Zachód znosi sankcje, a Iran je nakłada. Na USA

Ze świata

ShutterstockTeheran

W przededniu zniesienia sankcji nałożonych na Iran w 2006 roku Teheran wprowadził całkowity zakaz importu amerykańskich produktów konsumpcyjnych. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane w czwartek przez ministra przemysłu, górnictwa i handlu Iranu.

- Jest to nieodzowne dla ochrony i wzmocnienia rodzimego sektora przemysłowego w Iranie – podkreślono w rozporządzeniu podpisanym przez ministra Mohammada Rezę Nemtzadeha. Nowe regulacje ograniczają wwóz amerykańskich towarów i wprowadzają bezwzględny zakaz dopuszczenia na rynek islamskiej republiki produktów, które w jakikolwiek sposób symbolizowałyby obecność amerykańską w Iranie po zniesieniu sankcji. Rozporządzenie podpisane w czwartek pozostaje w pełnej zgodności z treścią listu, jaki 21 października wystosował do prezydenta Hasana Rowhaniego przywódca duchowo-polityczny Iranu Ali Chamenei – zauważa agencja AFP.

"Amerykanom nie można ufać"

Ajatollah poparł w nim porozumienie nuklearne zawarte w lipcu bieżącego roku ze światowymi mocarstwami, ale ostrzegł władze w Teheranie, by pozostały czujne, ponieważ Stanom Zjednoczonym nie należy ufać. - Należy się przeciwstawić zalewowi importowanych dóbr, a w szczególności trzeba przeszkodzić wejściu na nasz rynek produktów konsumpcyjnych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych – napisał Chamenei. Jego list odczytano w państwowej telewizji. Sankcje nałożone na Iran mają być zniesione w grudniu 2015 roku w związku z podpisanym w lipcu porozumieniem sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) z Iranem, które przewiduje stopniowe znoszenie restrykcji w zamian za rezygnację Teheranu z dążeń do uzyskania broni nuklearnej. Do połowy grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powinna ukończyć raport oceniający, czy Iran rzeczywiście dążył do uzyskania broni nuklearnej w 2006 roku. Raport ten jest warunkiem zniesienia sankcji nałożonych na Iran w grudniu 2006 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Stany Zjednoczone nałożyły swoje sankcje ekonomiczne na Iran dekadę wcześniej – w 1995 r. Iran został nimi objęty za "wspieranie terroryzmu i próby zdobycia broni nuklearnej".

Autor: km / Źródło: PAP /

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock