Międzynarodowy Fundusz Walutowy w pełni uczestniczy w rozmowach o trzecim pakiecie wsparcia dla Grecji - podkreśliła w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa, komentując doniesienia, że MFW na razie nie weźmie udziału w nowej pomocy dla Aten.
- Na razie liczy się postęp w rozmowach (o nowej pomocy dla Grecji - red.) i starannie nad tym pracujemy w obecności MFW, który w pełni uczestniczy w negocjacjach w Atenach - powiedziała Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.
Nic nowego?
Według niej w czwartkowym stanowisku MFW "nie było nic nowego". - To jasne, że MFW ma inne procedury i inny harmonogram - wskazała rzeczniczka. Dodała, że wyjaśnienia Funduszu są zgodne z ustaleniami szczytu strefy euro z 12 lipca, a także z planami europejskimi, które przewidują uzgodnienie do połowy sierpnia programu pomocy dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności przy wykorzystaniu eksperckiego wsparcia MFW, a w następnej kolejności przedyskutowanie problemów związanych z greckim zadłużeniem. W czwartek przedstawiciel MFW poinformował w trakcie telekonferencji prasowej, że warunkiem zaangażowania środków Funduszu w pomoc dla Aten jest "średniookresowa stabilność" Grecji. To zaś wymaga zarówno głębokich reform przeprowadzonych przez Grecję, jak i decyzji europejskich wierzycieli o złagodzeniu ciężaru zadłużenia tego kraju.
Trudne decyzje
- Konieczne są trudne decyzje po obu stronach - powiedział przedstawiciel MFW, według stenogramu telekonferencji, opublikowanego w piątek na stronach internetowych tej instytucji. - Myślę, że każdy rozumie, iż MFW może wkroczyć tylko wtedy, gdy te decyzje zostaną podjęte - dodał. Unijne źródła podkreślają, ze szefowa MFW Christine Lagarde była obecna przy dyskusjach strefy euro dotyczących nowego pakietu pomocy dla Grecji i w pełni poparła te ustalenia. Eksperci Funduszu są w Atenach wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Mechanizmu Stabilności, którzy rozpoczęli z greckimi władzami negocjacje o nowym wsparciu wartym 86 mld euro.
Pakiet reform
Na udział MFW w programie pomocy dla Aten naciskał szczególnie rząd w Berlinie, twierdząc, że bez tego warunku niemiecki parlament nie poprze nowego programu. Fundusz od dawna wskazuje też na potrzebę restrukturyzacji zadłużenia Grecji. Strefa euro ma przedyskutować ten temat dopiero po uzgodnieniu z Atenami pakietu reform w ramach programu pomocy z EMS. Odrzuca jednocześnie nominalne umorzenie greckiego długu. Restrukturyzacja może polegać np. na odroczeniu terminów spłaty kredytu, wydłużeniu okresu prolongaty, podczas którego nie spłaca się żadnych rat, a także zredukowaniu oprocentowania do minimum.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP