Nowa waluta, nowy rząd. Scenariusze dla Grecji


Cena, jaką grecki rząd zapłaciłby za brak porozumienia z wierzycielami, jest zbyt duża, dlatego w weekend dojdzie do porozumienia, choć może ono jedynie odsunąć problem w czasie – oceniają ekonomiści przed sobotnim spotkaniem eurogrupy. Ale analitycy nie wykluczają także wojskowego przewrotu po protestach podobnych do wydarzeń na kijowskim Majdanie.

W sobotę, już po raz piąty w ciągu ostatnich dziewięciu dni, spotykają się ministrowie finansów strefy euro, którzy podejmą próbę wypracowania porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca programu pomocowego dla Grecji. Warunkiem odblokowania ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro jest kompromis w sprawie reform, jakie ma przeprowadzić Grecja. Rozmowy o dalszej pomocy dla Grecji po ostatnich decyzjach premiera Aleksisa Ciprasa wydają się być jeszcze trudniejsze, bowiem szef greckiego rządu poinformował w nocy z piątku na sobotę o ogłoszeniu referendum, w którym Grecy mają odpowiedzieć na pytanie, czy przyjąć plan ratunkowy oferowany przez greckich wierzycieli, zakładający oszczędności, czy też go odrzucić. Cipras dodał, że w związku z planowanym na 5 lipca głosowaniu poprosi wierzycieli o przedłużenie do tego czasu, wygasającego z końcem miesiąca porozumienia w sprawie programu pomocowego.

Zastrzyk pieniędzy dla Grecji

Ekonomiści Raiffeisen Bank International (RBI) w piątkowym raporcie oceniają, że bez porozumienia Grecja prawdopodobnie nie będzie miała pieniędzy nie tylko na spłatę wypadającej ostatniego dnia miesiąca raty dla MFW, ale być może również na wypłatę pełnych pensji i emerytur. Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao, ocenił w rozmowie z PAP, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na weekend jest "krótkoterminowy układ, na najbliższe pół roku". - Zastrzyk pieniędzy pozwoli na spłatę zobowiązań w najbliższym czasie, ale nie będzie to program, który pozwoliłby na postawienie greckiej gospodarki na nogi - powiedział ekonomista. Ponieważ Ateny już skorzystały z możliwości połączenia wypadających w czerwcu płatności wobec MFW i przeniesienia ich na koniec miesiąca, nie przysługuje im możliwość przedłużenia terminu spłaty. Dlatego jeśli Grecja nie przeleje 1,6 mld euro Funduszowi do wtorku, automatycznie będzie miała status państwa zalegającego z płatnościami. Nie oznacza to jednak, że Grecja stanie się oficjalnie bankrutem. Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że jeśli Ateny nie zapłacą MFW, nie oznacza to automatycznego przyznania greckiemu długowi najniższej oceny oznaczającej niewypłacalność. W podobnym tonie wypowiedziała się agencja Standard & Poor's, argumentując, że ocenia ona tylko zdolność do obsługi zadłużenia wobec prywatnych, komercyjnych wierzycieli.

Zdaniem ekonomistów BZ WBK, jest coraz bardziej prawdopodobne, że Grecja nie dokona płatności dla MFW 30 czerwca, bo może zabraknąć czasu, aby przedłużenie programu pomocowego zostało zatwierdzone przez parlamenty narodowe przed tym terminem. "Jeśli porozumienie z wierzycielami zostanie osiągnięte, to opóźnienie płatności dla MFW nie będzie dużym problemem" - zaznaczono w piątkowym raporcie banku. Ekonomiści RBI zwracają uwagę, że brak porozumienia wierzycieli z Atenami do 30 czerwca "zwiększyłby presję na Europejski Bank Centralny", by przynajmniej ograniczyć pomoc płynnościową dla greckich banków. Grecy masowo wycofują środki z banków; jak szacuje JP Morgan, od stycznia z kont pobrano ok. 44 mld euro. Przy takiej skali odpływu depozytów greckim bankom potrzebna jest pomoc ze strony banku centralnego, który zapewnia im pożyczki pod zastaw papierów wartościowych. Płynność zapewnia grecki bank centralny, ale pomoc i jej skala jest zatwierdzana przez EBC. Tymczasem, jak donosiła niemiecka prasa, wśród członków Rady Prezesów EBC rośnie sprzeciw wobec pomocy dla greckich banków. Zastrzeżenia zgłasza m.in. niemiecki Bundesbank. Jak informował w kuluarach piątkowego szczytu liderów UE pragnący zachować anonimowość urzędnik jednej z unijnych instytucji, zaległości wobec MFW nie oznaczają automatycznie, że EBC uznałby zastaw greckich banków za zbyt niskiej jakości i tym samym przestałby zasilać je płynnością.

Odcięcie banków

- Nie jest to automatyczne. Dokonana zostanie analiza ryzyka – powiedział. Jednak, jak oceniają ekonomiści RBI, ewentualne odcięcie greckich banków od pomocowych pożyczek skutkowałoby zamrożeniem kont i kontrolami kapitałowymi. "Krajowa presja polityczna na rząd dramatycznie by wzrosła" – napisano w raporcie banku. Dlatego, zdaniem ekonomistów RBI, ustępstwa greckiego rządu w ten weekend "byłyby bardziej racjonalną decyzją". W razie braku porozumienia, jak oceniali w niedawnym raporcie ekonomiści firmy analitycznej GaveKal Research, żeby wypłacić pensje i emerytury Ateny musiałyby wprowadzić nową walutę. Wskazują oni, że hipotetyczna nowa grecka waluta szybko traciłaby na wartości, powiększając ciężar zagranicznych zobowiązań. Siła nabywcza Greków znacznie by się zmniejszyła, gdyby grecki rząd przewalutował pensje, emerytury i oszczędności w bankach na "potencjalnie bezwartościową" walutę krajową. Grecy zubożeliby bardziej, niż w razie spełnienia żądań zagranicznych wierzycieli. - Rząd, który umyślnie zdecydowałby się skazać ludzi, i tak już przechodzących od pięciu lat trudny okres, na takie straty, z pewnością zostałby wymieniony w przeciągu kilku tygodni, a nawet dni - napisano w raporcie. W podstawowym scenariuszu zmiana władzy byłaby demokratyczna, ale analitycy nie wykluczają także wojskowego przewrotu po protestach podobnych do wydarzeń na kijowskim Majdanie. Dlatego, zdaniem GaveKal Research, ostatecznie grecki rząd przystanie na propozycje wierzycieli.

Opuszczenie eurolandu

Zgodnie z unijnym prawem legalnym środkiem płatniczym strefy euro jest wspólna europejska waluta, więc wprowadzenie innego pieniądza oznaczałoby faktyczne opuszczenie strefy euro. Jednak, jak przypomniał w czwartek przewodniczący PE Martin Schulz, pytany czy w razie hipotetycznego wyjścia Grecji ze strefy euro mogłaby ona pozostać w UE, unijne traktaty nie przewidują takiego przypadku. Schulz ma nadzieję, że unijne instytucje nie będą musiały "odpowiadać na to pytanie ani w teorii, ani w praktyce". Unijne traktaty przewidują jedynie możliwość wyjścia z UE. Jak ocenia think-tank Open Europe, w dłuższym horyzoncie nie uda się rozwiązać greckiego problemu bez umorzenia części długu. Analitycy tego ośrodka wskazują na kontekst greckich negocjacji, jakim jest wzrost popularności hiszpańskiej partii Podemos, która głosi program restrukturyzacji hiszpańskiego długu i końca oszczędności budżetowych. "Jest niemal pewne, że dyskusja o greckim długu zostanie opóźniona i raczej nie będzie do niej powrotu przed wyborami w Hiszpanii pod koniec roku" – napisano w opracowaniu Open Europe. Również Antoniak z Banku Pekao nie spodziewa się, by redukcja długu Aten stanowiła część porozumienia z wierzycielami. "W tym scenariuszu na razie nie ma miejsca na restrukturyzację długu" – powiedział ekonomista. "Ateny dostałyby środki na przetrwanie przez pół roku, a potem, być może, możliwe byłyby negocjacje nad szerzej zakrojonym programem, z ewentualną restrukturyzacją długu" – dodał.

"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?
"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?TVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters