Co oznacza słabszy juan dla globalnej gospodarki. Pięć scenariuszy

Ze świata

tvn24.plSłabszy juan uderzy w rynki?

Rynki zareagowały nerwowo na decyzję chińskiego rządu o dewaluacji juana. Podczas wtorkowego handlu chińska waluta straciła na wartości 2 proc., to największy jednodniowy spadek w historii. W środę rząd kontynuował osłabienie waluty. Co to oznacza i jak może wpłynąć na rynki? Analiza CNBC.

1. Daje powód amerykańskiej Rezerwie Federalnej do opóźnienia podwyżki stóp procentowych

Decyzja o dewaluacji to potwierdzenie, że Pekin poważnie obawia się spowolnienia gospodarczego. A to złe dane także dla USA, dla których Chiny są jednym z głównych partnerów handlowych. W rezultacie Fed, czyli amerykański bank centralny może uznać, że ze spodziewaną pod koniec roku podwyżką stóp procentowych jeszcze trzeba się wstrzymać.

2. Złe wieści dla rynku surowców, ale dobre dla ich nabywców

Spowolnienie gospdoarcze Chin może pociągnąć za sobą spadek ich popytu na surowce m.in. ropę, miedź czy węgiel. W rezultacie spadną ich ceny na globalnych rynkach. To dobra wiadomość dla konsumentów, np. kierowców, którzy mogą oczekiwać kolejnych obniżek na stacjach.

3. Słabnący juan może wywołać osłabienie innych walut

Po chińskim ruchu osłabły też waluty Australii, Malezji i Korei Południowej. A to może być nie koniec. Według marcowych prognoz Morgan Stanley 15-procentowe osłabienie juana spowodowałoby 5-7-procentową deprecjację innych walut azjatyckich.

4. Całościowy wpływ Chin na wzrost gospodarki USA będzie niewielki

Zdaniem Goldman Sachs obecny ruch na chińskiej walucie nie jest aż tak duży, aby zrównoważyć tegoroczną aprecjację juana. Dlatego jego wpływ na tempo wzrostu PKB Chin nie będzie od razu widoczny - czytamy. Na razie nie wiadomo, czy możemy spodziewać się kolejnych ruchów chińskiego banku centralnego. "Nawet 5 proc. spadek wartości juana nie wpłynie znacząco na chiński eksport" - czytamy. Według Davida Kostina, analityka Goldman Sachs, 1 proc. spadek tempa chińskiej gospodarki będzie oznaczać zaledwie 0,06 proc. zjazd dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych.

5. Chińska polityka może prowadzić do długoterminowej stabilizacji juana

Chiny zrobiły wiele, aby juan został uznany przez MFW jako międzynarodowa waluta rezerwowa. To może stać się już w przyszłym miesiącu. To z kolei może przyczynić się do wzrostu wiarygodności juana, a banki na świecie zwiększą swoje rezerwy tej waluty, stabilizując jej wartość. Zyskaliby na tym m. in. chińscy eksporterzy.

Autor: mn//bgr / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl