrost gospodarczy USA

Jak informuje agencja, słabszy wzrost gospodarczy wynika z niskich cen paliw, umocnienia się dolara, zmniejszenia się zysków przedsiębiorców i mocnego spadku eksportu, m.in. soi. Ale z drugiej strony silna była konsumpcja wewnętrzna, co może oznaczać, że spowolnienie jest tymczasowe. Zwłaszcza, że dobre dane płynące z rynku pracy - spadek bezrobocia i podwyżki pensji - zapowiadają dobry okres w gospodarce - przypomina Reuters. Preferowana przez Fed miara inflacji, tzw. bazowy deflator PCE, wzrósł w czwartym kwartale w ujęciu rocznym o 1,3 proc., wobec wzrostu w trzecim kwartale o 1,7 proc. Dane to są zgodne z oczekiwaniami.

Mur oddzieli USA od Meksyku. Trump podpisał dekret:

Mur oddzieli USA od Meksyku. Trump podpsiał dekretTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP, Reuers

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock