Ze świata

Nie żyje założyciel sieci sklepów IKEA. Miał 91 lat

Ze świata


Ingvar Kamprad zmarł w wieku 91 lat - poinformowała IKEA w niedzielnym komunikacie. Założyciel szwedzkiej sieci meblowej był jednym z największych i najbardziej znanych przedsiębiorców XX wieku.

"Założyciel IKEA i Ikano, jeden z największych przedsiębiorców XX wieku, Ingvar Kamprad odszedł w spokoju 27 stycznia w swoim domu w Smalandii, w Szwecji" - czytamy na stronie firmy. "Pracował do końca życia, pozostając wiernym własnemu mottu, że większość rzeczy pozostaje do zrobienia" - dodano w komunikacie na stronie firmy.

Kamprad został porównany do "typowego Szweda z południa kraju", "pracowitego i upartego, bardzo ciepłego i z wesołym błyskiem w oku". Do końca prowadził bardzo oszczędne życie.

Zaczęło się od zapałek

Ingvar Kamprad, urodzony 30 marca 1926 roku w Szwecji, w wieku zaledwie 5 lat zaczął sprzedawać sąsiadom zapałki. Następnie rozszerzył asortyment o nasiona, ozdoby choinkowe, ołówki i długopisy.

Firmę IKEA założył w 1943 roku, kiedy miał 17 lat. Ale na profity musiał czekać do 1956 roku, kiedy koncern rozpoczął produkcję mebli płaskich.

Szwedzki przemysłowiec wpadł na ten pomysł, obserwując, jak pracownik wyjmuje nogi ze stołu, aby zmieścił się w samochodzie klienta. Jak podaje Reuters, wtedy zdał sobie sprawę, że oszczędność miejsca oznacza oszczędność pieniędzy.

Kamprad rzadko udzielał wywiadów, za to chętnie rozmawiał z pracownikami sklepów oraz klientami.

W roku 1994 media ujawniły, że założyciel IKEA od lat 40. aż do 50. ubiegłego wieku był związany ze szwedzkim ruchem faszystowskim. Ingvar Kamprad tłumaczył później, że było to jego "największą życiową porażką".

Sieć sklepów meblowych

Dziś formalnie IKEA jest własnością zarejestrowanej w Holandii fundacji, a prawa do nazwy i marki należą do innej fundacji, należącej do rodziny Kamprada, zarejestrowanej w Lichtensteinie. Ten wątek był poruszany przez szwedzkie media; sugerowano, że to próba niepłacenia podatków w Szwecji.

W 2011 roku Kamprad założył w Szwecji rodzinną fundację, która zajmuje się wspieraniem przedsiębiorczości i innowacyjności w regionie Smalandii, z której założyciel IKEA pochodził. W roku 2014 na stałe przeprowadził się do Szwecji, skąd wyjechał w 1974 roku - najpierw do Danii, a potem do Szwajcarii.

Nazwa IKEA to akronim – skrót utworzony z inicjałów założyciela firmy Ingvara Kamprada (IK) oraz pierwszych liter nazw farmy i wioski, w których dorastał - Elmtaryd i Agunnaryd (EA). Logo IKEA prawie się nie zmieniło przez wszystkie lata istnienia firmy i wersja z roku 1967 nadal stanowi rozpoznawalny symbol działalności firmy.

Ingvar Kamprad był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Roczne przychody sieci sklepów IKEA wynoszą obecnie 50 miliardów euro. W 2017 roku ponad 900 milionów ludzi odwiedziło 400 sklepów IKEA zlokalizowanych w 29 krajach na świecie.

Autor: mb/ms / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości