Nowa waluta, nowy rząd. Scenariusze dla Grecji


Cena, jaką grecki rząd zapłaciłby za brak porozumienia z wierzycielami, jest zbyt duża, dlatego w weekend dojdzie do porozumienia, choć może ono jedynie odsunąć problem w czasie – oceniają ekonomiści przed sobotnim spotkaniem eurogrupy. Ale analitycy nie wykluczają także wojskowego przewrotu po protestach podobnych do wydarzeń na kijowskim Majdanie.

W sobotę, już po raz piąty w ciągu ostatnich dziewięciu dni, spotykają się ministrowie finansów strefy euro, którzy podejmą próbę wypracowania porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca programu pomocowego dla Grecji. Warunkiem odblokowania ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro jest kompromis w sprawie reform, jakie ma przeprowadzić Grecja. Rozmowy o dalszej pomocy dla Grecji po ostatnich decyzjach premiera Aleksisa Ciprasa wydają się być jeszcze trudniejsze, bowiem szef greckiego rządu poinformował w nocy z piątku na sobotę o ogłoszeniu referendum, w którym Grecy mają odpowiedzieć na pytanie, czy przyjąć plan ratunkowy oferowany przez greckich wierzycieli, zakładający oszczędności, czy też go odrzucić. Cipras dodał, że w związku z planowanym na 5 lipca głosowaniu poprosi wierzycieli o przedłużenie do tego czasu, wygasającego z końcem miesiąca porozumienia w sprawie programu pomocowego.

Zastrzyk pieniędzy dla Grecji

Ekonomiści Raiffeisen Bank International (RBI) w piątkowym raporcie oceniają, że bez porozumienia Grecja prawdopodobnie nie będzie miała pieniędzy nie tylko na spłatę wypadającej ostatniego dnia miesiąca raty dla MFW, ale być może również na wypłatę pełnych pensji i emerytur. Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao, ocenił w rozmowie z PAP, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na weekend jest "krótkoterminowy układ, na najbliższe pół roku". - Zastrzyk pieniędzy pozwoli na spłatę zobowiązań w najbliższym czasie, ale nie będzie to program, który pozwoliłby na postawienie greckiej gospodarki na nogi - powiedział ekonomista. Ponieważ Ateny już skorzystały z możliwości połączenia wypadających w czerwcu płatności wobec MFW i przeniesienia ich na koniec miesiąca, nie przysługuje im możliwość przedłużenia terminu spłaty. Dlatego jeśli Grecja nie przeleje 1,6 mld euro Funduszowi do wtorku, automatycznie będzie miała status państwa zalegającego z płatnościami. Nie oznacza to jednak, że Grecja stanie się oficjalnie bankrutem. Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że jeśli Ateny nie zapłacą MFW, nie oznacza to automatycznego przyznania greckiemu długowi najniższej oceny oznaczającej niewypłacalność. W podobnym tonie wypowiedziała się agencja Standard & Poor's, argumentując, że ocenia ona tylko zdolność do obsługi zadłużenia wobec prywatnych, komercyjnych wierzycieli.

Zdaniem ekonomistów BZ WBK, jest coraz bardziej prawdopodobne, że Grecja nie dokona płatności dla MFW 30 czerwca, bo może zabraknąć czasu, aby przedłużenie programu pomocowego zostało zatwierdzone przez parlamenty narodowe przed tym terminem. "Jeśli porozumienie z wierzycielami zostanie osiągnięte, to opóźnienie płatności dla MFW nie będzie dużym problemem" - zaznaczono w piątkowym raporcie banku. Ekonomiści RBI zwracają uwagę, że brak porozumienia wierzycieli z Atenami do 30 czerwca "zwiększyłby presję na Europejski Bank Centralny", by przynajmniej ograniczyć pomoc płynnościową dla greckich banków. Grecy masowo wycofują środki z banków; jak szacuje JP Morgan, od stycznia z kont pobrano ok. 44 mld euro. Przy takiej skali odpływu depozytów greckim bankom potrzebna jest pomoc ze strony banku centralnego, który zapewnia im pożyczki pod zastaw papierów wartościowych. Płynność zapewnia grecki bank centralny, ale pomoc i jej skala jest zatwierdzana przez EBC. Tymczasem, jak donosiła niemiecka prasa, wśród członków Rady Prezesów EBC rośnie sprzeciw wobec pomocy dla greckich banków. Zastrzeżenia zgłasza m.in. niemiecki Bundesbank. Jak informował w kuluarach piątkowego szczytu liderów UE pragnący zachować anonimowość urzędnik jednej z unijnych instytucji, zaległości wobec MFW nie oznaczają automatycznie, że EBC uznałby zastaw greckich banków za zbyt niskiej jakości i tym samym przestałby zasilać je płynnością.

Odcięcie banków

- Nie jest to automatyczne. Dokonana zostanie analiza ryzyka – powiedział. Jednak, jak oceniają ekonomiści RBI, ewentualne odcięcie greckich banków od pomocowych pożyczek skutkowałoby zamrożeniem kont i kontrolami kapitałowymi. "Krajowa presja polityczna na rząd dramatycznie by wzrosła" – napisano w raporcie banku. Dlatego, zdaniem ekonomistów RBI, ustępstwa greckiego rządu w ten weekend "byłyby bardziej racjonalną decyzją". W razie braku porozumienia, jak oceniali w niedawnym raporcie ekonomiści firmy analitycznej GaveKal Research, żeby wypłacić pensje i emerytury Ateny musiałyby wprowadzić nową walutę. Wskazują oni, że hipotetyczna nowa grecka waluta szybko traciłaby na wartości, powiększając ciężar zagranicznych zobowiązań. Siła nabywcza Greków znacznie by się zmniejszyła, gdyby grecki rząd przewalutował pensje, emerytury i oszczędności w bankach na "potencjalnie bezwartościową" walutę krajową. Grecy zubożeliby bardziej, niż w razie spełnienia żądań zagranicznych wierzycieli. - Rząd, który umyślnie zdecydowałby się skazać ludzi, i tak już przechodzących od pięciu lat trudny okres, na takie straty, z pewnością zostałby wymieniony w przeciągu kilku tygodni, a nawet dni - napisano w raporcie. W podstawowym scenariuszu zmiana władzy byłaby demokratyczna, ale analitycy nie wykluczają także wojskowego przewrotu po protestach podobnych do wydarzeń na kijowskim Majdanie. Dlatego, zdaniem GaveKal Research, ostatecznie grecki rząd przystanie na propozycje wierzycieli.

Opuszczenie eurolandu

Zgodnie z unijnym prawem legalnym środkiem płatniczym strefy euro jest wspólna europejska waluta, więc wprowadzenie innego pieniądza oznaczałoby faktyczne opuszczenie strefy euro. Jednak, jak przypomniał w czwartek przewodniczący PE Martin Schulz, pytany czy w razie hipotetycznego wyjścia Grecji ze strefy euro mogłaby ona pozostać w UE, unijne traktaty nie przewidują takiego przypadku. Schulz ma nadzieję, że unijne instytucje nie będą musiały "odpowiadać na to pytanie ani w teorii, ani w praktyce". Unijne traktaty przewidują jedynie możliwość wyjścia z UE. Jak ocenia think-tank Open Europe, w dłuższym horyzoncie nie uda się rozwiązać greckiego problemu bez umorzenia części długu. Analitycy tego ośrodka wskazują na kontekst greckich negocjacji, jakim jest wzrost popularności hiszpańskiej partii Podemos, która głosi program restrukturyzacji hiszpańskiego długu i końca oszczędności budżetowych. "Jest niemal pewne, że dyskusja o greckim długu zostanie opóźniona i raczej nie będzie do niej powrotu przed wyborami w Hiszpanii pod koniec roku" – napisano w opracowaniu Open Europe. Również Antoniak z Banku Pekao nie spodziewa się, by redukcja długu Aten stanowiła część porozumienia z wierzycielami. "W tym scenariuszu na razie nie ma miejsca na restrukturyzację długu" – powiedział ekonomista. "Ateny dostałyby środki na przetrwanie przez pół roku, a potem, być może, możliwe byłyby negocjacje nad szerzej zakrojonym programem, z ewentualną restrukturyzacją długu" – dodał.

"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?
"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?TVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niewdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. "Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych" - czytamy w komunikacie KE. Za wdrożenie tych przepisów odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. W środę poinformowano także o złożeniu skargi przeciw Polsce w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy o eurowiniecie.

Polska pozwana do TSUE

Polska pozwana do TSUE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał nowe dane o wynagrodzeniach. Mediana w listopadzie 2024 roku wyniosła 6842 złote i była o prawie jedną piątą niższa od przeciętnego wynagrodzenia, które wynosiło 8376,58 złotego.

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Tyle naprawdę zarabiamy. Nowe dane

Źródło:
PAP

W środę strajk kolejarzy sparaliżował ruch pociągów w Portugali. - Możemy odstąpić od protestu, ale tylko wtedy, kiedy rząd przystanie na proponowane przez nas warunki - stwierdził szef związku zawodowego Fectrans Jose Manuel Oliveira. Strajkujący żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Chaos na stacjach kolejowych

Chaos na stacjach kolejowych

Źródło:
PAP

Do dziesięciu lat miałby zostać zwiększony czas nieprzerwalnego zamieszkiwania w Polsce przez cudzoziemców, którzy chcą uzyskać polskie obywatelstwo - zakłada propozycja noweli Prawa i Sprawiedliwości, o czym informuje "Rzeczpospolita". Obecnie są to trzy lata. Prace nad zmianami planuje również obecny rząd, ale propozycję ma przedstawić dopiero jesienią.

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Ma być trudniej o polski paszport dla cudzoziemców

Źródło:
PAP

Hiszpański rząd zatwierdził skrócenie czasu pracy w ciągu tygodnia z 40 do 37,5 godzin. Projekt trafi teraz pod głosowanie parlamentu. Rząd jednak nie ma większości i zabiega o poparcie między innym u nacjonalistów katalońskich.

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Chcą pracować najkrócej od 40 lat. "Pomagamy ludziom być trochę szczęśliwszymi"

Źródło:
PAP

Żyjemy z technologią 5G, ale operatorzy telekomunikacyjni myślą już o 6G. 12 największych firm europejskich z tej branży zaapelowało do regulatorów, by poszerzyć pasmo dla usług mobilnych. Ostrzegli też, że Europie grozi pozostanie w tyle za USA przy wdrażaniu technologii 6G.

Technologia 6G. Apel operatorów

Technologia 6G. Apel operatorów

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W wieku 81 lat zmarł Jan Koral, współtwórca marki Koral - poinformował portal Sądeczanin. Cukiernik stworzył w Nowym Sączu lodziarnię "Bajka", w której to jego bracia, Józef i Marian, uczyli się fachu. Później dzięki nim lody Koral stały się znane w całym kraju i w Europie.

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Zmarł Jan Koral. To on zaraził braci pasją do lodów

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl