Gigantyczne przejęcie w branży kurierskiej. FedEx kupi TNT za 4,4 mld euro

Ze świata

WikimediaFedEx kupi TNT za 4,4 mld euro

Amerykański firma kurierska FedEx podpisała porozumienie, zgodnie z którym przejmie za 4,4 mld euro swojego największego rywala w branży - holenderską firmę TNT Express. Amerykanie, poprzez transakcję, chcą wzmocnić swoją obecność na rynkach europejskich.

Za jedną akcję TNT Express Amerykanie zapłacą akcjonariuszom 8 euro, czyli o 33 proc. powyżej kursu zamknięcia na giełdzie w czwartek. Amerykanie za całościowy pakiet akcji holenderskiej spółki zapłacą gotówką.

Utrzymanie marki

Obie firmy spodziewają się, że do zakończenia transakcji dojdzie w pierwszej połowie 2016 roku.

Europejska siedziba połączonych firm pozostanie w Holandii, a FedEx obiecał, że utrzyma markę TNT Express "przez odpowiedni okres".

Steven Gibson, ekonomista SLG szacuje w rozmowie z BBC, że FedEx - po przejęciu TNT - będzie kontrolował 17-18 proc. rynku.

W 2012 roku o przejęcie TNT starał się United Parcel Service (UPS), który oferował za holenderską firmę 5,2 mld euro. Jednak UPS wycofał się z transakcji z powodu sprzeciwu ze strony europejskich urzędów ochrony konkurencji. - Nie widzimy realnej możliwości aprobaty dla naszej oferty ze strony Komisji Europejskiej - poinformowali wówczas przedstawiciele UPS.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia