Kilogram jabłek za 40 złotych. Oto najdroższe miasto świata

Ze świata

Najdroższe miasta swiataTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/4

Hamilton na Bermudach - to najdroższe miasto świata. Tak przynajmniej wynika z najnowszego indeksu Numbeo Cost of Living. W zestawieniu znalazło się także kilka polskich miast, spośród których najdroższy okazał się Gdańsk.

W zestawieniu znalazło się 538 miast z całego świata. Na ranking kosztów życia składają się między innymi ceny wynajmu mieszkań, jedzenia, najpopularniejszych produktów, usług czy transportu.

Hamilton na Bermudach, zamieszkałe przez zaledwie tysiąc osób, okazał się najdroższym miejscem na świecie czwarty rok z rzędu. Osoby marzące o odwiedzeniu egzotycznej wyspy na Oceanie Atlantyckim muszą się więc przygotować na spore wydatki.

Jakie ceny?

Według Numbeo Cost of Living za posiłek w niedrogiej restauracji w Hamilton trzeba zapłacić 25 dolarów (91 zł). Trzydaniowy obiad dla dwóch osób to koszt już 145 dolarów (530 zł). Krajowe piwo w restauracji (0,5 litra) to wydatek rzędu 8,5 dolarów (31 zł).

Gdybyśmy chcieli na miesiąc wynająć dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta to nasz portfel uszczuplił się o ok. 2,6 tys. dolarów, czyli ponad 9,6 tys. zł.

Kilogram jabłek w markecie kosztuje w Hamilton 10,8 dolara (40 zł), kilogram piersi z kurczaka - 20 dolarów (73 zł). Tyle samo trzeba zapłacić za butelkę wina ze średniej półki.

Miesięczny karnet do fitness clubu kosztuje średnio 127 dolarów (470 zł), bilet do kina - 14 dolarów (51 zł), a jednorazowy bilet autobusowy - 5 dolarów (19 zł).

Dominacja Szwajcarii

Kolejne pięć miejsc w rankingu ((indeks jest na bieżąco aktualizowany) zajęły szwajcarskie miasta: Zurych, Bazylea, Lozanna, Berno i Genewa. Na siódmym miejscu znalazł się Reykjavik (Islandia), a czołową dziesiątkę zamykają Lugano w Szwajcarii oraz Stavanger i Oslo w Norwegii.

Na drugim biegunie znalazły się Indie. 14 najtańszych miast położonych jest właśnie w tym kraju.

Pierwszy polskim miastem, jakie znajdziemy na liście jest Gdańsk (372. miejsce). Nieco taniej jest w Warszawie (377. miejsce), Gdyni (388), Wrocławiu (400) i Krakowie (402).

Autor: tol / Źródło: thepointsguy.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock