Novo Nordisk, producent leków Wegovy i Ozempic, zdetronizował LVMH, giganta na rynku dóbr luksusowych, którego prezesem jest Bernard Arnault, z pozycji najcenniejszej firmy w Europie. Ceny akcji duńskiego producenta wzrosły w tym roku o 40 procent, do czego przyczynił się gwałtowny wzrost popytu na jego leki odchudzające.
Na zamknięciu poniedziałkowej sesji kapitalizacja Novo Nordisk wyniosła 2,96 biliona koron duńskich (428 miliardów dolarów). Wartość rynkowa LVMH wyniosła około 416 miliardów dolarów. Francuski koncern, w skład którego wchodzą takie marki jak Louis Vuitton, Bulgari, Dior, Fendi czy Hennessy, ucierpiał w wyniku spowolnienia chińskiej gospodarki.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje spółki spadły o 8 proc., zmniejszając tegoroczne zyski do 12 proc.
Lek na cukrzycę, który stał się lekiem na otyłość
W ostatnich miesiącach sprzedaż Wegovy i Ozempicu gwałtownie wzrosła. Ozempic to lek opracowany do leczenia cukrzycy typu 2. Gdy lekarze zaczęli go przepisywać, a pacjenci stosować, zauważono, że efektem ubocznym jest utrata wagi. Ozempic szybko zaczęli brać ci, którzy cukrzycy nie mają, po prostu chcą schudnąć. Dlatego firma wypuściła na rynek Wegovy - lek, który zawiera tę samą substancję czynną.
W poniedziałek firma Novo Nordisk odnotowała kolejny wzrost, gdy ogłosiła, że Wegovy będzie teraz dostępny w Wielkiej Brytanii "w ramach kontrolowanego i ograniczonego wprowadzenia na rynek".
Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia potwierdziła, że udostępni Wegovy "jako opcję" dla pacjentów w celu kontroli masy ciała. Dostępność będzie ograniczona do pacjentów z "co najmniej jednym" schorzeniem związanym z wagą, takim jak nadciśnienie lub choroba sercowo-naczyniowa.
"Wprowadzenie Wegovy może pomóc tysiącom osób i zmniejszyć liczbę osób cierpiących na choroby związane z wagą" – napisał brytyjski minister zdrowia i opieki społecznej Steve Barclay na X, platformie znanej wcześniej jako Twitter. "Ta nowa generacja leków [ma] potencjał, aby zmienić zasady gry" - ocenił.
Leki na cukrzycę wykupowane przez zdrowych ludzi
Novo Nordisk stara się nadążyć za rosnącym popytem na Wegovy, który, jak wykazały badania kliniczne, może pomóc w zredukowaniu masy ciała o 15 proc. w czasie krótszym niż 16 miesięcy.
Jak podaje CNN, niedawno opublikowane wyniki pięcioletniego badania dotyczącego wpływu Wegovy na choroby układu krążenia wykazały również, że lek zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub śmierci z powodu chorób serca o 20 proc.
Wegovy jest obecnie dostępny tylko w kilku krajach poza Stanami Zjednoczonymi, ale firma już zwiększa produkcję i w poniedziałek stwierdziła, że spodziewa się "ograniczeń w dającej się przewidzieć przyszłości".
Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad miliard ludzi na całym świecie jest otyłych, co oznacza, że ich wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30.
- To dopiero początek - powiedział w niedawnym wywiadzie z CNN dyrektor generalny Novo Nordisk, Lars Fruergaard Jørgensen. - Mam wrażenie, że może minąć sporo lat, zanim faktycznie zaspokoimy zapotrzebowanie - stwierdził.
- Firma inwestuje miliardy dolarów w zwiększanie wydajności i prowadzenie fabryk 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - dodał.
Jedna firma spowodowała, że duński bank centralny musiał zareagować
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Novo Nordisk zarobił prawie 49 miliardów koron duńskich (7 miliardów dolarów), co oznacza wzrost o 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2022.
Gwałtowna sprzedaż leków tej firmy doprowadziła do napływu dolarów amerykańskich do gospodarki Danii, zwiększając wartość korony duńskiej. Bank centralny Danii zareagował, utrzymując stopy procentowe poniżej tych ustalonych przez Europejski Bank Centralny, zniechęcając obcokrajowców do zakupu korony i zmniejszając wartość waluty.
Spółka prognozuje jeszcze silniejszy wzrost w przyszłości. Obecnie oczekuje, że jej zyski wzrosną w tym roku aż o 37 proc., czyli znacznie więcej niż przewidywany w lutym maksymalny wzrost o 19 proc.
Analitycy UBS ostrożni z entuzjazmem
Nie wszyscy są przekonani, że wspomniany wzrost przełoży się na dalsze wzrosty cen akcji Novo Nordisk. Analitycy UBS podtrzymali swoje zalecenie sprzedaży akcji w opublikowanej we wtorek notatce badawczej, powołując się na niepewność co do gotowości podmiotów świadczących usługi zdrowotne do płacenia za Wegovy.
Według analityków UBS ograniczone budżety na opiekę zdrowotną oznaczają, że "przepływ pacjentów z otyłością będzie prawdopodobnie coraz bardziej ograniczony". "Nie negujemy faktu, że otyłość stanowi wyzwanie dla świata… raczej twierdzimy, że problem jest zbyt złożony, a dzisiejsza farmakologia zbyt droga, aby zaoferować rozsądną ekonomię zdrowia" - zaznaczyli.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: oleschwander / Shutterstock