Lufthansa uziemi 150 maszyn. Z powodu koronawirusa

TVN24 Biznes

Koronawirus a zagraniczne podróże. Urząd wyjaśniaUOKiK
wideo 2/4

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały w środę, że rezygnują z używania prawie jednej piątej swoich samolotów w reakcji na epidemię koronawirusa.

- Dynamicznie dostosowujemy nasze rozkłady, aby dostosować się do nadzwyczajnych okoliczności - powiedział rzecznik Lufthansy, cytowany przez agencję Reutera.

Przewoźnik podał w środę, że uziemia 150 samolotów. To już druga taka decyzja tych linii w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu Lufthansa uziemiła 23 samoloty. To efekt znacznego ograniczenia lotów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Grupa Lufthansa, do której należą linie Swiss, Brussels Airlines i Austrian Airlines, ma w swojej flocie łącznie 770 samolotów.

Lufthansa zmienia rozkład

We wtorek szefostwo firmy oceniło, że to dopiero początek trudności spowodowanych przez wirusa. W tym tygodniu linia zdecydowała o przedłużeniu zawieszenia wszystkich lotów do Chin, gdzie znajduje się największe ognisko koronawirusa, do 24 kwietnia.

Loty do Teheranu - innego dużego ogniska - są odwołane do 30 kwietnia. Spółka ograniczyła też liczbę lotów do Włoch. Łącznie Lufthansa szacuje, że w kolejnych tygodniach zmniejszy liczbę lotów krótko- i średniodystansowych nawet o 25 procent. Mimo to spółka twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie na dokładne oszacowanie strat finansowych. Raport finansowy firmy ma zostać opublikowany 19 marca.

LOT tnie rejsy

Na wprowadzenie zmian w rozkładzie lotów zdecydowały się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowy przewoźnik na początku tygodnia poinformował, że ze względu na mniejsze zainteresowanie podróżami, zdecydował tymczasowo o zmniejszeniu liczby rejsów z Warszawy do Mediolanu oraz do Seulu.

Z kolei irlandzki Ryanair poinformował, że od wtorku 17 marca do środy 8 kwietnia nie odbędzie się nawet 25 procent rejsów. Głównie do i z Włoch. "Wszyscy klienci dotknięci zmianami zostaną powiadomieni o wszelkich zmianach w rozkładzie co najmniej 14 dni wcześniej" - zapewnił w komunikacie szef Ryanaira Michael O'Leary.

Wcześniej na odwołanie znacznej liczby rejsów na trasie Polska - Włochy, między 11 marca a 2 kwietnia, zdecydował się węgierski Wizz Air. Całkowitą przepustowość zmniejszono o około 60 procent. Przewoźnik wprowadził także zmiany w rozkładzie rejsów do Izraela między 15 marca a 2 kwietnia 2020 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl