Sprzedano bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard. Kwota wylicytowana podczas aukcji to 28 milionów dolarów - podała agencja Reutera. Lot ma odbyć się w lipcu, a weźmie w nim też udział miliarder Jeff Bezos - właściciel firmy Blue Origin, która opracowała statek. Nie ujawniono nazwiska zwycięzcy aukcji.
Telefoniczna aukcja trwała siedem minut, już w czwartej cena licytowanego biletu przekroczyła 20 mln dolarów.
Zaplanowany na 20 lipca pierwszy lot New Shepard będzie przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych - pisze Reuters. W podróży weźmie udział założyciel Amazona Jeff Bezos oraz jego brat Mark. Maszyna przeszła już testy bez udziału ludzi.
100 kilometrów nad Ziemią
Bezos, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, ściga się z innymi miliarderami - Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, którzy również rozwijają komercyjne loty kosmiczne. Już na początku lipca Branson może dołączyć do lotu testowego samolotu kosmicznego VSS Unity, rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic - pisze Reuters.
New Shepard wzniesie się ok. 100 km nad Ziemię, a uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości.
Sobotnią licytację poprzedziła prowadzona przez miesiąc aukcja online, podczas której ustalono cenę wywoławczą. W akcji wzięło udział ponad 6 tys. osób ze 143 krajów świata, ostatecznie początkową cenę ustalono na 4,8 mln dolarów. Dochód z licytacji pierwszego biletu na podróż kosmiczną ma zostać przeznaczony na cele charytatywne.
W 2018 r. Reuters informował, że Blue Orgin planuje sprzedawać bilety na kosmiczną podróż za co najmniej 200 tys. dolarów. O podobnej cenie mówili przedstawiciele Virgin Atlantic. Według banku UBS, rynek komercyjnych podróży w kosmos osiągnie do 2030 r. wartość 3 mld dolarów rocznie. Blue Orgin, Virgin Atlantic oraz firma Muska SpaceX rozważają także używanie swoich pojazdów do szybkich podróży między odległymi miastami na Ziemi.
Kosmiczna turystyka
Od pionierskiego lotu Gagarina w ramach misji kosmicznej Wostok 1 zrealizowanej 12 kwietnia 1961 roku ok. 580 osób poleciało w kosmos lub dotarło na jego obrzeża. Prawie dwie trzecie to Amerykanie, a nieco ponad 20 proc. Rosjanie lub obywatele ZSRR. Około 90 proc. osób w tej grupie to mężczyźni.
Pierwszym kosmicznym turystą był Dennis Tito. Kalifornijski biznesmen zapłacił 20 mln dolarów za wizytę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), lecąc 28 kwietnia 2001 roku na pokładzie statku kosmicznego Sojuz. Tygodniową podróż Tito zorganizowała firma Space Adventures, podobnie jak siedem kolejnych - i jak dotychczas jedynych - lotów turystycznych.
Źródło: PAP